Log in
    

Test butów adidas Terrex Fast R W

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wybór butów podejściowych to kompromis pomiędzy trwałością, przyczepnością, wygodą i lekkością buta. Ciężko odnaleźć buty, które byłyby złotym środkiem tych powyższych cech, a jednocześnie były po prostu ładne :)

Ostatnio miałam okazję testować buty firmy adidas, której nigdy nie brałam pod uwagę przy doborze tego typu obuwia. Kojarzyłam ją zwykle z produktami do biegania, sportów zespołowych i ogólnie odzieżą sportową, a nie outdoorową.

Poniżej chciałabym zaprezentować swoje odczucia dotyczące moich trzypaskowcyh butów adidas Terrex Fast R W. Zanim to zrobię, to może parę słów o mnie i moich oczekiwaniach co do butów.

Jestem osobą, która dość aktywnie spędza czas, uprawiając  turystykę, wspinając się w skałach i górach, szkoląc w skałach przyszłych adeptów wspinaczki, czy też po prostu uprawiając biegi.

Wymarzone  są buty uniwersalne,  w góry jako buty podejściowe, na łatwa wspinaczkę, na szybki popołudniowy wyjazd w dolinki podmiejskie czy w końcu na rekreacyjny spacer po mieście.

Mając  już  obuwie podejściowe,  teraz chciałam buty,  które pozwolą mi komfortowo podejść po tatrzańskim szlaku i na tyle lekkie, że nie dodadzą zbytnio wagi do i tak nie raz ciężkiego plecaka.

Zatem  najważniejsze cechy jakich oczekuje od butów to wygoda, dobra przyczepność do podłoża, niska waga i  oczywiście przystępna cena :).

Buty Terrex otrzymałam dwa dni przed lipcowym miesięcznym wyjazdem na gruzińską wyprawę.

Na początku wydawało mi się, że buty są dla mnie zbyt duże. Moja wąska stopa często nie może się odnaleźć w propozycjach producentów obuwia :(. Jednak  tym razem mogę z  zadowoleniem stwierdzić, że się myliłam i wystarczyło tylko mocniej zaciągnąć „sznurówki”.

Nie zastanawiając się zbyt długo, zabrałam je dwa dni później  na moja wakacje. Od tego czasu przeszłam w nich ponad 200 km, schodząc tatrzańskie szlaki, wspinając się w łatwym terenie czy też jadąc w nich na popołudniowe wspinaczkowe wyjazdy.

Trekking pod Kazbegiem, fot. Bartłomiej Klimas

Zatem przystąpmy do konkretów:)

Ogólny opis (pierwsze i kolejne  wrażenia)

Kolor - oj rzuca się w oczy natychmiast nawet z bardzo daleka. Oczywiście kolor  to kwestia gustu i producent stara się dopasować do naszych preferencji dlatego, tez mamy spory wybór w kolorystyce obuwia. Aczkolwiek mój mix czerwonego z różowym podoba mi się bardzo.

Lekkość - to według mnie jedna z ich  podstawowych zalet. Waga pary dla rozmiaru 37 ⅓ to 620 gram. Jest to olbrzymi atut dla wspinaczy górskich dla których liczy się każdy gram, który trzeba dźwigać. Wygodnie podchodzimy pod naszą ścianę, następnie wrzucamy buty do plecaka lub dzięki temu, że do butów są wszyte pętelki przypinamy z  tyłu do uprzęży.  Po skończonej drodze szybko bez wiązania zakładamy je na nogi i pozostaje tylko zejście :).

Na  Sprężynie, Mnich, fot. Ilona Gawęda

Wygoda -  na wygodny but  wpływa przede wszystkim  podeszwa oraz  wkładka (wnętrze buta)

Podeszwa -  W butach Terrex została zastosowana guma Traction z domieszka Contintenal dla zwiększenia  przyczepności a także zastosowano system Formation tj. rozdzielenia pięty tak, aby jej ruch był niezależny co ma poprawić komfort podczas opadania stopy na podłoże. Dodatkowo użyto Adiprene + tj. materiału sprężystego, pianki, która ma doprowadzić do lepszej amortyzacji.

W praktyce, muszę przyznać ze but jest bardzo komfortowy zarówno  podczas podejść jak i zejść. Jak na buta niskiego to dość dobrze stabilizuje stopę. Podeszwa jest miękka, co akurat mi odpowiada i i łagodnie amortyzuje mocniejsze stąpnięcia,  zwłaszcza  gdy zmęczone nogi ledwo niosą asfaltem z Morskiego Oka.

Testowałam adidasy na różnym podłożu i zachowuję są one bardzo stabilnie na podłożu suchym kamienistym, o rożnej fakturze, tj. piargu na dużych powierzchniach skały czy żwirku.

