Log in
    

Pierwszy raz na drytooling.com.pl?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Cześć nazywam się Damian Granowski i witam Cię na drytooling.com.pl. Bardzo dziękuję, że zdecydowałeś się na lekturę zawartych tutaj artykułów. Strona wystartowała w styczniu 2010 roku. W ciągu 7 lat jej działalności sporo się wydarzyło. Na liczniku jest ponad 4000 artykułów z różnorakich dziedzin powiązanych ze sportami górskimi. Najwyższa pora, aby powstało coś dla osób, które są tutaj pierwszy raz i jeszcze nie znają układu strony, który nie jest zbyt prosty – łagodnie mówiąc. Jedziemy w takim razie.

Zejście z Kopy Spadowej. Fot. dg

Drytooling.com.pl jest blogiem wspinaczki zimowej, alpinizmu i himalaizmu, a co nieco znajdzie się dla tatromaniaków i wspinaczy letnich. Jeśli uwielbiasz wspinanie, nie możesz doczekać się aż wyciągniesz szpej z szafki i uderzysz w Tatry, Alpy, czy może Himalaje, to zapraszam do lektury. Zamieszczam również sporo artykułów poradnikowych dla początkujących wspinaczy.

Na dobrą sprawę najbardziej niezrozumiałym słowem z całości może być drytooling. Najprościej mówiąc jest to wspinaczka sportowa z rakami i czekanami. Po więcej szczegółów odsyłam do tego artykułu.

Drytoolingiem w Polsce 7 lat temu zajmowała się garstka osób. Teraz trochę więcej, ale są to liczby rzędu kilkaset osób, więc niezbyt wiele. Dlatego też nie skupiam się tutaj tylko na drytoolu, lecz właściwie każdej dziedzinie wspinania i nie tylko. Wydaje mi się, że aktualnie każdy wspinacz czy to letni, czy zimowy znajdzie tutaj coś dla siebie). Osoby bardziej związane z trekkingiem, łatwym alpinizmem również coś dla siebie znajdą.

Jeśli nie jesteś zbyt cierpliwym czytelnikiem, a od czasu do czasu chciałbyś coś przeczytać, to najlepiej "podlajkuj" dt na Facebooku, obserwuj dt na g+ i Twitterze. Możesz też ściągnąć sobie kanał RSS. Dla osób które cenią sobie tylko czytanie dobrej treści albo nie mają mediów społecznościowych, polecam zapisanie się na newsletter. Będziesz dostawał od czasu do czasu informacje o naprawdę wartościowych artykułach

Zapisz się na newsletter z powiadomieniami o nowych artykułach :-)

Jeśli podoba Ci się treść na tej stronie to jedną z form wsparcia jest uczestniczenie w moich kursach wspinaczkowych lub zajęciach na sztucznych ściankach. Jestem instruktorem wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu (więcej o mnie znajdziesz na kursyskalkowe.pl) i pomagam ludziom doskonalić się we wspinaniu. 

Moje kursy wspinaczkowe znajdziesz na stronie kursyskalkowe.pl. Jeśli zaś chcesz być na bieżąco, to polecam polubić profil fb mojej szkoły.


Treść na drytooling.com.pl jest podzielona na 8 głównych działów: Newsy, Artykuły, Baza Górska, Filmy, Imprezy, Wyprawy, Outdoor i galerie zdjęć. Do każdego opisu dodaje linki do danej kategorii. Poniżej masz opis kategorii, możesz również na własną rękę "przeklikać" menu główne :)

Newsy

Znajdziesz tutaj wiadomości ze światka górskiego podzielone na kilka poddziałów takich jak: skała&lód, alpinizm, himalaizm, skitury, prasa lub informacje pogodowe (np. warunki w Tatrach).

Artykuły

Tutaj znajdują się dłuższe teksty na wiele tematów. Nazwy podkategorii takie jak teksty, wywiady, szpej, patenty, skitury, Tatry, humor mówią wystarczająco za siebie.

