Log in
    

Krzysztof Berbeka

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Krzysztof Berbeka - wspinacz, taternik, ratownik GOPR. Ojciec himalaistów: Macieja Berbeki i Jacka Berbeki. Jego brat Ryszard Berbeka również się wspina. Krzysztof brał udział w ponad 200 wyprawach ratunkowych.  Był też licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim, instruktorem taternictwa, narciarstwa i ratownictwa.

Uczestniczył w wielu wyprawach w Alpy (1957 brał udział w słynnej akcji ratunkowej na Eigerze, 1964), Hindukusz (1960) i Kaukaz (1958, 1961). Zmarł na skutek urazów i odmrożeń, jakich doznał podczas wypadku 18 marca 1964 r., w czasie zejścia z Dent d'Hérens.

Sierpień 1960 r. – dolina Qazi Deh. Od lewej Hideho Sawata, Jan Mostowski, Krzysztof Berbeka, Jerzy Krajski, Stanisław Kuliński, Zbigniew Rubinowski, Yajiro Sakato, Jukiharu Hirose i Zbigniew Krysa. Fot. Toshiaki Sakai / arch. Józef Nyka

Po jego tragicznej śmierci utworzony Fundusz Krzysztofa Berbeki, w założeniu mający wspierać rodziny wspinaczy którzy zginęli w górach.

Data i miejsce urodzenia: 11 kwietnia 1930 roku, Pińsko

Data i miejsce śmierci: 1 kwietnia 1964 roku, w Zurychu

Biografia

Krzysztof Berbeka urodził się w Pińsku 11.04.1930 r. Lata szkolne spędził u matki w Mszanie Dolnej skąd pochodzi jego rodzina. Tam zetknął się z górami, stamtąd wyruszał na pierwsze włóczęgi w Gorce i Beskid Wyspowy.

Po ukończeniu szkoły średniej w Rabce w 1950 roku rozpoczął studia geologiczne, które wkrótce przerwał, aby całkowicie poświęcić się górom, które były jego wielką pasją. Z zamiłowaniem uprawiał narciarstwo, jako zawodnik Klubu Sportowego "Wierchy" w Rabce. W tym czasie Krzysztof Tatry oglądał tylko z Turbacza, gdzie często bywał, wtedy też zaczęła się jego wielka miłość do Tatr. W 1951 r. zaczął się wspinać i wkrótce stał się jednym z czołowych polskich taterników i alpinistów.

Był instruktorem taternictwa i przewodnikiem tatrzańskim. Uczestniczył w polskich wyprawach alpinistycznych w Alpy w 1957 i 1964 roku. Kaukaz - 1958. 1961i Hindukusz 1960 rok. W Hindukuszu wejściem na Noszak 7.492 m ustanowił wraz z towarzyszami wyprawy nowy polski rekord wysokości.

Od 1952 roku pracował jako ratownik zawodowy w Grupie Tatrzańskiej GOPR i był jednym z najbardziej czynnych ratowników.

Uczestniczył w ponad 200 wyprawach ratunkowych. Był instruktorem ratownictwa górskiego. Wyjazd w Alpy zimą 1964 r. zakończył się tragicznie, po dokonaniu w zespole międzynarodowym pierwszego zimowego przejścia północnej ściany Dent d'Herens, już w drodze zejściowej uległ wypadkowi.  Zmarł 1 kwietnia 1964 roku po dwóch tygodniach hospitalizacji w Zurichu. Bezpośrednią przyczyną było ciężkie zapalenie płuc. Wywiązało się, gdy cztery dni czekał na lodowcu na pomoc. Wypadek zdarzył się podczas zejścia po dokonaniu pierwszego zimowego przejścia północnej ściany Dent d`Herens w Alpach Walijskich. Jeden z międzynarodowego zespołów wspinaczy potknął się, podciął innych i wszyscy stoczyli się do szczeliny. Nie był to już trudny teren, wiec skończyło się na złamaniach i obiciach. Niestety długie oczekiwanie rannych na pomoc zakończyło się dla Krzysztofa Berbeki tragicznie. 

Został pochowany w Zakopanem, tablica pamiątkowa z jego nazwiskiem znajduje się na symbolicznym tatrzańskim cmentarzu pod Osterwą.

W 1965 roku ówczesna Grupa Rabczańska przyjmuje imię Krzysztofa Berbeki tragicznie zmarłego ratownika

Nikt nie dodał jeszcze biografi tej osoby. Możesz być pierwszy. Zamieść biografię w komentarzu na dole

Dokonania górskie

Tatry

Alpy

1964 - pierwsze zimowe przejście ściany Dent d'Hérens

HImalaje i Karakorum

Inne

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!

Komentarze   
0 #2 Iwona 2013-04-25 21:39
Apoloniusz Rajwa: „Każdy mógł na niego liczyć: partner, z którym związał się liną, towarzysz wyprawy w góry wysokie, ranny taternik w zerwach Mnicha, kontuzjowany narciarz, grotołaz wiszący na linie w jaskini, zagubiony w górach turysta i młody adept taternictwa...”.
http://zakopanedlaciebie.pl/pl/sylwetki/krzysztof-berbeka.html [25.04.2013]
Cytować
0 #1 Iwona 2013-03-08 15:26
Krzysztof Berbeka był odznaczony Złotą Odznaką GOPR za wymagający odwagi nocny zjazd wschodnią ścianą Mnicha po J. Łąckiego (20 kwietnia 1960).
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).