Log in
    

Kilian Jornet

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kilian Jornet -  jest jednym z nasłynniejszych zawodników uprawiającym skialpinizm, który jednocześnie jest jednym z najlepszych biegaczy górskich i ultra na świecie. Na swoim koncie ma liczne zwycięstwa w Pucharze Świata w narciarstwie wysokogórskim oraz wygrane najważniejsze biegi ultra takie jak UTMB pod Mont Blanc czy Western States w USA. Jest w trakcie realizowania projektu Summits of My Life, który polega na pobiciu rekordu wejścia na poszczególne szczyty z Korony Ziemi i nie tylko.

Kilian Jornet.

Data i miejsce urodzenia: 1987, 27 października. Sabadell.

Biografia

Kilian urodził sie w miejsocowości Sabadell w Katalonii. Rodzice pracowali w górski schronisku, więc Kilian i jego siostra codziennie mieli do pokonania sporo kilometrów chociażby pieszo, lub na nartach.

W 1999 rozpoczął uprawianie skialpinizmu, a rok później wygrał już swoje pierwsze zawody. W 2003 dołączył do kadry narodowej juniorów w skialpiniźmie, a od 2007 startuje w seniorach. Można powiedzieć, że w zawodach w skialpiniźmie zdobył wszystko, co było można :-)

Startował również w biegach górskich, ultra maratonach i bardzo często wygrywał. Oprócz tytanicznej pracy nad sobą, treningów, itp., Kilian jest posiadaczem najwyższego zmierzonego poziomu pułapu tlenowego (VO2 max), czyli najpopularniejszego wskaźnika wydolności fizycznej.

Kilian Jornet na Grani Innominaty. Fot. arch. Kilian Jornet

Katalończyk nie ograniczał się jednak tylko do startów w zawodach. Swoją pasję górską realizuje w ekstremalnych biegach górskich, podczas których stara się pobić rekordy. Najbardziej znane jego wyczyny w ostatnich latach to trasa Courmayeur - Mont Blanc - Chamonic w 8h 42 min, Chamonix - Mont Blanc - Chamonix w 4 godziny 57 minut! Oraz Cervini - Matterhorn - Cervini w 2h 52 min.

Kilian Jornet na szczycie Matterhornu. Nadal w spodenkach i butach do biegania. Fot. Summits of My Life

 Kilian realizuje swój imponujący projekt "Summits of My Life", polegający na pobiciu rekordów wejścia i zejścia na wybranych szczytach:

    2013 – Matterhorn (już pobity, patrz news)
    2013 – Elbrus
    2013 – Mont Blanc (już pobity, patrz news)
    2014 – Aconcagua (już pobity, patrz news)
    2014 – Denali (Mount McKinley) (już pobity, patrz news)
    lato 2015 – Mount Everest

Dokonania górskie

Alpy

2012, 21 września - Trasa z Courmayeur na Mont Blanc Granią Innominata w niesamowitym czasie 6 godzin 17 minut, następnie zbiegł do Chamonix. Łącznie potrzebował na ten wyczyn 8 godzin 42 minuty! (patrz news).

2013, 11 lipca - pobił rekord trasy Chamonix - Mont Blanc - Chamonix. Potrzebował tylko 4 godziny 57 minut! Patrz news.

2013, 21 sierpnia - Trasa Cervini - Matterhorn - Cervini w 2 godziny 52 minut. (patrz news)

2014, czerwiec - West Buttres na Denali - w 11 godzin i 40 minut (szczyt baza). Patrz news.

Fot. Summits Of My Life

Inne

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

Ciekawostki

Napisał autobiografię "Biec albo umrzeć" w wieku 24 lat. Recenzję znajdziesz tutaj.

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Kiss or kill. Pocałuj albo zabij. Pocałuj chwałę albo zgiń podczas próby. Porażka to śmierć, zwycięstwo to emocje. Walka jest tym co wyróżnia zwycięstwo". Kilian Jornet

Musisz wytrzeć łzy, żeby biec dalej, widzieć kamienie, ściany czy niebo. Musisz zrezygnować z imprezy, z lepszej oceny, powiedzieć „nie” dziewczynie. Trzeba być odważnym, wyjść na deszcz, nawet jeśli nogi będą ci krwawić, gdy upadniesz na ziemię, w błoto, a ty podniesiesz się na nowo, aby dalej się wspinać...”. KIlian Jornet

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!