Log in
    

Mnich / Wachowicz VIII

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Droga Wachowicza VIII - wspaniała droga na wschodniej ścianie Mnicha. Mimo tego, że krótka to uchodzi za jedną z najpiękniejszych na tej ścianie. Wspinanie jest zróżnicowane, a - podobno - jakość wspinania niczym w Yosemitach.

Wycena: VIII (VIII- (lub war. VIII+), VIII, V, VII A1

Długość:  3 wyciągi/ ~70/80 metrów

Czas przejścia: 2-4 godzin

Lokalizacja:  wschodnia ściana Mnicha

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: E

Charakter: Rysy / zacięcia / przewieszki

Pierwsze przejście: 1963, 21 i 24 sierpnia (do Górnych Półek). Bernard Uchmański i Joachim Wachowicz. Pierwotnie VI, A3.

Pierwsze przejście zimowe: 1965, 14-15 marca - Edward Ostapowski, Wojciech Stonawski. Wraz z Wariantem Baryły to 12-15 marca 1965

Pierwsze przejście klasyczne: 1985, lato. Tadeusz Ciszyński i Piotr Gromek.

Erik Rieger na końcówce pierwszego wyciągu

Dojście

Z schroniska przy Morskim Oku idziemy żółtym szlakiem w stronę Szpiglasowego Wierchu, przy rozejściu na Wrota Chałubińskiego idziemy chwilę czerwonym szlakiem, a następnie odbijamy na dobrze wydeptaną ścieżkę, która prowadzi nas w stronę Mnicha. Wchodzimy na Dolne Półki Mnichowe, skąd musimy przejść na wschodnią ścianę eksponowanym trawersem (IV, ubezpieczone poręczówkami).

Opis

Start pierwszego wyciągu. Fot. Erik Rieger

Erik na początku pierwszego wyciągu

Pierwszy wyciąg VIII- startuje z Dolnych Półek Mnichowych ( z zaciątką pomiędzy dużymi głazami). Najpierw spękaną ryską do góry, później w lewo i wprost do zacięcia (spity). Po wyjściu z zaciątka (około VII+) idziemy delikatnie na płytkę i później już wprost do pięknego zacięcia (dość gładkiego). Zacięciem około 10 metrów i w pewnym momencie trzeba odbić w prawo na półkę na kancie, gdzie jest stanowisko.

Ja korzystając ze starego Mastertopo założyłem jeszcze pośrednie stanowisko, po wyjściu z pierwszego zacięcia. Nie ma potrzeby... Chyba, że chcecie cyknąć parę fotek ;).

Dojście do stanowiska

Drugi wyciąg VIII- to ponowne wbicie się w zacięcie. Po kilku metrach odbijamy w prawo do tzw. Gładkiego Zacięcia, o którym słyszeliśmy, że jest banalne :-). W rzeczywistości musieliśmy grzecznie azerować :). Zacięciem pod przewieszkę i trawers w prawo po klamach. Mamy miejsce restowe i do góry przez przewieszkę. Za nią znajdziemy stanowisko. Ogólnie niektórzy sugerują dla tego wyciągu wycenę VIII+.

Start drugiego wyciagu

Trzeci wyciąg V idzie ryskami/zaciątkiem wprost do góry do Górnych Półek Mnichowych - stanowisko pod Kominkiem Owsików.

Zejście

Patrz: Mnich.

Sprzęt

Na drodze są spity i stanowiska. Mimo tego zalecam wziąć set kostek, mikrofriendy i friendy do czerwonego. Dwójka znajomych (mocni wspinacze) opowiadała mi, że wybrała się tam tylko z ekspresami i było ciekawie :).

Historia zdobywania

Pierwsze przejście miało miejsce w dniach 21 i 24 sierpnia 1963 roku. B. Uchmański i J. Wachowicz używali wielu lin i drabinki sznurowej. Opis ich przejścia znajdziemy w Taterniku 1-2/1964, s. 40. Droga wyceniona na VI, A3 kończyła się na Górnych Półkach Mnichowych. Jeszcze w 1963 autorzy pierwszego przejścia dodali (zjazd z Górnych Półek) wariant wyjściowy na wierzchołek, który miał trudności VI, A2 i do tej pory nie jest uklasyczniony (stan według Master Topo GG, wydanie 3).

Droga Wachowicza, była "głośnym problemem klasycznym" początku lat 80-tych. Zespołowi , któremu się to po raz pierwszy udało, był T. Ciszyński i P. Gromek. Szybkie 2 godzinne RP, po kilku wcześniejszych próbach. Zrobili niewielkie obejście w pierwszym zacięciu (dziś tak idzie droga). Ściśle zacięciem zrobiono 3 sierpnia 1987 roku - pokonując zacięcie w ten sposób mamy dodatkowe miejsce VIII-.

Wspinanie na pierwszym wyciągu 

Topo

Wachowicz VIII / Mnich

Przewodnik po Mnichu Andrzeja Marcisza lub Mastertopo Grzegorza Głazka.

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)