Log in
    

Beskid Wyspowy / Strzebel

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Strzebel (lub Szczebel) to wybitny szczyt w Beskidzie Wyspowym. Dla wszelkiej maści skiturowców i freeriderów góra ma jeden ważny punkt. Mianowicie Strzebel oferuje nam północny stok z rzadkim lasem bukowym o dość dużym nachyleniu. Dorzućcie do tego metr puchu i macie przepis na fajną wycieczkę i zjazd :)

Miejscówka jest idealna na dzień, gdy spadnie duuużo puchu i Tatry odpadają.

Ze Strzebla zjeżdżamy północnym stokiem. Stojąc twarzą do głazu Jana Pawła II, patrzymy w lewo i idziemy grzbietem lekko w prawo jakieś 30-40 metrów i następnie można zjeżdżać w dół. Kierujcie się w dół "niczym kropla wody". W tym miejscu znajduje się rzadka buczyna przechodząca w jar z potokiem. Przy dużej ilości śniegu potok będzie zakryty, dzięki czemu można śmignąć na sam dół :-) Coś około 250-300 metrów deniwelacji.

Ciekawym pomysłem na jednodniową wycieczkę z Krakowa, lub Zakopanego (ew. Nowego Targu) jest pojechanie autobusem (np. Szwagropolu) z wysiadką na przystanku Luboń Mały - Zapytajcie się kierowcy czy wysiadka z nartami będzie możliwa! Stamtąd dwugodzinny spacer niebieskim szlakiem na Luboń Wielki, stamtąd zjeżdżamy czerwonym około 3-5 minut (mijamy wejście na żółty). W miejscu gdzie czerwony szlak odbija w lewo w dół, my idziemy prosto grzbietem. Po jakichś 100 -150 metrach dojdziemy do krzyża i lini trakcji elektrycznej. Tutaj mamy do dyspozycji piękny zjazd przecinką leśną, wzdłuż trakcji elektrycznej. Dojedziemy prosto na przełęcz Glisne.

Z przełęczy idziemy 3 km zielonym szlakiem na Strzebel. Stamtąd zjeżdżamy północnym stokiem. Po wyjeździe na pola od razu skręcamy w lewo i trawersujemy polami w stronę Lubnia. Gdzie na rondzie znajdziecie przystanek Szwagropolu (autobusy mniej więcej co pół godziny).

Naprawdę fajna skitura :)

Trasa 1: Lubień (ok. 500 m n.p.m.) - Strzebel (976 m n.p.m.). Około 5,4 km

Trasa 2: Przeł. Glisne (634 m n.p.m.) - Strzebel (976 m n.p.m.). Ok. 2,9 km

Trasa 3: Mszana Dolna (634 m n.p.m.) - Strzebel (976 m n.p.m.). Ok. 4,2 km

Trasa 4 (najciekawsza dla osób poruszających się autobusami): Mały Luboń - Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) - Przeł. Glisne (634 m n.p.m.) - Strzebel (976 m n.p.m.) - Lubień (ok. 500 m n.p.m.). Około 20 km.

Nachylenie: w miarę jednorodne, rzadki bukowy las

Zagrożenia: kamienie w potoku (podczas zjazdu)

Schroniska: Schronisko na Luboniu Wielkim