Log in
    

Krzysztof Berbeka

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Krzysztof Berbeka - wspinacz, taternik, ratownik GOPR. Ojciec himalaistów: Macieja Berbeki i Jacka Berbeki. Jego brat Ryszard Berbeka również się wspina. Krzysztof brał udział w ponad 200 wyprawach ratunkowych.  Był też licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim, instruktorem taternictwa, narciarstwa i ratownictwa.

Uczestniczył w wielu wyprawach w Alpy (1957 brał udział w słynnej akcji ratunkowej na Eigerze, 1964), Hindukusz (1960) i Kaukaz (1958, 1961). Zmarł na skutek urazów i odmrożeń, jakich doznał podczas wypadku 18 marca 1964 r., w czasie zejścia z Dent d'Hérens.

Sierpień 1960 r. – dolina Qazi Deh. Od lewej Hideho Sawata, Jan Mostowski, Krzysztof Berbeka, Jerzy Krajski, Stanisław Kuliński, Zbigniew Rubinowski, Yajiro Sakato, Jukiharu Hirose i Zbigniew Krysa. Fot. Toshiaki Sakai / arch. Józef Nyka

Po jego tragicznej śmierci utworzony Fundusz Krzysztofa Berbeki, w założeniu mający wspierać rodziny wspinaczy którzy zginęli w górach.

Data i miejsce urodzenia: 11 kwietnia 1930 roku, Pińsko

Data i miejsce śmierci: 1 kwietnia 1964 roku, w Zurychu

Biografia

Krzysztof Berbeka urodził się w Pińsku 11.04.1930 r. Lata szkolne spędził u matki w Mszanie Dolnej skąd pochodzi jego rodzina. Tam zetknął się z górami, stamtąd wyruszał na pierwsze włóczęgi w Gorce i Beskid Wyspowy.

Po ukończeniu szkoły średniej w Rabce w 1950 roku rozpoczął studia geologiczne, które wkrótce przerwał, aby całkowicie poświęcić się górom, które były jego wielką pasją. Z zamiłowaniem uprawiał narciarstwo, jako zawodnik Klubu Sportowego "Wierchy" w Rabce. W tym czasie Krzysztof Tatry oglądał tylko z Turbacza, gdzie często bywał, wtedy też zaczęła się jego wielka miłość do Tatr. W 1951 r. zaczął się wspinać i wkrótce stał się jednym z czołowych polskich taterników i alpinistów.

Był instruktorem taternictwa i przewodnikiem tatrzańskim. Uczestniczył w polskich wyprawach alpinistycznych w Alpy w 1957 i 1964 roku. Kaukaz - 1958. 1961i Hindukusz 1960 rok. W Hindukuszu wejściem na Noszak 7.492 m ustanowił wraz z towarzyszami wyprawy nowy polski rekord wysokości.

Od 1952 roku pracował jako ratownik zawodowy w Grupie Tatrzańskiej GOPR i był jednym z najbardziej czynnych ratowników.

Uczestniczył w ponad 200 wyprawach ratunkowych. Był instruktorem ratownictwa górskiego. Wyjazd w Alpy zimą 1964 r. zakończył się tragicznie, po dokonaniu w zespole międzynarodowym pierwszego zimowego przejścia północnej ściany Dent d'Herens, już w drodze zejściowej uległ wypadkowi.  Zmarł 1 kwietnia 1964 roku po dwóch tygodniach hospitalizacji w Zurichu. Bezpośrednią przyczyną było ciężkie zapalenie płuc. Wywiązało się, gdy cztery dni czekał na lodowcu na pomoc. Wypadek zdarzył się podczas zejścia po dokonaniu pierwszego zimowego przejścia północnej ściany Dent d`Herens w Alpach Walijskich. Jeden z międzynarodowego zespołów wspinaczy potknął się, podciął innych i wszyscy stoczyli się do szczeliny. Nie był to już trudny teren, wiec skończyło się na złamaniach i obiciach. Niestety długie oczekiwanie rannych na pomoc zakończyło się dla Krzysztofa Berbeki tragicznie. 

Został pochowany w Zakopanem, tablica pamiątkowa z jego nazwiskiem znajduje się na symbolicznym tatrzańskim cmentarzu pod Osterwą.

W 1965 roku ówczesna Grupa Rabczańska przyjmuje imię Krzysztofa Berbeki tragicznie zmarłego ratownika

Nikt nie dodał jeszcze biografi tej osoby. Możesz być pierwszy. Zamieść biografię w komentarzu na dole

Dokonania górskie

Tatry

Alpy

1964 - pierwsze zimowe przejście ściany Dent d'Hérens

HImalaje i Karakorum

Inne

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!