Log in
    

Wyprawa Kusum Kanguru 2010

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kusum Kanguru szczyt. Cel polskiej wyprawy

Nasza 9-cio osobowa wyprawa udaje się w Himalaje Nepalu 20 października 2010r. Celem jest Kusum Kanguru - góra o wysokości 6367 m n.p.m. Jej nazwa oznacza w Tybetańskim oznacza: „trzech śnieżnych bogów” lub "trzy śnieżne wierzchołki" - czyli wschodni (6356 m n.p.m.), główny oraz zachodni (5579 m n.p.m.). Szczyt ten najprawdopodobniej nie posiada polskiego wejścia.


Mimo, że Kusum Kanguru (znany również jako Kusum albo Kasum Kangguru czy też Kusum Kangri) znajduje się na liście szczytów trekingowych (zaletą jest tańsze pozwolenie na wspinanie) to nawet na najłatwiejszej drodze wejściowej jest technicznie trudną górą i wymaga sporego doświadczenia, sprawności oraz samodzielności. Najłatwiejsza droga na wierzchołek ma wycenę TD+.

Kusum_kanguru_kt

Zamierzamy dotrzeć z Lukli do bazy u czoła lodowca Kyashar w około 3 dni. Później planujemy założyć bazę wysuniętą od strony północnej ściany i działać na drodze "klasycznej", prowadzącej północną granią przez wschodni wierzchołek. Jeśli warunki i pogoda pozwolą, to po aklimatyzacji chcemy spróbować wspiąć się jeszcze jedną z dróg na ścianie północnej – tu plany różnią się dla każdego z 4 zespołów.

Trzymajcie kciuki!

Kusum_kanguru_11b

W skład wyprawy wchodzą:

 

  • Bocian Ryszard - Góry to jego pasja - jest z nimi związany już od dobrych kilkunastu lat. Wspina się - jak mówi- czysto amatorsko w ramach wolnego czasu, dzieląc go między rodzinę, pracę i wyjazdy górskie. Do tej pory bywał w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Andach i na Alasce ale jeszcze nigdy nie był w Himalajach. Zatem nadszedł czas na Nepal, Kusum Kanguru a może i coś jeszcze :). Jest członkiem KW Toruń.

  • Janczar Paulina – Z wykształcenia jest politologiem, ale jej największą pasją są góry. Wspinała się w Tatrach, Alpach i na Kaukazie. Jest instruktorem narciarstwa zjazdowego. Należy do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.

  • Kajzerek Paweł - Z wykształcenia socjolog, z zawodu farmaceuta. Brał udział w ponad 10 wyprawach wysokogórskich. Miłośnik motorów.

  • Mróz Grzegorz – Pomysłodawca wyjazdu. Jest instruktorem wspinaczki skalnej i prowadzi własną firmę. Wspina się od wielu lat w Tatrach, Alpach czy Kaukazie. W 2009 roku był uczestnikiem polskiej wyprawy na Nanda Devi.

  • Niedźwiedzki Albert – Należy do KW Warszawa. Od wielu lat wspina się w Tatrach i Alpach. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem własnej firmy.

  • Osiecki Dawid - W góry zapchała go ciekawość świata. Wpinał się w Tatrach Alpach i Andach, teraz czas na Himalaje. Jest miłośnikiem odludnych miejsc i czerwonego wina na każdej wysokości. Nie pojedzie nigdzie dalej bez którejś z książek ulubionego Milana Kundery.

  • Skłodowska Katarzyna – Z zawodu lekarz, z zamiłowania – alpinistka. Interesują ją także sztuki walki – posiada czarny pas w karate. Wspina się od prawie 20 lat. Ma na swoim koncie liczne wspinaczki skalne i śnieżno-lodowe w Alpach i Tatrach. W górach Tien-Shan w Azji zdobyła Khan Tengri (7010m). W 2006 roku wspięła się na Shivling (6543m) – niezdobyty dotąd przez żadną Polkę szczyt w Himalajach Gharwalu. W 2007 roku wspinała się na Dhaulagiri II (7751m) a w 2008 roku wzięła udział w kobiecej wyprawie na Dhaulagiri (8167m). W 2009 roku wspinała się na Gasherbrumach I (8080m) i II(8035m). Należy do Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie.

  • Sójka Paweł - Urodzony w 1958 r. w Warszawie. Należy do Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Z wykształcenia elektronik. Prowadzi własną działalność gospodarczą. W chwilach wolnych oddaje się aktywności fizycznej: rower, bieganie, narty. Jednak dopiero w górach oddycha pełną piersią. Wspinał się w Tatrach, Alpach, na Kaukazie w Tien-Szanie i Andach. Teraz pora na Himalaje.

  • Woźniak Marcin – Trekker. Dla niego najważniejsza jest przygoda. Pragnie spróbować swoich sił na Kusum Kanguru a następnie udać się do bazy pod Ama Dablam i tam postarać się wejść na szczyt.


Kusum-kanguru ekipa wyprawy

Nasza Strona to:

http://www.facebook.com/pages/Jedziemy-na-Kusum-Kanguru/107782792618534?v=photos#!/pages/Jedziemy-na-Kusum-Kanguru/107782792618534

Partnerami wyprawy są:

himountain

 

dry-tool

Specjalnie dla was utworzyliśmy wątek na forum o wyprawie na Kusum Kanguru. Możecie tu zadawać pytania do uczestników wyprawy (w miarę możliwości odpowiedzą na wasze pytania ;), dyskutować o wyprawie, itp ;)