Log in
    

40 lat temu zdobyto Cerro Torre (3133 m n.p.m)

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

40 lat temu za sprawą Pająków z Lecco miało miejsce pierwsze - niekwestionowane - wejście na Cerro Torre. Zapraszamy do lektury przybliżającej I wejście na ten piękny szczyt.

Cerro Torre - drugi co do wielkości szczyt patagońskiego Parku Narodowego Los Glaciares. Jest uważany - pomimo małej względnej wysokości - za jedną z najtrudniejszych do zdobycia gór świata. Pierwsze zdobycie szczytu przez Maestriego i Eggera wzbudziło wielkie kontrowersje. Jest najwyższym z czterech szczytów w grupie, w skład której wchodzą jeszcze: Torre Egger, Punta Herron oraz Cerro Standhardt.

alt

Cerro Torre. Źródło: osp.com.au

Wysokość:   3133 m n.p.m.

Lokacja: Chile / Argentyna 

Pierwsze wejście (kwestionowane): 1959, Zespół: Cesare Maestri, Toni Egger.

Pierwsze niekwestionowa wejście: 1974, 14 stycznia - Zespół: Daniele Chiappa, Mario Conti, Casimiro Ferrari, Pino Negri.

Pierwsze wejście zimowe: 1985, 3-8 lipca. Zespół: Paolo Caruso, Maurizio Giarolli, Ermanno Salvaterra.

Pierwsze polskie wejście: 1989, 4-5 stycznia - Marek Olczyk, Krzysztof Dziubek.

Opis

alt

Cerro Torre jest szczytem znajdującym się w patagońskim Parku Narodowym Los Glaciares, na terenie o który spiera się rząd Argentyny i Chile. Jest najwyższym i najtrudniejszym z grupy czterech szczytów w których skład wchodzą Torre Egger (2685 m n.p.m.), Punta Herron, i Cerro Standhart. Patagonia znana jest ze swojej paskudnej pogody, dlatego też szczyt Cerro Torre jest bardzo trudny do zdobycia.

Historia zdobywania

Cerro Torre miał zostać zdobyty przez zachodnią ścianę w 1959 roku. Dokonał tego Cesare Maestri i Toni Egger. Jednak Eigger nieszczęśliwie zginął podczas wspinaczki. Według Maestri'ego podczas schodzenia ze szczytu spadła na nich lawina, która porwała ze sobą Eiggera. Wielu alpinistów nie wierzy w zdobycie szczytu, gdyż w drodze na szczyt nie znaleziono żadnych lin, pętli ani haków. A sam Maestri niejednokrotnie mieszał fakty dotyczące zdobycia szczytu

W 1970 roku Cesare Maestri w zespole Ezio Alimonta, Daniele Angeli, Claudio Baldessarri, Carlo Claus, Pietro Vidi, podjął się drugiej próby zdobycia szczytu. Tym razem Maestri wybrał południowo-wschodnią ścianę Cerro Torre. Po drodze zamontowali wiele nitów, przy pomocy kompresora, który później został w ścianie. Tym sposobem ustanowili nową drogę Compressor route. Jednak zespół nie podjął się wejścia na sam szczyt. Wspinaczkę zakończyli około 60 metrów od szczytu. Tą samą drogą, w 1979 roku szczyt zdobyli Jim Bridwell i Steve Brever. Jednak pierwsze niekwestionowane wejście nastąpiło pięć lat wcześniej. 14 stycznia 1974 roku szczyt zdobył włoski zespół w składzie  Daniele Chiappa, Mario Conti, Casimiro Ferrari, Pino Negri.

Pierwsze wejście

Latem 1974 roku w Patagonii pojawiła się włoska ekspedycja, której celem było wytyczenie nowej drogi. W skład wchodzili m.in. : Daniele Chiappa, Mario Conti, Casimiro Ferrari, Pino Negri, Gigi Alippi, Ernesto Panzeri, Pierlorenzo Acquistapace, Sandro Liati (doktor), Giuseppe Lafranconi, Claudio Corti, Angelo Zoia, Mimmo Lanzetta (fotograf).

Cerro Torre 1973-74 expedition. Od góry: Casimiro Ferrari, Gigi Alippi, Pierlorenzo Acquistapace, Daniele Chiappa, Mario Conti, Claudio Corti, Giuseppe Lafranconi, Pino Negri, Ernesto Panzeri, Angelo Zoia, Mimmo Lanzetta, Sandro Liati. Fot. arch. Ragni Lecco / planetmountain.com

Szczyt zdobyli pod dwóch miesiącach podejść. Właściwie udało się im to w ostatni dzień ekspedycji. Żywność była już na wyczerpaniu, więc część ekspedycji musiała zejść do cywilizacji, tak aby czteroosobowy zespół miał szansę zdobyć szczyt.

Cerro Torre został osiągnięty przez dwa podwójne zespoły Conti-Ferrari i Chiappa-Negri. Mityczne trudności zachodniej ściany zostały pokonane dzięki wysiłkom całego zespołu. Powstała linia na którą składało się 57 wyciągów (prawie wszystkie w lodzie). Z trudnościami ED+, lodem do 85° i kluczomym wyciągiem VI A2.

Ważniejsze wejścia

 • 1959 - Pierwsze, kwestionowane wejście zachodnią ścianą. Podczas zejścia zmarł Egger. Zespół: Cesare Maestri, Toni Egger.
 • 1970 -  Cesare Maestri po raz drugi próbuje zdobyć szczyt. Wspinaczka zakończyła się porażką 60 metrów od szczytu. Zespół: Cesare Maestri, Ezio Alimonta, Daniele Angeli, Claudio Baldessarri, Carlo Claus, Pietro Vidi
 • 1974, 14 stycznia - Pierwsze niekwestionowane wejście. Zespół: Daniele Chiappa, Mario Conti, Casimiro Ferrari, Pino Negri.
 • ​1977 - Pierwsze wejście w stylu alpejskim. Zespół: Dave Carman, John Bragg, Jay Wilson.
 • 1979 - Udana wspinaczka Compressor Route. Zespół: Jim Bridwell, Steve Brewer .
 • 1985, 3-8 lipca. Pierwsze zimowe wejście. Zespół: Paolo Caruso, Maurizio Giarolli, Ermanno Salvaterra.
 • 1985, 26 listopada - Marco Pedrini dokonuje pierwszej salówki Compressor Route. Wspinaczka została nagrana przez Fulvio Mariani'ego: Cerro Torre Cumbre.
 • 2004 - Wejście wschodnią ścianą. Zespół: Ermanno Salvaterra, Alessandro Beltrami, and Giacomo Rossetti.  
 • 2012, 15 stycznia - wejście Compressor Route. Zespół: Hayden Kennedy, Jason Kruk.  Patrz news
 • 2012, 19 stycznia - David Lama pokonuje klasycznie Compressor Route. Zespół: David Lama, Peter Ortner.

Polskie wejścia

Z potwierdzonym wejście na grzyb. Zaznaczyliśmy również te, które nie miały wejścia na grzyb.

 • 1989, 4-5 stycznia - Marek Olczyk, Krzysztof Dziubek. Pierwsze polskie wejście (Droga przez kompresor).
 • 1994 - Andrzej Grubiński i Timothy Riches. Prawdopodobnie bez wejścia na grzyb. Szczegóły dotyczące tego przejścia podane w Optymiscie nr 25 (z lipca 1996) nie pozwalają na stwierdzenie, że pokonali Grzyba.
 • 1996, 30 stycznia - Jacek Fluder, Stanisław Piecuch. Zespół osiągnął plateau między wierzchołkami oraz wierzchołek północny, po pokonaniu Drogi przez kompresor.. Więcej o tym przejściu możecie przeczytać z humorystycznego artykułu Artura Paszczaka o wyprawie na NAGÓŚ.
 • 2006, 22 stycznia - Krzysztof Belczyński, Marcin Tomaszewski, Drogą przez kompresor.
 • 2012, 28 listopada - Ragni Route, Cerro Torre. Pierwsze polskie przejście zachodniej ściany. Zespół: Jakub Radziejowski, Marcin Tomaszewski. Patrz news

Ciekawostki

 • Akcja filmu Wernera Herzoga "Krzyk kamienia" dzieje się na Cerro Torre.
 • W 1991 roku, po działaniach ekipy filmowej pracującej na planie "Krzyku Kamienia", która wydrążyła schron w kopule szczytowej Cerro Torre, Grzyb osiadł, tworząc przewieszone nawisy na każdą stronę.
 • Rdzenni mieszkańcy Patagonii uważali że szczyty są wulkanami, ze względu na częste nagromadzenie chmur na wierzchołkach.

Cytaty

 • „Cerro Torre jest symbolem perfekcji. Jego tysiącpięćsetmetrowe, strome i pozbawione rzeźby ściany wyrastają ponad patagońskie lodowce wprost ku niebu. Przez przestrzenie lądolodu wiatry miotają chmurami o zachodnią ścianę góry. Wkradają się one na szczyt, oblekając go z obu stron w niby-bawełnianą woalkę. Kiedy pogoda się poprawia, obiekt pożądania objawia się w swoim uderzającym pięknie, przystrojony tylko w delikatną warstwę lodu – niczym panna młoda, która wchodzi do kościoła w delikatnej białej sukni. I pod taką postacią wyobrażałem sobie Cerro Torre przez ponad trzy lata. Ale mimo jej piękna w «białej szacie», jak każdy pan młody, marzyłem o momencie, kiedy ujrzę ją bez tego okrycia. Podczas tegorocznego wyjazdu do Patagoni wreszcie doczekałem się tej chwili”. David Lama (GÓRY, nr 215)

Zdjęcia

 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych
 • Autor: Brak danych

Filmy