Log in
    

Tomasz Kowalski - w pogoni za Śnieżną Panterą

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Film opowiada o próbie bicia rekordu zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery w czasie poniżej 42 dni. Tomek Kowalski, laureat nagrody im. Andrzeja Zawady próbuje wejść na 5 najwyższych szczytów byłego ZSRR: Pik Lenina, Pik Komunizma, Pik Korżeniewskiej, Chan Tengri oraz Pik Pobiedy.

Tomasz Kowalski - KW Warszawa. Organizator i uczestnik kilkunastu wypraw górskich w m.in Alpach, Andach, Alasce oraz Pamirze i Tien-Shanie. W 2010 roku przeszedł 100 km trawers masywu Mount McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Pochodzi z Dąbrowy Górniczej, mieszka w Poznaniu.

5 marca 2013 - staje na wierzchołku Broad Peak. Razem z Maciejem Berbeką, Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem dokonali pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak.

Niestety podczas zejścia ze szczytu ginie.

Data i miejsce urodzenia: 1985

Data i miejsce śmierci: 8 marca 2013 roku został uznany za zmarłego po zaginięciu na Broad Peaku.

Biografia

Tomek Kowalski pochodził z Dąbrowy Górniczej, później przeniósł się do Poznania gdzie prowadził firmę podróżniczą Poco loco Travel, organizującą trekkingi i prowadzacą Hostel.

W 2003 roku wyruszył autostopem na zwiedzania świata. W kieszeni miał 50 euro. Łącznie spędził W 2003 roku wyruszył po raz pierwszy autostopem za granicę Polski. To była dwutygodniowa wyprawa za niecałe 50 euro. Rok później zdobył Mont Blanc (4810 m n.p.m.) i stwierdził, że może iść wyżej. Zwiedził sześć kontynentów i wszedł na sześć z dziewięciu szczytów Korony Ziemi, której zdobycie było jego dziecięcym marzeniem. W 2010 roku przeszedł 100-kilometrowy trawers masywu Mount McKinley w USA.

Mieszkał kilka miesięcy w Genui, Manchesterze, Nowym Yorku, Brisbane i kanadyjskim Squamish pracując w różnych, czasem dziwnych sytuacjach. - Ale dzięki temu miałem pieniądze na podróże i odkrywanie zakątków - mówił rok temu na Kolosach.

Broad Peak

W 2012 załapał się na zimową wyprawę na Broad Peak. Szczyt udało im się zdobyć 5 marca, niestety dla niego i Maćka Berbeki zejście się nie powiodło:

"Czwórka Polaków - oprócz Kowalskiego i Berbeki Artur Małek i Adam Bielecki - zdobyła Broad Peak (8047 m n.p.m.) 5 marca ok. godz. 17.30. Małek i Bielecki dotarli do obozu IV (7400 m n.p.m.), Kowalski z Berbeką biwakowali pół kilometra wyżej. Ok. godz. 4 rano polskiego czasu, czyli od godz. 8 czasu lokalnego, urwał się z nimi kontakt.

Kowalski schodził ze szczytu jako ostatni. Jego tempo schodzenia, podobnie jak idącego przed nim Berbeki było dramatycznie wolne. Odcinek w dół do przełęczy, który zajmuje ok. godziny, im zajął ponad siedem. Kowalski przez radiotelefon zgłosił Wielickiemu problemy z oddychaniem i ogólne osłabienie. Miał zażyć lekarstwa według zaleceń. Dodatkowo, w czasie schodzenia z przedwierzchołka Rocky Summit wypiął mu się rak. Podczas ostatniej łączności o godz. 6.30 rano czasu lokalnego meldował problemy z jego ponownym zapięciem. To była ostatnia rozmowa z Kowalskim."

Jego ciało na grani podszczytowej dostrzegła 5 lipca wyprawa austriacka. 16 lipca Tomek został pochowany przez Jacka Berbekę i Jacka Jawienia.

Dokonania górskie

Tatry

Alpy

2004 - Mont Blanc

HImalaje i Karakorum

2013, 5 marca - Pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Zespół: Adam Bielecki, Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Artur Małek. Patrz news.

Inne

  • 2011 - Pik Lenina
  • 2011 - Pik Korżeniewskiej
  • 2011 - Pik Kommunizma
  • 2011 - Chan Tengri
  • 6 z 9 szczytów Korony Ziemi

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Ciekawostki

  • Biegał maratony i ultramaratony
  • W 2012 razem z Kacprem Tekieli chciał przejść Grań Tatr. Wycofali się ze względu na załamanie pogody
  • 25 kwietnia 2015 roku Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich i promowanie imienia Polski w świecie Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Tomasza Kowalskiego (pośmiertnie).

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!