Baza Górska

Znajdziesz tutaj topa różnych rejonów wspinaczkowych (drytoolowych), topa lodospadów i topa tatrzańskich dróg (w sporej liczbie). Dodatkowo znajdziesz dość bogate działy o ludziach gór, różnorakich szczytach górskich i przewodnik skiturowy (w budowie) z wybranymi turami.

Filmy

Kilkaset filmów wspinaczkowych zamieszczonych w necie. Tematyka podzielona na działy: Skała&lód, alpinizm, himalaizm, narty, ludzie porady, zwiastuny.

Imprezy

Sporo informacji o nadchodzących imprezach i relacjach z nich.

Wyprawy

Zapowiedzi, relacje z wypraw w góry całego świata

Outdoor

Opisy sprzętu, nowe technologie w outdoorze, testy sprzętu i recenzje książek.

Galerie zdjęć

Ok 3500 zdjęć podzielonych na kategoriie. Zajrzyj koniecznie :-)

Ogłoszenia

Znajdziesz tutaj ogłoszenia o sprzedaży/kupnie sprzętu wspinaczkowego, zgubionych/znalezionych rzeczach i umawianiu na wspinanie. Zachęcam do wrzucania swoich ogłoszeń :).


Poniżej zamieszczam najbardziej wartościowe - według mnie - kategorie. Znajdziesz tam w większości artykuły, które będą dla ciebie pomocne lub dostarczą ci rozrywki.

Artykuły - sporo dłuższych artykułów. Warto zobaczyć ich listę.

Wywiady - rozmowy ze znanymi wspinaczami, himalaistami.

Patenty wspinaczkowe - teksty w założeniu mające podnieść nasz poziom wspinaczkowy. Zarówno od strony sprzętowej, jak i umiejętności.

Szpej - zestaw artykułów z cyklu "porady sprzętowe", a że sprzęt we wspinaniu ma duże znaczenie, to powinno was to zainteresować. Również znajdziecie tutaj artykuły o odzieży w góry.

Humor wspinaczkowy - jak w tytule. Trochę się tego zebrało przez kilka lat, więc na odmóżdżenie w sam raz. Znajdziesz jeszcze galerię zdjęć z humorem wspinaczkowym - będzie to nadal zmarnowany czas, ale jak przyjemnie ;).

Ludzie Gór - bogaty dział z opisami różnych postaci świata gór. Warto zobaczysz i inspirować się.

Góry - lista różnych szczytów górskich z ich opisami. Szukasz inspirującej góry? Zajrzyj.

Topa tatrzańskie - alfabetyczna (według szczytu) lista dróg wspinaczkowych. Na razie jest ich kilkaset (Sporo zawiera niewiele informacji), ale sukcesywnie będą przybywać. Zachęcam dodowanania własnych opisów dróg i przesyłania zdjęć.  Przy szukaniu odpowiedniej drogi, możecie również pokusić się o wyszukiwanie poprzez listę szczytów (link tutaj). Ogólne wskazówki znajdziesz w tym artykule: "Jak korzystać z przewodnika taternickiego".

Topa lodospadów - Lista tatrzańskich lodospadów i ich opisów. Niestety Tatry nie obrodziły w lodospady, ale trochę ich mamy. Zdecydowanie lektura na zimę :-).

Przewodnik skiturowy - kilkanaście propozycji skiturowych dla fanów dwóch desek. Z roku na rok dział się rozrasta, więc wybór robi się już dość konkretny.

Testy sprzętu - to co przetestowaliśmy zamieściliśmy w tym dziale. Jeśli myślisz o jakichś zakupach sprzętowych lub chciałbyś się dokształcić to warto tam zajrzeć.

Książki - nowości na rynku książki wspinaczkowej i sporo recenzji tychże książek. Jeśli ktoś lubi czytać, to trochę inspiracji tutaj znajdzie. Jeśli kogoś interesuje ten temat bardziej to zajrzyjcie tutaj: Klasyki literatury górskiej.

