Log in
    

Jaskinia Jasna nad Wisłą

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W sieci pojawiło się topo Jaskini Jasnej nad Wisłą, autorstwa Krzyśka Rychlika (szkoła wspinania Vertical Limits). Przypomnijmy, że Jasna oferuje parę ciekawych dróg, z czego dwie: Czerwony Smok i Skywalker zasługują na szczególną uwagę ponieważ oferują kilka metrów wspinania w dachu po dobrych chwytach. Jest to więc świetny poligon dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować czym pachnie drajtul w dachu.

Skywalker. Fot. Vertical Limits

Wspinanie na własną odpowiedzialność:

Prawa strona jaskini jest zasadniczo lita i nie ma obawy, że wszystko spadnie, ale lewa strona to zupełnie inna historia. Kamienie spadają samoczynnie i istnieje poważne niebezpieczeństwo, że jaskinia się w pewnym momencie zawali. Najlepiej tam w ogóle nie chodzić!

Topo sciągnięcie tutaj.

Przypominamy, że całościowe topo Zakrzówka ukazało się w grudniowych GÓRach.

Komentarze   
+1 #1 flinstone 2016-03-04 13:14
Miejsce to jest wyjątkowo niebezpieczne. Wg mojego świętej pamięci Dziadka, 2 osoby zginęły tu pod obrywem jeszcze przed II WŚ. Aco do współczesnych obrywów to ich historia jest dość szczegółowo opisana na stronie Geoportalu.
" W latach 1997 1999 obserwowano kilka obrywów w sali i na początku korytarza biegnącego w głąb jaskini. Największy miał miejsce w lutym 1998 r. kiedy to oberwała się część stropowej ławicy wapienia bezpośrednio w otworze (ok. 15 ton). Kolejne obrywy duży obryw miały miejsce w czerwcu 1999 r. latach 2000, 2006 i największy z dotychczasowych w styczniu 2007 roku kiedy oberwał się pakiet ławic ok. 3 metrowej miąższości w centralnej części Sali blokując częściowo wejście do biegnącego w głąb masywu. Obrywy mają miejsce nadal, co grozi całkowitym zawaleniem się stropu w Sali. "Zatem skoro lecą całe ławice to i prawa "obita" część nie jest bezpieczna, bo nie sposób przewidzieć jak się zachowa po oberwaniu kilkumetrowej ławicy w swoim sąsiedztwie o które się opiera
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).