Log in
    

Mnich / Wachowicz VIII

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Droga Wachowicza VIII - wspaniała droga na wschodniej ścianie Mnicha. Mimo tego, że krótka to uchodzi za jedną z najpiękniejszych na tej ścianie. Wspinanie jest zróżnicowane, a - podobno - jakość wspinania niczym w Yosemitach.

Wycena: VIII (VIII- (lub war. VIII+), VIII, V, VII A1

Długość:  3 wyciągi/ ~70/80 metrów

Czas przejścia: 2-4 godzin

Lokalizacja:  wschodnia ściana Mnicha

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: E

Charakter: Rysy / zacięcia / przewieszki

Pierwsze przejście: 1963, 21 i 24 sierpnia (do Górnych Półek). Bernard Uchmański i Joachim Wachowicz. Pierwotnie VI, A3.

Pierwsze przejście zimowe: 1965, 14-15 marca - Edward Ostapowski, Wojciech Stonawski. Wraz z Wariantem Baryły to 12-15 marca 1965

Pierwsze przejście klasyczne: 1985, lato. Tadeusz Ciszyński i Piotr Gromek.

Erik Rieger na końcówce pierwszego wyciągu

Dojście

Z schroniska przy Morskim Oku idziemy żółtym szlakiem w stronę Szpiglasowego Wierchu, przy rozejściu na Wrota Chałubińskiego idziemy chwilę czerwonym szlakiem, a następnie odbijamy na dobrze wydeptaną ścieżkę, która prowadzi nas w stronę Mnicha. Wchodzimy na Dolne Półki Mnichowe, skąd musimy przejść na wschodnią ścianę eksponowanym trawersem (IV, ubezpieczone poręczówkami).

Opis

Erik na początku pierwszego wyciągu

Pierwszy wyciąg VIII- startuje z Dolnych Półek Mnichowych ( z zaciątką pomiędzy dużymi głazami). Najpierw spękaną ryską do góry, później w lewo i wprost do zacięcia (spity). Po wyjściu z zaciątka (około VII+) idziemy delikatnie na płytkę i później już wprost do pięknego zacięcia (dość gładkiego). Zacięciem około 10 metrów i w pewnym momencie trzeba odbić w prawo na półkę na kancie, gdzie jest stanowisko.

Ja korzystając ze starego Mastertopo założyłem jeszcze pośrednie stanowisko, po wyjściu z pierwszego zacięcia. Nie ma potrzeby... Chyba, że chcecie cyknąć parę fotek ;).

Dojście do stanowiska

Drugi wyciąg VIII- to ponowne wbicie się w zacięcie. Po kilku metrach odbijamy w prawo do tzw. Gładkiego Zacięcia, o którym słyszeliśmy, że jest banalne :-). W rzeczywistości musieliśmy grzecznie azerować :). Zacięciem pod przewieszkę i trawers w prawo po klamach. Mamy miejsce restowe i do góry przez przewieszkę. Za nią znajdziemy stanowisko. Ogólnie niektórzy sugerują dla tego wyciągu wycenę VIII+.

Start drugiego wyciagu

Trzeci wyciąg V idzie ryskami/zaciątkiem wprost do góry do Górnych Półek Mnichowych - stanowisko pod Kominkiem Owsików.

Zejście

Patrz: Mnich.

Sprzęt

Na drodze są spity i stanowiska. Mimo tego zalecam wziąć set kostek, mikrofriendy i friendy do czerwonego. Dwójka znajomych (mocni wspinacze) opowiadała mi, że wybrała się tam tylko z ekspresami i było ciekawie :).

Historia zdobywania

Pierwsze przejście miało miejsce w dniach 21 i 24 sierpnia 1963 roku. B. Uchmański i J. Wachowicz używali wielu lin i drabinki sznurowej. Opis ich przejścia znajdziemy w Taterniku 1-2/1964, s. 40. Droga wyceniona na VI, A3 kończyła się na Górnych Półkach Mnichowych. Jeszcze w 1963 autorzy pierwszego przejścia dodali (zjazd z Górnych Półek) wariant wyjściowy na wierzchołek, który miał trudności VI, A2 i do tej pory nie jest uklasyczniony (stan według Master Topo GG, wydanie 3).

Droga Wachowicza, była "głośnym problemem klasycznym" początku lat 80-tych. Zespołowi , któremu się to po raz pierwszy udało, był T. Ciszyński i P. Gromek. Szybkie 2 godzinne RP, po kilku wcześniejszych próbach. Zrobili niewielkie obejście w pierwszym zacięciu (dziś tak idzie droga). Ściśle zacięciem zrobiono 3 sierpnia 1987 roku - pokonując zacięcie w ten sposób mamy dodatkowe miejsce VIII-.

Wspinanie na pierwszym wyciągu 

Topo

Wachowicz VIII / Mnich

Przewodnik po Mnichu Andrzeja Marcisza lub Mastertopo Grzegorza Głazka.

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)

Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).