Log in
    

Kurs na Instruktorów Narciarstwa Wysokogórskiego PZA

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 9-14 marca na Hali Gąsienicowej odbył się pierwszy etap kursu na Instruktorów Narciarstwa Wysokogórskiego PZA. Kursanci podczas pięciu dni intensywnych szkoleń unifikowali wiedzę z zakresu technik turystyki górskiej z elementami alpinizmu i autoratownictwa w terenie skalnym, mikstowym, lodowcowym i śnieżnym, lawinoznastwa i ratownictwa lawinowego oraz technik narciarstwa wysokogórskiego z doskonaleniem jazdy w terenie. Zajęcia praktyczne prowadzili Adam Marasek, Robert Rokowski, Mieczysław Ziach i Jan Krzysztof (Kierownik Kursu). Rejonem działania podczas zajęć praktycznych były min. przełęcze Świnicka, Zawrat, Kozia oraz Laboratorium zimowe w rejonie Hali Gąsienicowej.

Fot. Monika Strojny

Ponadto podczas wykładów omawiano min. tematy metodyki nauczania narciarstwa wysokogórskiego, podstaw pierwszej pomocy, sprzętu, nawigacji czy etyki. Całość zakończono egzaminem, po którym wszyscy kursanci zostali dopuszczeni do następnego etapu kursu czyli trzech wycieczek skiturowych, które odbędą się w późniejszym terminie.

Kursanci, którzy przeszli do następnego etapu:

1.

Zbigniew Tabaczyński

WKTJ Poznań

2.

Andrzej Marasek

TKN Tatra Team

3.

Jan Górniak

KA GB GOPR

4.

Tomasz Baster

AKG Kraków

5.

Grzegorz Wiercioch

Tatrzańskie Stow. Kanioningowe

6.

 Mateusz Kulig

KW Zakopane

7.

  Tomasz Owerko

KW Kraków

8.

  Jakub Hornowski

KW Zakopane

9.

Jarek Caban

UKA

10.

Andrzej Bargiel

TKN Tatra Team

11.

  Piotr Stolarczyk

KW Zakopane

12.

  Mikołaj Bielański

KW Zakopane

13.

  Marcin Drwota

Sekcja Wspinaczkowa KS "Korona"

W sezonie 2014/2015 planujemy następny kurs na instruktorów oraz unifikację dla osób, które już mają uprawnienia państwowe lub są instruktorami pokrewnych dyscyplin PZA. Zależy nam, aby osoby zgłaszające się w przyszłości mogły wykazać się nie tylko bardzo dużym doświadczeniem skiturowym, lecz także wiedzą i praktyką w poruszaniu się w Tatrach i innych górach w warunkach zimowych oraz we wspinaniu w terenie mikstowym.

Fot. Monika Strojny

Z górskim pozdrowieniem,

Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA