Log in
    

Ukazał się "Taternik" 2/2010

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

taternik nr 2/2010Czym jest wspinaczka, a czym nie jest? Temat ten powraca od wielu lat i ilu dyskutantów, tyle spojrzeń. Czy da się pogodzić tradycję z nowoczesnością, znaleźć wspólny mianownik? W tym numerze, w dyskusji pt. „Wspinanie na cztery głosy”, swoimi poglądami na ten temat dzielą się z nami Janusz Kurczab, Bogusław Kowalski, Marek Raganowicz i Adam Pustelnik.

J. Kurczab, tradycjonalista, dość krytycznie podchodzi do współczesności, a raczej - nowoczesności. A może dla niektórych będzie nawet zbyt ortodoksyjny? Tymczasem B. Kowalski „nie potrafi przejść obojętnie obok przypisywania sobie monopolu na prawdę” i zaznacza, że „alpinizm niejedno ma imię”. M. Raganowicz podkreśla, że „każdy ma swoje wspinanie”, a swoją wypowiedź puentuje: „wszystkim nam jest bliżej do siebie niż np. do golfistów czy skoczków w dal, bo nawet wtedy, kiedy wspinanie odrywa się od gór, działa na nas swoją niezwykłą magią”. Tak działała kiedyś na A. Pustelnika tylko wspinaczka sportowa. Dopóki nie wyjechał do Walii. To był, jak wspomina, przełom w jego karierze.

Te wypowiedzi łączą się z innym tematem, który poruszany był w marcu br. w Podlesicach, podczas Sejmiku Prezesów Klubów zrzeszonych w PZA. Czy to nadal ma być związek czterech dyscyplin? J. Kurczab twierdzi, że niewiele łączy już wspinacza wysokogórskiego, sportowego, narciarza wysokogórskiego i taternika jaskiniowego. Po części w swoich tekstach wątek „razem czy osobno w PZA” poruszają pozostali dyskutanci „Wspinania na cztery głosy”. Zdanie wyrażają też byli szefowie organizacji: Andrzej Paczkowski, Leszek Cichy, Wojciech Święcicki, a także obecny sekretarz generalny, Marek Wierzbowski.

Pośrednio powiązany ze sprawą jest wywiad z Piotrem Pileckim, prezesem speleoklubu „Gawra” w Gorzowie Wlkp. Tu już mało kto chodzi po jaskiniach. Za to wszyscy się wspinają — na ściankach, w skałach, w górach najwyższych.

Opinię o tym, czy cztery dyscypliny mają być razem w PZA, czy nie, wyraża również Jacek Bilski przy okazji omówienia minionego sezonu w narciarstwie wysokogórskim. Opowiada też, z jakimi problemami boryka się ta dyscyplina.

Czy alpinizm i himalaizm kobiecy mają szansę na odrodzenie? Gdzie jesteśmy? — pyta w „Taterniku” Danuta Wach, zwolenniczka wspinaczki w czysto damskich zespołach. Do artykułu "Polski alpinizm i himalaizm kobiecy-gdzie jesteśmy?" wkradł się błąd. Zapraszamy do lektury sprostowania.

„Jaskinie na sprzedaż” - tym artykułem kontynuujemy dyskusję o komercji, zwłaszcza w podziemiach tatrzańskich. Przypomnijmy, że problem poruszyliśmy w „Taterniku” 1/2010, w wywiadzie z dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego, Pawłem Skawińskim, pt. „Nie jestem wrogiem wspinania”.

Ważna jest też nowa „Ustawa o sporcie”, o której od kilku miesięcy toczą się rozmowy w naszym środowisku. Omawia ją B. Kowalski.

A poza tym Piotr Pustelnik relacjonuje wyprawę na Annapurnę, zamieszczamy kilka recenzji, poszerzone zostały działy: archiwalia i szkolenie. W podsumowaniu himalajskiej wiosny przeczytacie również o przejściach budzących kontrowersje. Za to mało jest o Tatrach, ale zapewniamy, że w kolejnym numerze nadrobimy to z nawiązką.

Renata Wcisło

Taternik nr 2/2010

 

SPIS TREŚCI:

 

Od redakcji

 

WSPINANIE NA CZTERY GŁOSY:

 

Prawdziwi artyści pracują bez sieci — Janusz Kurczab

 

Alpinizm ze stoperem w ręku — Bogusław Kowalski

 

Do wspinania nie trzeba gór — Marek Raganowicz

 

Cenię sobie wszechstronność — Adam Pustelnik

 

PZA — ZWIĄZEK CZTERECH DYSCYPLIN?:

 

Edyta Ropek i Kazalnica, czyli o tym, co nasz łączy — wywiad z Markiem Wierzbowskim

 

Co dalej z tą „Pezetą”? — Andrzej Paczkowski, Leszek Cichy, Wojciech Święcicki

 

HIMALAJE:

 

Kwartał w Himalajach

 

Annapurna — ostatnie starcie — Piotr Pustelnik

 

Polski alpinizm i himalaizm kobiecy — gdzie jesteśmy? — Danuta Wach

 

TATRY:

 

Diagonala Bastionu - nowy wariant starej drogi — Marek Pronobis

 

JASKINIE:

 

Jaskinie na sprzedaż — Ditta Kicińska

 

Sonda „Taternika”: Za i przeciw komercji w jaskiniach

 

Wspinaj się w Wojcieszowie

 

Zobacz fotografię jaskiniową, weź udział w konkursie

 

WSPINACZKA SPORTOWA:

 

Przegląd wydarzeń we wspinaczce sportowej —Michał Krukar

 

NARCIARSTWO WYSOKOGÓRSKIE:

 

Brakuje nam młodej kadry (wywiad z Jackiem Bilskim)

 

SZKOLENIE:

 

W skrócie

 

Wady i zalety zastosowania Daisy Chain — Grzegorz Mróz

 

Komentarz do Ustawy o sporcie - Bogusław Kowalski

 

Z ŻYCIA KLUBÓW:

 

W tym speleoklubie wielu nigdy nie było w jaskini (wywiad z Piotrem Pileckim)

 

Recenzje

 

ARCHIWALIA:

 

Wyprawa w Himalaje Garhwalu — Benon Czechowski

 

Tajniki filmowej archeologii, czyli jeszcze raz o polskiej wyprawie na Nanda Devi, 1939 r. — Aleksander Kwiatkowski

 

Sudety: Zapomniana wspinaczka sprzed wieku, czyli Gorzeszowskie Skałki — Paweł Kukurowski

 

POŻEGNANIA:

 

Włodzimierz Waligóra

 

Ryszard Wiesner

 

Zapraszam do zakupu tego najstarszego czasopisma wspinaczkowego w Polsce. Wydawcą i wyłącznym dystrybutorem wersji drukowanej „Taternika” jest Antykwariat Górski „Filar”. Cena — 12 PLN. Pismo można też kupić w formie elektronicznej na stronie PZA.