Log in
    

Wielicka Baszta / Gálfy - Urbanovič VI-

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Droga Galfy'ego (Gálfy - Urbanovič) należy do klasyków Doliny Wielickiej. Latem 2020 nadarzyła się okazja, aby ją przejść i muszę powiedzieć, że jest to naprawdę ładna droga, o wyrównanych trudnościach, w dobrej jakości skale i pięknych okolicznościach przyrody - czyli bardzo ładny widok na Gerlacha.

Wycena: VI-

Asekuracja: R2

Długość:  7 wyciągów (270 metrów)

Czas przejścia: 3-5 godzin

Lokalizacja: Dolina Wielicka / Wielicka Baszta

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: W

Charakter: Płyty, zacięcia, kominy

Okres do wspinania: wiosna, lato, jesień

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 1952, 17 sierpnia - Ivan Gálfy i Ivan Urbanovič

Pierwsze przejście zimowe: ?

Najlepszy czas: ?

WHP 13, droga nr 1949

Dojście

Do Śląskiego Domu jest około 1,5-2 godziny. Można skrócić to podejście poprzez zapłacenie 10euro ekipie ze Śląskiego domu za wjazd. My pokusiliśmy się o zabranie rowerów. Do góry jest niewiele szybciej, za to w dół… :).

Z hotelu około pół godziny pod ścianę. Podchodzimy szlakiem na Polski Grzebień. Za ścianą Wiecznego Deszczu wychodzimy na bardziej płaski teren i podchodzimy do wylotu żlebu spadającego z Wielickiej Baszty.

Żlebem (miejsca I) podchodzimy pod wielką jaskinię, gdzie znajduje się start drogi.

 

Opis

Start drogi, nie taki straszny jak wygląda ;)

1. wyciąg (V, 30 m) to start komino-zacięciem. Wygląda trudniej niż jest w rzeczywistości. Dobre chwyty, ciekawe ustawienia. Po wyjściu z komina jest słabsza asekuracja, za to jest łatwiej. Stanowisko zakładamy na wygodnej półce.

2. wyciąg (V+, 40 m). Z stanowiska delikatnie w prawo. Pokonujemy ściankę, następnie odbijamy w lewo łatwiejszym terenem. Doprowadza nas on do zacięcia z zablokowanym kamieniem. Po jego pokonaniu mamy zacięcie, którym kilka metrów do delikatnej przewieszki z kruszyzną. Tutaj odbijamy w prawo i niebanalnie płytą do góry. Stanowisko znajdujemy na kolejnej wygodnej półce.

Początek drugiego wyciągu

Środek drugiego wyciągu

3. wyciąg (VI-, 40 m) to start delikatnym zacięciem z rysą. Po 10 metrach wychodzimy w łatwiejszy teren i odbijamy pod ścianą w prawo, gdzie jest ściana z dwoma hakami. Nią do góry (miejsce VI-). Po wyjściu na półki, mamy jeszcze czwórkowy kominek i wychodzimy na dobrą półkę, gdzie mamy wygodne stanowisko.

Hmm nie jestem pewien, czy to nie jest początek czwartego wyciągu?

4. wyciąg (V+, 35 m). Idziemy kilka metrów w prawo i do ładnego zacięcia. Nim do góry 15 metrów. Następnie w łatwiejszym terenie mamy mały kominek do pokonania. Z niego w lewo, przez czwórkową płytkę. Stanowisko na trzeciej trawiastej półce od tego kominka (dwa haki).

Końcówka piątego wyciągu

5. wyciąg (V+, 40 m) to start do góry i przewinięcie się przez filarek w prawo. Idziemy do góry do pasa przewieszek, który jest z prawej strony i wygląda dość nieprzystępnie. Trochę trudno było się tam zorientować. Najlepiej iść kawałek zacięciem z lewej strony, następnie przebić się na filarek z prawej (środkowy). Nim do góry pod przewieszkę i skośnie w prawo. Jeszcze bardziej z prawej zobaczycie stanowisko z dwóch haków, lecz osobiście polecam odbicie w lewo, wyjście na połogą płytę i założenie stanowiska w rysie (zaklinowany szary friend).

Początek szóstego wyciągu

6. wyciąg (V, 25 m) to start ryską i ok. 10-15 metrów w miarę łatwą ścianką. Gdy dojdziemy do pasa przewieszek to odbijamy w prawo (mało kazalniczka z trawnikiem poniżej).
My uderzyliśmy kominkiem na wprost (krucho) i założyliśmy stanowisko za przełamaniem - nie polecam.

Połowa szóstego wyciągu. Tutaj najłatwiej odbić mocno w prawo na kazalniczke.

7. wyciąg (III, 45 m) Idziemy jak puszcza, łatwiejszym terenem na wierzchołek Wielickiej Baszty.

Zejście

Granacką Ławką schodzimy do Śląskiego domu (45 min).

Sprzęt

Zestaw standardowy

Topo

Wielicka Baszta / Galfy-Urbanovic VI-

Topo z tatry.nfo.sk

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)