Log in
    

Mnich / Kant Hakowy VII

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kant Hakowy VII jest krótką, ale ciekawą drogą na północnej ścianie Mnicha. Szczególnie ładny jest drugi wyciąg biegnący cienką ryską w zacięciu! W momencie swojego uklasycznienia - w 1978 roku - stała się drogą bardzo popularną, wyznaczającą pułap trudności "zrozumiałych dla ludzi".

Wycena: VII

Długość:  3 wyciągi / ~65 metrów

Czas przejścia: 2 godziny

Lokalizacja: Mnich

Uroda: Sam oceń jeśli przeszedłeś.

Wystawa: Północna

Charakter: Płyty / rysy / zacięcia 

Pierwsze przejście: 1953, 18-19 lipca - Jan Długosz, A. Grabianowski, Zbigniew Skoczylas i Marek Stefański. Pierwotnie ok. 40 metrów A1 (T 4/61 s 221).

Pierwsze klasyczne przejście: 1978, przed 14 lipca - Elżbieta Sosnowska (-Fijałkowska), Jan Fijałkowski i Ryszard Pilch. 

Pierwsze przejście zimowe: 1958

Dojście

Z schroniska przy Morskim Oku idziemy żółtym szlakiem w stronę Szpiglasowego Wierchu, przy rozejściu na Wrota Chałubińskiego idziemy chwilę czerwonym szlakiem, a następnie odbijamy na dobrze wydeptaną ścieżkę, która prowadzi nas w stronę Mnicha.

Erik Rieger na kluczowym wyciągu Kantu Hakowego

Opis

Pierwszy wyciąg V+ - to wspinanie ładną rysą startującą tuż na prawo od Międzymiastowej. Po około 20 metrach odbijamy w prawo na gładką płytę biegnącą do zacięcia. Nim do góry na półkę ze stanowiskiem pod kluczowym wyciągiem.

Drugi wyciąg VII to tatrzańska perełka. Cienka ryska może być łatwiejsza dla osób z małymi palcami (tym razem drobne dziewczyny nie będą czuć się pokrzywdzone). Zacięcie oferuje techniczne i siłowe ustawienia z klinami palców. Warto mieć małe friendy i kostki. Po około 20 metrach mamy stanowisko.

Trzeci wyciąg VI+ to balder niedaleko stanowiska, a później wspinanie przez system przewieszek (delikatnie w lewo) do Górnych Półek Mnichowych, gdzie znajdziecie głaz ze stanowiskiem.

Zejście

Z głazu dwoma zjazdami dojedziemy do podstawy Kantu Hakowego. Możemy również zejść z drogi Górnymi Półkami Mnichowymi

Sprzęt

Zestaw standardowy w zupełności wystarczy. Można dobrać 2-3 Mikrofriendy (wielkości małego szarego lub niebieskiego camalota).

Ciekawostki

W 1978 roku, po uklasycznieniu, co najmniej 3 przejścia klasyczne. W 1979 dalszych sześć. Wśród autorów pierwszych powtórzeń były takie nazwiska jak: Agnieszka i Adam Smólscy, Wojciech Szymendera, Michał Momatiuk, Zbigniew Czyżewski, Andrzej Marcisz, Władysław Vermessy, Janusz Nabrdalik, Marek Płonka, Jerzy Farat i Tomasz Klimczyk.

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Topo północnej ściany

Topo północnej ściany Mnicha z zaznaczonym Kantem Hakowym (tutaj ma wycenę VII-, ale VII będzie adekwatniejsze ;). Topo: Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!