Log in
    

Najpiękniejsza Panorama Tatr - Szeroka Jaworzyńska (2210 m n.p.m.)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nie lada gratkę przygotował Andrzej Marcisz dla wszystkich fanów topografii tatrzańskiej. Poniżej kilka informacji o projekcie "Tatrzańskie Granie

Panorama z Szerokiej Jaworzyńskiej. masyw Lodowego widoczny z lewej strony. Fot. Damian Granowski

Projekt Tatrzańskie Granie Andrzeja Marcisza i Władka Vermessy wkracza w 2014 nową jakością. Jako uzupełnienie materiałów które w 2013 roku ukazały się w Górach, gdzie opisane zostały cztery granie w Dolinie Jaworowej a mianowicie Jaworowy Mur, Kapałkowa Grań, Śnieżna Grań i Sobkowa Grań przedstawiamy film – Najpiękniejsza Panorama Tatr, na którym bez trudu można odnaleźć wszystkie wymienione wyżej granie a także wiele, wiele więcej.

Film jest udostępniony w pełnej rozdzielczości i aby w pełni wykorzystać opisaną grań, należy skorzystać z opcji Full Screen i HD.

Projekt Tatrzańskie Granie jest wspierany przez:

Szeroka Jaworzyńska - to rozłożyszty tatrzański szczyt, pomiędzy Doliną Białej Wody, a Doliną Jaworową. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na niemal całe Tatry. Obecnie jest to ścisły rezerwat przyrody. Na wierzchołek nie prowadzą żadne szlaki turystyczne, wedle obowiązującego prawa na Szeroką Jaworzyńską można wejść tylko w towarzystwie uprawnionego przewodnika tatrzańskiego.

Szeroka Jaworzyńska z Tatrzańskiej Jaworzyny. Fot. Damian Granowski

Wysokość:  2210 m npm

Lokacja:  Słowacja

Pierwsze wejście: 1835, 20 września - Johann Blasius Gustav Hartlaub, Alexander Keyserling i strzelcy jurgowscy, lecz wcześniej zapewne wchodzili na niego pasterze i koziarze

Pierwsze wejście zimowe: 1912, 25 marca - Mieczysław Świerz, Stefan Komornicki, Józef Lesiecki, A. Loria, Leon Loria, Józef Oppenheim, Witold Świerz i trzech towarzyszy (na nartach).

Opis

Opis góry

Historia zdobywania

Pierwsze wejście: 1835, 20 września - Johann Blasius Gustav Hartlaub, Alexander Keyserling i strzelcy jurgowscy, lecz wcześniej zapewne wchodzili na niego pasterze i koziarze

Pierwsze wejście zimowe: 1912, 25 marca - Mieczysław Świerz, Stefan Komornicki, Józef Lesiecki, A. Loria, Leon Loria, Józef Oppenheim, Witold Świerz i trzech towarzyszy (na nartach).

Drogi

Na szczyt można wejść kilkoma drogami. Oto kilka z nich.

1. Z Jaworowej Polany (0+), 2,5 godziny

Idziemy zielonym szlakiej z Jaworzyny Spiskiej. Dochodzimy do Jaworowej Polany, a stamtąd jeszcze około 20 minut szlakiej, aż przekroczymy Zielony Potok. Tam odbijamy w prawo w słabo widoczną ścieżkę, którą wędrujemy lasem, później trawkami pomiędzy kosówkami, aż dojdziemy do Zielonego Stawu Jaworowego. Z północno-zachodniego brzegu idziemy do góry piarżyskiem. Kierujemy się na żleb, który spada z prawej strony wierzchołka Szerokiej Jaworzyńskiej. Żlebem do góry, aż na grań (Cichy Przechód). Stamtąd granią na szczyt.

2. Od Niżniej Szerokiej Przełęczy (słow. Sedlo pod Zámkami), pn-zach zboczem.  (0)

Na samą przełęcz możemy wejść pn. granią od Jaworzyny przez Horwacki Upłaz (daleko i dość uciążliwie), z Doliny Białej Wody Litworowym Żlebem przez Spismichałową Czubę (wiatrołomy, strome trawy), Z Doliny Szerokiej (uciążliwe i niepraktyczne), trawersem z Szerokiej Przełęczy

3. Z Doliny Szerokiej (0)

Latem dość uciążliwe, zimą już trochę lepiej.

4. Przez Suchą Przełęcz i Świstówkę Jaworową (0-), 3-4 godziny. Polecana zwłaszcza skiturowcom (dla nich będzie opis).

Podejście na Świstówkę Jaworową. Fot. Damian Granowski

Idziemy zielonym szlakiej z Jaworzyny Spiskiej. Dochodzimy do wiatrołomu pod Suchą Przełęczą, do góry zakosami, w "prawie" żlebie. Wychodzimy na wypłaszenie terenu, i idziemy w lewo do grzbietu, który - lasem - będzie prowadził nas do góry. Po wyjściu z lasu warto zdjąć narty i podejście do Swistówki Jaworowej pokonać na piechotę (raki mogą być bardzo przydatne). Na Świstówce Jaworowej można z powrotem przypiąć narty i rozkoszować się pięknym podejściem na nartach. Wchodzimy na Świstową Górę (2070 m), a stamtąd do Szerokiej Jaworzyńskiej, trawersując grań, zboczem z prawej strony.

Zjazd do Doliny Szerokiej. Fot. Damian Granowski

Na koniec piękny zjazd do Doliny Szerokiej

Ciekawostki

Na dnie Doliny Szerokiej znajduje się jedyne w Tatrach, poza Mokrą Jamą, jeziorko krasowe – Cichy Staw (Tiché pleso), położony na wysokości 1753 m n.p.m.

Nazwa szczytu pochodzi od jego charakterystycznie rozległego, "szerokiego", pn.zach. zbocza opadającego w kierunku Cichego Stawku w Dolinie Szerokiej.

Jakieś ciekawostki odnośnie góry

Cytaty

Cytaty o górze

Zdjęcia

Panorama z Szerokiej Jaworzyńskiej. masyw Lodowego widoczny z lewej strony. Fot. Damian Granowski

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Masz filmy? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!