Log in
    

Jak korzystać z przewodnika taternickiego?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Poniżej zamieszczamy wstęp, który co nieco opowie o motywacji do tworzenia tego przewodnika, a po nim parę praktycznych uwag, co do korzystania.

Kocham wspinanie!

Letnie i zimowe, w skałkach, Tatrach jak i w innych górach. Dobrze wiem, jak nieraz ciężko znaleźć informację o rejonach, drogach na które się wybieramy. Niejednokrotnie błądziłem po lasach, lub piargach w poszukiwaniu wymarzonej drogi. O ile przyjemniej byłoby się w tym czasie wspinać :-)

Ta myśl przyświecała mi od czasu powstania serwisu drytooling.com.pl. Podjąłem próbę opisania wielu rejonów interesujących dla taterników, drajtulowców, wspinaczy lodowych i alpnistów.

Niekończącą się pracą będzie stworzenie przewodnika taternickiego po Tatrach.

W topo zamieściłem kilkadziesiąt topo (polskich i nie tylko) + kilka osób dorzuciło opracowania swojego autorstwa, za co bardzo im dziękuję! W tym m. in.: rejony drytoolowe, lodospady, drogi tatrzańskie. Mamy ambicję aby stworzyć miejsce w sieci gdzie wchodząc otrzymacie wyczerpujące informację o interesujących was drogach i co ważne informację te będą weryfikowane przez innych wspinaczy (tutaj liczyę na was). Dzięki czemu wspinanie będzie przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

Tak jak napisałem powyżej - Mam ambicję aby stworzyć internetowy przewodnik wspinaczkowy po całych Tatrach (pozazdrościliśmy Słowakom i ich tatry.nfo.sk), zarówno letni, jak i zimowy. Jest to ambitne zadanie, właściwie praca na lata. Chcę stworzyć miejsce w internecie gdzie taternik znajdzie potrzebne mu informacje o wybranej drodze. Zwłaszcza takie rzeczy jak wiarygodny schemat i (lub) fototopo, czytelne informacje o położeniu, historię drogi, informacje o zmianach, zagrożeniach obiektywnych i wiele innych.

Chciałbym abyście wy pomogli w tej pracy i na bieżąco weryfikowali zamieszczone schematy i opisy dróg. Umożliwiłem szybkie komentowanie w każdym artykule, dzięki czemu możecie dodawać sami własne informację o drogach, oraz możecie oceniać je pod kątem atrakcyjności. Jeśli według was droga zasługuje np. na 5 gwiazdek, to na górze artykułu możecie ocenić ją na maksymalną ilość gwiazdek. Dzięki temu inne osoby będą miały przedsmak tego co mogą oczekiwać na drodze, czy absolutny klasyk, czy "przygodowy" rzęch :-)

Prośba autorów dróg o przesyłanie informacji o nowych drogach (ew. starszych które chcielibyście "zareklamować"), korektę i weryfikację topo itp.

Jeśli chcecie wspomóc ten projekt to możecie zrobić kilka rzeczy :-)

  • przelać pieniądze na konto.... oczywiście żart ;)
  • dodawać opisy dróg w komentarzach pod daną drogą, lub przesyłać nam na adres mailowy
  • lajkować drogi na fb, oceniać drogi (na górze artykułu, dzięki czemu będzie wiadomo, czy daną drogę warto zrobić).
  • weryfikować informację zawarte na serwisie (opcja komentarzy na dole)
  • Przesyłać nam zdjęcia ścian, schematy, informacje o nowych drogach (mail)
  • Wszelkie inne sugestie mile widziane :-)

Poradnik korzystania z przewodnika

Przyjąłem schemat, że ogólny opis danego szczytu będzie w bazie gór na drytoolingu. Znajduje się tam lista szczytów, wraz z wyszukiwarką. Możecie oczywiście kluczową frazę, aby zawęzić wyszukiwanie. Niestety ta wyszukiwarka nie jest najwyższych lotów. Jeśli nic nie znajdzie, to w wynikach nie będzie pola wyszukiwania i trzeba będzie wrócić do poprzedniej strony z poziomu wyszukiwarki internetowej, aby móc wpisać inną frazę. Sporo szczytów jest podlinkowanych w tekście, aczkolwiek nie wszystkie.

Jeśli dany szczyt jest w bazie to w danym artykule staram się wymienić wszystkie drogi na poszczególnych ścianach + ewentualnie fototopo danej ściany. Jeśli tylko dana droga posiada bardziej szczegółowy opis, to będzie do niego odpowiedni link.

Listę wszystkich dróg taternickich i grani znajdziecie tutaj. Możecie oczywiście wpisać kluczową frazę, aby zawęzić wyszukiwanie. Niestety ta wyszukiwarka nie jest najwyższych lotów. Jeśli nic nie znajdzie, to w wynikach nie będzie pola wyszukiwania i trzeba będzie wrócić do poprzedniej strony z poziomu wyszukiwarki internetowej, aby móc wpisać inną frazę.

Zazwyczaj krótszą opcją korzystania z przewodnika jest wpisanie interesującej nas drogi w wbudowaną wyszukiwarkę google (prawy, górny róg). Aczkolwiek wyszukiwarka nad listą dróg jest bardziej czytelniejsza.

Znajdziecie tam również sporo dróg, które są opisane symbolicznie. Np. tylko wymienienie pierwszych zdobywców + 2-3 zdania. Takie artykuły nie mają na celu "nabijanie klików", lecz są pewnego rodzaju zbiorem gdzie wrzucam, informacje niejako do "archiwum", które mam zawsze pod ręką. Jednakże sporo z tych dróg jest opisanych szczegółowo, przez osoby, które przeszły daną linię.

Każdą drogę, szczyt możecie komentować. Mile widziane są tutaj wszelkie merytoryczne uwagi, znalezione błędy, lub dodawanie wartościowych treści. Wyrazy uznania też lubię;). Szczerze zachęcam do komentowania :-).

Jeśli przeszedłeś daną drogę i masz z niej zdjęcia, schematy, fototopo, które chciałbyś zamieścić, to podeślij je na mój adres (damian [at] drytooling.com.pl. Z chęcią uzupełnię nimi treść.

Na koniec jeszcze mały "niezbędnik"

Lista dróg w przewodniku
Jak korzystać z przewodnika?
Pogoda w Tatrach
Kamery internetowe w górach (Tatry, Alpy, masyw Mt Blanc)
Sprawdzanie pogody w górach
Mapa graniowa Tatr
Oznaczenia na topo
Skale wspinaczkowe
Zestaw standardowy
Poradniki wspinaczkowe
Zasady poruszania się po Tatrach (TPN i Tanap)
Letnie drogi kursowe w Tatrach
Zimowe drogi kursowe w Tatrach
Warunki w Tatrach (sprawdź, lub dodaj własne)

Damian Granowski