W dzień restowy pod Uszbą, fot. Bartłomiej Klimas

Na pewno należy wzmóc czujność na mokrym podłożu. Buty zachowają stabilność, gdy położymy stopę precyzyjnie i nie zbyt szybko. Przy bardziej dynamicznym chodzeniu możliwy jest poślizg.

Błoto - podeszwa buta jest na tyle wyprofilowana, ze w miarę dobrze radzi sobie na ruchomym błotnistym podłożu.

Niewielki mankament pojawił się podczas schodzenia, gdy delikatnie czuje docisk palców do przodu buta, ale jak porównywałam to odczucie z innym model skórzanym twardszych  butów to naprawdę to jest mały dyskomfort.

Podczas pierwszego “spotkania” z butami pojawił się u mnie niepokój, że przód buta jest zbyt  szeroki dla mojej dość wąskiej stopy. Wystarczyło jednak odpowiednio dociągnąć “sznurówki” i już nie miałam wrażenia, że stopa przemieszcza się w środku.

Wkładka - Wnętrze buta jest wygodne, nie czuje się żadnych ucisków od szwów czy innych elementów.  Po wielogodzinnych wycieczkach ani razu nie miałam żadnych otarć.

Fajną nowością dla mnie jest sztywny piankowy język, który jest na tyle miękki, że dobrze dostosowuje się do stopy zapewniając jej dobrą stabilizacje.

Kolejnym miłym zaskoczeniem jest fakt, że buty pomimo, że wielokrotnie namakały nie wydzielały przykrego zapachu dla mnie i moich  towarzyszy podróży. Prawdopodobnie to wpływ wkładki Orholite, która wg. zapewnień producenta ma nie tylko poprawiać amortyzacje i oddychalność, ale także zwiększać działanie przeciwbakteryjne.

Kolejnym nowym rozwiązaniem dla mnie jest zastosowany system szybkiego sznurowania. Spodobał mi się, a nawet bardzo. Najlepiej sprawdza się w skałach, kiedy przebieramy buty ze wspinaczkowych, tam i z powrotem . Również po skończonej drodze na piku, szybko możemy założyć buty na stopy i bez problemu nawet w rękawiczkach dociągamy sznureczki „wiążąc” w ten sposób buta.

Mały mankament jest taki, ze sznureczek delikatnie przesuwa się, luzując wiązanie w ten sposób, więc co jakiś czas warto znów dociągnąć sznurowanie. Pozostaje pytanie jak z trwałością tego systemu czy z czasem, po wykonaniu setki takich manewrów, system nadal będzie trzymał. Sam sznureczek choć cieniutki nie wydaje się aby miał się szybko przetrzeć.

Podsumowanie

Zalety:

Niska waga

Dobra przyczepność

Wygoda

Dobra amortyzacja

System szybkiego sznurowania

Niezależnie od stopnia przemoczenia buty szybko schną

Wady:

Buty pozbawione wodoodpornej membrany niestety szybko przemakają.  Jeszcze szybciej w mokrej trawie i nie pomoże tu stawianie długich kroków.

Nie ma jednak coś się martwic, jeśli mamy skarpetki na zmianę i w bliskim horyzoncie czasowym poprawę pogody na nie deszczową. Buty bardzo szybko wysychają. W promieniach słońca może  to zając nawet tylko paręnaście minut.

Szwy:  po  półrocznym intensywnym  użytkowaniu  w jednym miejscu  szef puścił, powodując tym samym odchodzenie od materiału  jednej mało istotnej części.

Buty dla mnie spełniły założone oczekiwania; wygody , lekkości, trwałości. Dlatego śmiało polecam ich zakup  :-)

Dodatkowe informacje:

Waga: 311 gr (jeden but w rozmiarze 371/3)

Kolorystyka:

Rozmiary: 3,5- 10 (damskie), 6,5 – 12,5 (męskie)

Podeszwa:           

TRAXION® z domieszką gumy Continental. Zapewnia najlepszą przyczepność i zwrotność podczas szybkich działań. Dodatkowo guma Continental daje optymalną przyczepność na mokrej powierzchni.

FORMOTION™ System niezależnego  ruchu pięty: wygładza lądowania, ponieważ sekcja pięty porusza się niezależnie, co pozwala na dostosowanie się do stopy pięty w sposób naturalny.

ADIPRENE®+    Rodzaj pianki umieszczonej pod palcami, zapewniająca lepsza amortyzacje podczas nacisku.

Wkładka: Ortholite®. Odprowadza wilgoć, poprawia oddychanie, ma działanie przeciwbakteryjne, zwalcza nieprzyjemny zapach, poprawia amortyzacje.

Materiał zewnętrzny: Syntetyczny.

Szybki system sznurowania tzw. Speed Lacing.

Opracowanie: Joanna Klimas