Filmy - kilkaset filmów o tematyce górskiej. Tylko oglądać!

Galeria zdjęć ludzi gór - kilkaset zdjęć wspinaczy, alpinistów i himalaistów.

Galeria zdjęć "Panoramy tatrzańskie" "Panoramy tatrzańskie" - kilkanaście panoram mojego autorstwa. Dupy nie urywają, ale może wam się spodobają :-).

Galeria zdjęć: "Zdjęcia tygodnia" - Mniej więcej raz na tydzień wybierałem jedno wyborne zdjęcie. Zrobiła się z tego spora galeria, którą warto zobaczyć jeśli macie chwilę czasu.

Galeria zdjęć: "Najpiękniejsze szczyty świata" - jak w tytule :)

pogoda w górach,

Kamery online - tatrzańskie, alpejskie i nie tylko kamery internetowe. Zebrane w jednym miejscu, więc możesz oszczędzić trochę czasu na szukanie ich w necie. Jeśli szykujesz się na wyjazd to warto sprawdzać sobie pogodę w rejonie. Kilkanaście kamer w jednym miejscu może ci pomóc w określeniu najbardziej optymalnej miejscówki.

Zamieszczam jescze kilka linków do artykułów, które są zbiorami linków do treści na drytooling.com.pl :)

Szkoła wspinania - zbiór poradników wspinaczkowych

Warunki w Tatrach (sprawdź, lub dodaj własne) - podstrona, gdzie możesz sprawdzić aktualne warunki w Tatrach. Wrzucają tam komentarze osoby, które coś działały w Tatrach.

Skale wspinaczkowe

Najnowsze artykuły - lista 100 najnowszych artykułów. Jeśli dawno nie było cię na stronie to zajrzyj tam i szybko zobaczysz co się działo w ostatnim czasie.

Wyróżnione artykuły - lista 100 artykułów, które swoją treścią zasługują na wyróżnienie. Głównie są to poradnikowe artykuły lub newsy o naprawdę konkretnych przejściach górskich.


Media społecznościowe

Ten blog tworzę specjalnie dla Ciebie, więc zależy mi, abyś otrzymywał na bieżąco powiadomienia o nowych artykułach. Możesz to zrobić poprzez FB, g+, Kanał RSS lub newsletter (w którym obiecuję nie rozsyłać żadnych reklam, lecz treści z drytooling.com.pl).

Jeśli chciałbyś się skontaktować ze mną osobiście, to możesz wykorzystać do tego stronę "Kontakt". Czytam i odpowiadam na każdy e-mail! Czasem może to trochę zająć, ale prędzej czy później odpowiem.

Możesz też pokusić się o subskrypcję mojego kanału na youtube :). Jeśli łoisz w Tatrach, być może zainteresuje cię dołączenie do grupy fb "Wspinanie w Tatrach".

Kanał RSS

Newsletter

Poniżej zamieszczam krótkie prezentacje czterech profili "funpage". Zapraszam do polubienia jeśli tematyka was zainteresuje.

Profil FB drytoolingu. Zazwyczaj najlepsze treści + rzeczy bardziej organizacyjne/osobiste. Warto być na bieżąco :)

Lodowi wojownicy - profil założony dla fanów polskiego himalaizmu. Jeśli chcesz wiedzieć co słychać w himalaizmie i dopingować naszych to warto dać "lajka".

Pogoda w górach powstała dla osób, które nie chcą przegapić informacji o dobrych warunkach w Tatrach, czy to wspinaczkowych, czy po prostu turystycznych. Od czasu do czasu pojawia się też informacja o nowych narzędziach pogodowych.

WinterClimb.com to mój prywatny - anglojęzyczny - blog o wspinaniu zimowym i nie tylko. Blog jest raczej z cyklu, porady, miejscówki, opisy przejść. Wynurzeń natury moralistycznej tutaj nie znajdziecie :-).

Damian Granowski