Log in
    

Wyprawa Ladakh 2010

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ladakhW sierpniu tego roku wyrusza do Indii wyprawa naukowo-wspinaczkowa w rejon Ladakhu i Zanskaru, mająca na celu badanie zabytków sztuki buddyjskich klasztorów, a także realizację dwóch sześciotysięcznych celów wspinaczkowych.

 

Projekt, który narodził się z chęci połączenia celów naukowych i pomysłów wspinaczkowo-eksploracyjnych zakłada zdobycie dwóch sześciotysięczników położonych w Himalajach Ladakhu i Zanskaru. Plan obejmuje wejście na dwie góry: Stok Kangri (6150 m n.p.m.),  jest najwyższym szczytem w paśmie Stok Range, w Himalajach Ladakhu i Kang Yaze (peak właściwy, 6401m n.p.m), najwyższy szczyt w rejonie  Markha Valley .

 

kangri

Stok Kangri

kangyaze

Kang Yaze

 

Obszar Ladakhu i Zanskaru jest wciąż uważany za dziki i niedostępny. Podczas gdy Stok Kangri jest górą trekkingową i będzie okazją do dobrej aklimatyzacji, to w przypadku Kang Yaze sprawa wydaje się niełatwa ze względu na niewielką ilość informacji opisujących ten szczyt. Jedno jest pewne: to góra o dwóch wierzchołkach - mapa pokazuje Kang Yaze I o wysokości 6401 oraz Kang Yaze II o wysokości 6200 metrów. Wejście na wierzchołek właściwy odbywa się min. na dwa sposoby: eksponowaną granią ze szczytu niższego, lub grzbietem zachodnim.

W przypadku sukcesu będzie to najprawdopodobniej pierwsze polskie (i przy okazji kobiece ) wejście.

 

ladakh_2010

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan wyprawy:

1.08. – 3.08. 2010 New Delhi – organizacja biletów do Manali, zwiedzanie dzielnicy tybetańskich uchodźców – Majnu Ka Tilla.

4.08. – 6.08. 2010 Manali – miasto położone w stanie Himachal Pradesh, otoczone trzema pasmami górskimi: Great Himalaya, Pir Panjal, Dhaula Dhar. Stąd startuje droga Manali – Leh, wiodąca przez drugą w kolejności najwyższą na świecie przejezdną przełęcz, Taglang La. Podróż do stolicy Ladakhu trwa dwa dni i wiedzie przez eksponowane górskie serpentyny. Po drodze nocleg w Sarchu (4200 m) lub w Pang (4600 m).

7.08. – 10.08. 2010 Leh, stolica Ladakhu, aklimatyzacja połączona ze zwiedzaniem miejsc związanych z kulturą buddyjską, dokumentowanie informacji, fotografowanie, filmowanie, wywiady.

11.08. – 23.08. 2010 Zwiedzanie klasztorów: Mangyu, Chemrey, Sumdo Chung, Namgyal Tsemo, Alchi, Lamayuru, Stok, Hemis. Przeprowadzanie wywiadów z mnichami, zdjęcia, filmy.

 24.08. – 01.09. 2010 Trekking pod Stok Kangri (6150 m), wejście na szczyt.

02.09. – 13.09. 2010 Kang Yaze (6401 m), trekking do base campu przez przełęcz Gongmaru La (5200 m) i Nimaling, wejście na wierzchołek niższy (6200 m), powrót do bazy, wejście na szczyt właściwy (6400m).

13.09.- 17.09. 2010 Powrót z Leh do New Delhi, z możliwym odwiedzeniem Dharamsali – centrum kultury buddyjskiej i siedziby rządu tybetańskiego na uchodźctwie, miejsca zamieszkania Dalajlamy.

O nas:

Ewa Zygarowicz

ewa_zygarowicz

fot. arch. Ewa Zygarowicz

Studentka Indianistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i uczestniczka projektu „Szlakiem Gandhiego” z roku 2008, kiedy po raz pierwszy miała okazję dotrzeć do magicznego Ladakhu. Już wtedy wiedziała, ze nie jest to ostatnia podróż do tego miejsca. Wyprawa do Indii zaowocowała silną fascynacją buddyzmem i kulturą tybetańską, a także zadecydowała o wyborze specjalizacji sanskrytologicznej, umożliwiającej jej studiowanie starożytnych tekstów kultury indyjskiej. Żyłka podróżnicza i chęć odkrywania nowych, nieprzetartych szlaków jest dla niej od zawsze dynamiczną przeciwwagą dla analitycznej pracy naukowej. Od kilku lat pasjonuje się wspinaczką i trekkingiem, ma na koncie m.in. wejście na pięciotysięcznik w paśmie Himalajów Ladakhu i starty w sportowych zawodach wspinaczkowych w kategorii bouldering, w tym w Pucharze Polski 2008. Przez kilka lat była dziennikarką krakowskiego magazynu kulturowego. W Ladakhu jej głównym celem będzie zdobycie właściwego wierzchołka Kang Yaze, a także odwiedzenie buddyjskich klasztorów leżących poza uczęszczanymi szlakami turystycznymi.

Dorota Lech

dorotalech

fot. Ewa Zygarowicz

Studentka IV roku krakowskiej indologii. Uczestniczka studenckiego projektu do Indii „Szlakiem Gandhiego” w roku 2008. Dla wspinania porzuciła taniec. Od lipca 2009 do marca 2010 szkoliła się na różnego rodzaju kursach wspinaczkowych. Od kursu skałkowego począwszy, przez letni kurs taternicki, kurs zimowej turystyki wysokogórskiej na zimowym kursie tatrzańskim kończąc. Wspinała się w polskich Tatrach, w Chorwacji, Austrii, na Słowacji i oczywiście na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Fascynuje ją szczególnie wspinanie zimowe, kiedy wewnętrzna siła i determinacja są szczególnie ważne. Od października 2009 jest członkinią Klubu Wysokogórskiego w Krakowie. Jej druga pasja to podróżowanie, najlepiej na własną rękę, w małej grupie, poza utartym szlakiem. W jednym i drugim szuka banalniej brzmiącej, ale jednak, wolności oraz nowej drogi do poznania siebie i innych ludzi.

Więcej informacji o wyprawia można znaleźć pod adresem: http://ladakhtrip.wordpress.com

sponsorzy