Log in
    

Nowy rekord na trasie the Haute Route Chamonix - Zermatt: 18h 35m!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wczoraj spod kościoła w Chamonix wyruszyły 4 osoby, które miały zamiar przejść słynną trasę w mniej niż 20 godzin, bijąc poprzedni rekord należący do zespołu Jean-François Premat, Alain Premat i Sebastien Baud (18h 50m 29s).

Podczas przejścia (czyt. biegu). Trzech uczestników wyeliminowały kontuzje. Do Zermatt o 19:50 dotarł jedynie Lionel Claudepierre w czasie 18 godzin 35 minut!

Jest to najsłynniejsza narciarska tura świata. Zwykłe przejście na nartach z Chamonix do Zermatt zajmuje około sześciu dni. Przejście 180 kilometrową, klasyczną trasą wiedzie w otoczeniu najpiękniejszych, alpejskich masywów.

Przemierzona została po raz pierwszy latem, w połowie XIX wieku, przez alpinistów z Alpine Club w Londynie. Nazwano ja wówczas High Level Route - "wysoka droga". Później nazwa uległa przekształceniu.

Na nartach po raz pierwszy pokonali  Haute Route Francuzi w 1911 roku.W dzisiejszych czasach, rok rocznie, trasę tę przemierzają narciarze z całego świata. Haute Route ma wiele wariantów o zróżnicowanym stopniu trudności.

Źródło: chamonix.net