Log in
    

Mnich / Międzykancie VII

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Międzykancie VII jest ciekawą drogą na północnej ścianie Mnicha. dla średnio-zaawansowanego zespołu.

Wycena: VII

Długość:  110 metrów

Czas przejścia: 2 godziny

Lokacja: Mnich

Uroda: ?

Wystawa: Północna

Charakter: Płyty / rysy / zacięcia / 

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Dojście

Z schroniska przy Morskim Oku idziemy żółtym szlakiem w stronę Szpiglasowego Wierchu, przy rozejściu na Wrota Chałubińskiego idziemy chwilę czerwonym szlakiem, a następnie odbijamy na dobrze wydeptaną ścieżkę, która prowadzi nas w stronę Mnicha.

Opis

Drogę zaczynamy wybitną rysą (miejscami prawie kominkiem) na lewo od rys "Kantu Klasycznego".

Po dużych głazach docieramy pod zacięcie, po drodze mijając zaklinowaną kość. Z wygodnej póły można się wpiąć w stary kołek, w ramach ciekawostki historycznej (lepiej zdublować). Zacięcie jest bardzo dobrze asekurowalne z małych i średnich mechaników oraz kości, jeśli ktoś ma taką fantazję. Zacięcie można iść do samego końca, albo przy jego końcu przy poprzecznej rysie odbić delikatnie w prawo - oba warianty tej samej trudności (VII-/VII).

Potem po półkach (po prawej widzimy stanowisko od "Folwarku Montano" - nie wpinamy się do niego, idziemy do góry) pod wbity na środku ściany spit. Ścianka za około VI/VI+, potem już łatwiejszym terenem na półkę, gdzie znajdują się dwa spity. UWAGA - to ciągle nie jest nasze stanowisko (to stan "Kantu hakowego"), idziemy więc dalej mimo, że tarcie na linie pewnie daje już o sobie znać :).

Ryską po prawej stronie wychodzimy na ogromną półkę, gdzie znajduje się stanowisko z łańcuchem zjazdowym. Wyciąg ma około 35 metrów. Drugi wyciąg startuje z prawej strony półki, jest ubezpieczony jednym spitem w połowie. Linia spitów bezpośrednio nad stanowiskiem to trzeci wyciąg "Folwarku Montano", wyceniany na VII/VII+, więc jeżeli czujemy się na siłach, to oczywiście warto pójść nim, zamiast oryginalnie za V+/VI-. Wyciąg ma jakieś 20 metrów i kończy się na wygodnej, ogromnej, niemal poziomej płycie granitu, gdzie znajdziemy trawnik, stanowiska i miejsce na piknik :).

Należy iść do drugiego stanowiska, licząc od lewej, bo pierwsze to znowu stan "Folwarku Montano". Tam mamy do wyboru różne warianty (wszystkie za VII-), polecam wyjście "Rysą Marcisza". Start bezpośrednio nad stanem, piękną rysą cały czas do góry, w miejscu, gdzie zanika i łączy się z poziomymi pęknięciami od razu do góry, po chwili znowu mamy rysę bezpośrednio nad sobą.

Wyciąg idealnie asekurowalny ze średnich mechaników i ogólnie bardzo przystępny jak na VII-. Na górze stan, gdzie kończymy drogę. Jeżeli nie mamy parcia na wejście na sam szczyt Mnicha, to na tym stanie warto się przewiązać, zjechać do stanu na poziomej płycie i stamtąd jednym, długim (55-60 metrów) zjazdem do dolnych półek. Do zjazdu lepiej wybrać stan "Folwarku Montano", bo jest położony korzystniej. Lina nie powinna się klinować, bo nie za bardzo ma gdzie.

Zejście

Ze szczytu jednym długim zjazdem na zachodnią stronę zjeżdżamy do dużych półek którymi schodzimy w dół

Sprzęt

Zestaw standardowy w zupełności wystarczy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Topo północnej ściany

Topo północnej ściany Mnicha. Topo: Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy! pdf

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!