Log in
    

Historia polskiego himalaizmu na Discovery World

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Discovery WorldZnana stacja popularnonaukowa rozpoczyna emisję serii filmów dokumentalnych o polskim himalaiźmie. Pozycja absolutnie obowiązkowa dla wszystkich ludzi gór, również tych znających historię na pamięć.
Ośmioodcinkowa seria "Himalaiści" (ang. tytuł: "Polish Mountaineers in the Himalayas") poświęcona będzie ludziom i wydarzeniom które na trwałe odcisnęły swój ślad w historii tego sportu. Opowieść o legendach, przełomach i tragediach, pełna unikatowych materiałów, wywiadów i wspomnień. Emisja pierwszego odcinka rozpocznie się 6 sieprnia o 22.30 a poźniej co tydzień o tej samej godzinie, aż do 24 września,  nadawane będą kolejne odcinki. W skład serii wchodzą następujące odcinki:

 

Himalaiści: Wyprawy 1939-1980

Opowieść o trudnych początkach polskiego himalaizmu, pierwszych, porażkach i marzeniach. Historia wyprawy na Nanda Devi East w 1939 roku, oraz pionierskiej jak na owe czasy wyprawie na Lhotse zimą 1974 roku- pierwszej polskiej wyprawie na ośmiotysięcznik.

 

Himalaiści: Wyprawy 1980-1989

Rzecz o złotej dekadzie polskiego himalaizmu, Jerzym Kukuczce, który w niedościgniony sposób zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, jako drógi człowiek na świecie, oraz o Wandzie Rutkiewicz, kobiecej legendzie himalaizmu, organizatorce wielu kobiecych wypraw i propagatorce gór wśród młodzierzy.

 

Himalaiści: Karawana marzeń

Program opowiada o determinacji Wandy Rutkiewicz do zobycia Korony Himalajów, celu, którego nigdy nie osiągneła. Spotkamy rodzinę i ludzi z którymi się wspinała a także cofniemy się do jej dziecięcych lat by dowiedzieć się, co spowodowało, że góry stały się sensem jej życia. 

 

Himalaiści: Zerwana lina

Poznamy historię Jerzego Kukuczki, największym polsklim himalaiście i światowej legendzie tego sportu. Odkryjemy początki jego fascynacji wspinaczką i dowiemy się jak silny miał harakter, dzięki czemu Koronę Himalajów zdobył w ciągu zaledwie 9 lat.

 

Himalaiści: Życie jest za krótkie

Odcinek poświęcony Andrzejowi Zawadzie, człowiekowi- instytucji polskiego himalaizmu, który choć nie zasłynął jako zdobywca, to jako kierownuk wielu wypraw praktycznie stworzył wizytówkę polskiego himalaizmu- zdobywanie gór zimą.

 

Himalaiści: Ścieżka gór

Film opowiada o Wojciechu Kurtyce, jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. Jego przejście zachodniej ściany Gaschebruma IV zostało uznane najwybitniejszym przejściem XX wieku. Poznamy jego dzieciństwo i trudne relacje z ojcem, które zaważyły o jego dalszym życiu. 

 

Himalaiści: Głód wspinaczki

Odcinek przybliża sylwetkę Krzysztofa Wielickiego który jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów, a styl w którym to zrobił okrył go nieśmiertelną sławą i uczynił żywą legendą. Jego wizytówką są samotne i spektakularne wejścia na najwyższe szczyty.

 

Himalaiści: W strefie śmierci

Historia Ryszarda Pawłowskiego, który uczynił wpsinaczkę sposobem na zarabianie pieniędzy. Organizuje komercyjne wyprawy na najwyższe góry świata , a sam uważany jeśt w światku himalaistów za szczęściarza, który wiele razy cudem uniknął śmierci. Przetrwał chociażby biwak na 8500 m. bez śpiwora i namiotu.