Log in
    

Powstaje Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

22 grudnia 2014  roku zostanie otwarte Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki. Jest to projekt Fundacji Wielki Człowiek. Celem istnienia muzeum będzie jak najciekawsze przedstawienie historii polskiego himalaizmu i oczywiście Jerzego Kukuczki.

Fundacja „Wielki Człowiek” i Archiwum Jerzego Kukuczki

Fundacja Wielki Człowiek została założona w marcu 2013 roku przez rodzinę Jerzego Kukuczki. Jej celem są szeroko rozumiane działania na rzecz kultury, sztuki, sportu i edukacji. Przede wszystkim jednak ideą przyświecającą działaniom fundacji jest popularyzacja i ożywienie pamięci o postaci najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku – Jerzego Kukuczki. Jedną z wiodących gałęzi tych działań jest trwający od wielu lat proces archiwizacji materiałów pozostawionych przez Jerzego Kukuczkę. Są to niezliczone zasoby nagrań strojów, sprzętów, nagrań audio i video, fotografii oraz różnego rodzaju zapisków, pamiętników, wycinków czy listów. Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki będzie właśnie miejscem w którym zaprezentowane zostaną w sposób kompleksowy zdigitalizowane i opisane materiały.


Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

Do 2014 roku proces ten przeprowadzany był w sposób amatorski przez rodzinę Kukuczki. Dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego archiwizacja materiałów Jerzego Kukuczki miała szansę przeobrazić się w najwyższej jakości profesjonalne działania. Zwieńczeniem tego procesu będzie Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki -w pełni interaktywna historia, łącząca w sobie różne media, od tekstu, przez obraz i dźwięk, po filmy i materiały 3d. Założeniem tego projektu jest to by w jak najciekawszy sposób przedstawić tematykę gór, wypraw Himalajskich z lat 70i 80 tych oraz oczywiście historię Jerzego Kukuczki. Tak aby jednocześnie połączyć wartościowe i ciekawe materiały, nikogo nie zanudzać, i w pełni wykorzystać to internetowe medium łącząc różne materiały i reagując na czytelnika.

Dodatkowym działem będzie obszerne archiwum, które pozwoli w dosyć, tradycyjny na pierwszy rzut oka, sposób znaleźć więcej interesujących informacji (np. zdjęcia Jerzego z podejścia na Everest lub wszystkie dokumenty tekstowe związane z interesującą czytelnika wyprawą).

Korzystanie z zasobów muzeum, wirtualna wycieczka śladami Jerzego oraz wszelkie atrakcje będą oczywiście bezpłatne. Muzeum będzie otwarte o każdej porze, każdego dnia, dla każdego zwiedzającego. Zapraszamy!

Otwarcie muzeum :

22.12.2014r.

Projekt archiwizacji i Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego