Log in
    

Stephan Siegrist gościem 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach od 5 do 7 grudnia 2014 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbędzie się 12. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Jednym z festiwalowych gości będzie wybitny wspinacz - Stephan Siegrist.

Stephan Siegrist to doświadczony wspinacz, alpinista. Który ma na koncie parę naprawdę mocnych wspinaczek. Specjalizuje się głównie w trudnych mikstowych drogach umiejscowionych w trudno dostępnych górach.

Stephan Siegrist

Stephan Siegrist. Fot. arch. Stephan Siegrist

Data i miejsce urodzenia: 1972

Biografia

Urodzony w 1972 roku Stephan Siegrist, jest alpinistą i przewodnikiem górskim, mieszkającym w pobliżu Interlaken w Szwajcarii. Swoje pierwsze kroki w skale stawiał w wielu 16 lat na obozie wspinaczkowym. Od tego momentu wspinaczka zaczęła pochłaniać go coraz bardziej. W wieku 20 lat przechodzi po raz pierwszy północną ścianę Eigeru i to od razu zimą. Od tamtej pory przejdzie ją łącznie 29 razy różnymi drogami latem i zimą, w tym trzema, których jest współautorem: La vida es silbar 7c, The Young Spider EX+, 7a/A2, WI6/M7 i Paciencia 8a.

Stephan Siegrist na 12. wyciągu drogi „Eiszeit”, Holtanna, Ziemia Królowej Maud, Antarktyda. Fot. huberbuam.de / visualimpact.ch

Związki Siegrista z Eigerem – górą, z którą jest chyba najbardziej kojarzony w środowisku wspinaczkowym, wykraczają poza aspekt wyłącznie sportowy. Brał udział w dwóch ciekawych projektach związanych z Eigerem. Pierwszym było zrealizowane w 1999 roku przedsięwzięcie „Eiger-live”, czyli dwudniowa telewizyjna transmisja na żywo z przejścia północnej ściany. Drugim, cztery lata później, przejście Drogi Klasycznej z 1938 roku na Eigerze w stylu „retro” tj. z użyciem całego sprzętu wzorowanego na tym z epoki.

Myliłby się jednak ten, kto łączyłby wspinaczkowe dokonania Szwajcara wyłącznie z Eigerem. Równie piękną kartę zapisał on w innych górach świata: głównie w Patagonii i Indiach. W tej pierwszej na czoło wysuwa się dokonane w 1999 roku pierwsze zimowe przejście zachodniej ściany Cerro Torre.

Stephan może się też poszczycić niewątpliwym sukcesem, jakim było skompletowanie - jako pierwszy człowiek - zimowych wejść na wszystkie główne wierzchołki masywu Cerro Torre. Natomiast w indyjskich Himalajach błysnął takimi przejściami, jak: północno-zachodnia grań Thalay Sagar, północna ściana Arwa Tower, czy pierwsze w ogóle wejście na Cerro Kishtwar. Aktywnie wspina się nie tylko w górach typu alpejskiego, ma na swoim koncie szereg przejść trudnych sportowych dróg lodowych i mikstowych.

Stephan Siegrist i Ralf Weber podczas pierwszego przejścia RP drogi „Magic Mushroom” 7c+. Wspinacze pokonali drogę zespołowo, a Stephan prowadził najtrudniejsze wyciągi. Po osiągnięciu wierzchołka Stephan wykonał basejump. Fot. Cory Richards / visualimpact.ch)

Swoje doświadczenia opisał w trzech książkach, których jest autorem lub współautorem. Można go też zobaczyć w kilku produkcjach filmowych i telewizyjnych, z których najbardziej znana była wspomniana powyżej telewizyjna realizacja „Eiger-live”. W ostatnich latach poza kolejnymi wyprawami, których plany Stephan ma zawsze w nadmiarze, Szwajcar realizuje się także na polu bardzo popularnej ostatnio dyscypliny, jaką jest slackline, a właściwie w przypadku Stephana highline.

Stephan Siegrist podczas przejścia drogi „Sound of Silence” na północno-zachodniej grani Ulvetanna (2931 m), Ziemia Królowej Maud, Antarktyda. Fot. Max Reichel / visualimpact.ch

Szwajcar ma na swoim koncie m.in. highline na Matterhornie i najwyższy highline w Europie, który przeszedł w 2013 roku na Dufourspitze. Niedawno wraz z członkami szwajcarskiej wyprawy wrócił z rejonu Kishtwar w Indiach, gdzie dokonał wejść na trzy szczyty. O tej ostatniej wyprawie, jak i o wcześniejszych wspinaczkach Stephana będzie można posłuchać 5 grudnia podczas prelekcji na KFG.

Mariusz Wilanowski/KFG

Dokonania górskie

Alpy

  • 2001 - The Young Spider.  7a A2 WI6 M7, 1100m. Zespół: Ueli Steck, Stephan Siegrist.
  • 2004 - Alpejska Trylogia. 3 północne ściany w 25 godzin: Eiger, Mönch i Jungfrau. Zespół: Ueli Steck, Stephan Siegrist.
  • 2007, 7 X - Herbstzeitlose, 7c. Pierwsze powtórzenie. Zespół: Ines Papert, Stephan Siegrist

Patagonia

  • 1999, lipiec - Pierwsze zimowe wejście na Cerro Torre. Zespół: Thomas Ulrich, David Fasel, Stephan Siegrist Greg Couch.
  • 2010, 3 sierpnia - Torre Egger (2658m), pierwsze zimowe wejście. Zespół: Stephan Siegrist, Dani Arnold i Thomas Senf.
  • 2012, sierpień - Cerro Standhardt. Zimowe wejście. Zespół: Stephan Siegrist, Thomas Senf, Ralf Weber. Patrz news

Himalaje

  • 2007 - Nowa droga na Arwa Tower
  • 2011, 30 IX - Cerro Kishtwar, nowa droga Yoniverse. Drugie wejście na zachodni szczyt (patrz news). Zespół: David Lama, Stephan Siegrist, Denis Burdet, Rob Frost

Antarktyda

  • Nowe drogi wraz z Huberami

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

 

 

Ciekawostki

  • Przeszedł po rozpiętym Highline pomiędzy włoskim i szwajcarskim wierzchołkiem Matterhornu. Patrz film.

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!