Log in
    

Szarpane Turnie / Plškova Cesta VI-

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Plškova Cesta (Droga Plška) VI- na Szarpanych Turniach to słowacki klasyk. Jakość wspinania jest naprawdę wyborna. Świetną propozycją jest zrobienie co najmniej dwóch dróg na Szarpanych Turniach w ciągu jednego dnia. Druga droga to może być Puškášova Cesta VI+ . Będzie to na pewno dobrze spędzony dzień.

Obłędny trzeci wyciąg! Fot. Mateusz Kosakowski

Wycena: VI-

Długość:  ok. 150 metrów

Czas przejścia: 2-3 godziny / 4-5 wyciągów

Lokacja:  Szarpane Turnie

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: SE

Charakter: płyty / zacięcia / rysy / przewieszki / kominy

Najlepszy okres do wspinania: wiosna, lato, jesień (latem może być za gorąco w słońcu)

Pierwsze przejście: 1949, 9 września - F. Plšek, V. Zachoval

Pierwsze przejście zimowe: ?

Dojście

Z parkingu do Popradzkiego Plesa ok. 1 godzina. Z Schroniska do Doliny Złomisk, na górny taras. Ścieżką pod próg opadający z Dolinki Rumanowej. Tutaj w lewo do Złomiskowej Zatoki (Kotlinka pod Dračím sedlom). Stamtąd piargami pod ściany Małej Szarpanej Turni (z Popradzkiego Plesa ok. 1 godzina i 45 minut).

Opis

Aby wbić się w Pliskową Cestę musimy iść niemal do prawej krawędzi ściany. Zaczynamy odpękniętymi płytami i idziemy mniej więcej na wprost. Po około 20 metrach mamy półeczkę. Nad nami ścianka, a później idziemy położonym zacięciem w prawo.

 Stanowisko zakładamy na półce pod zacięciem i przewieszką. Ring + własna.

Wspomniane wyżej zacięcie. Fot. Mateusz Kosakowski

Zacięciem do góry pod przewieszkę z szeroką rysą. Przewieszka wygląda na trudną, ale jak odbijemy lekko w lewo od rysy, to nie powinno być już trudno. Łatwą już rysą idziemy na duży blok skalny, gdzie mamy stanowisko z dwóch ringów.

Startowa płyta na trzecim wyciągu. A najlepsze jeszcze przed nami :-). Fot. Mateusz Kosakowski

Trzeci wyciąg robi wrażenia. Najpierw mamy do pokonania czujną płytkę (~V). Następnie bardzo ładna piątkowa rysa idziemy do góry, do odpękniętych wafli skalnych, gdzie znajdziemy stanowisko z dwóch ringów.

Estetyczne ruchy za V+. Fot. Mateusz Kosakowski

Czwarty wyciąg to małe ryski (VI-). Nic specjalnego, ale łatwo też nie jest. Po ich pokonaniu wychodzimy na półkę pod dużą ścianą. Idziemy półką do stanowiska (2 ringi) + ryska do góry, która jest wariantem (VI).

Warto tam założyć stanowisko, chociaż mi udało się przejść jeszcze od razu piąty wyciąg. mając 50 metrów liny, aczkolwiek trochę tarcia na linie było + utrudniony kontakt z asekurantem, dlatego polecam jednak wybrać opcję 5 wyciągów.

Piąty wyciąg to "deser".  Według schematu na tatry.nfo.sk pokonaliśmy już kluczowe trudności VI- i został kominek za V+. Cóż kominek jest bardzo pouczający i radzę go nie lekceważyć. Warto zwrócić uwagę na drewniane kołki, pewnie pamiętające jeszcze pierwsze przejście. Wychodzimy na dużą trawiastą półkę, gdzie mamy stanowisko z dwóch ringów

Zejście

Dochodzimy w lewo do krawędzi, gdzie mamy stanowisko zjazdowe. Dwa zjazdy Kominem Komarnickiego i jesteśmy u podstawy ściany.

Sprzęt

Zestaw standardowy.

Droga została objęta akcją "Tatry bez kladiva", czyli odpowiednikiem naszej akcji "Tatry bez młotka". na większości dróg objętych tą akcją zostały dołożone stanowiska z ringów. Obecnie na tych drogach do asekuracji wystarczą tylko kości, friendy. Haki "w większości" są niepotrzebne. Więcej o akcji na goryonline.com.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Schemat topo. Opracowanie: Rafał Burczyński

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)