Log in
    

Czarny Szczyt / Filar Puškášá V

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Filar Puškášá V na południowej ścianie Czarnego Szczytu to ładna, lita kursowa droga w pięknym otoczeniu Doliny Dzikiej. Jest dość krótka, ale dzięki łatwemu i szybkiemu zejściu z wierzchołka możemy zrobić kilka dróg w ciągu jednego dnia. Puškáš jest jedną z dróg przygotowanych pod wspinanie bez młotka, więc napotkacie na nim stanowiska z ringów wklejanych. Asekuracja jest bardzo dobra. Posiada on też ciekawy wariant. W razie czego to drogą można również zjechać.

Wycena: V

Asekuracja: R1

Długość:  220 m

Czas przejścia: 2,5 godz.

Lokalizacja:  Czarny Szczyt

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: S

Charakter: zacięcia, płyty, przewieszki

Okres do wspinania: wiosna, lato, jesień

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 1952, 10 lipca - Milan Mereš, Rudolf Presler i Arno Puškáš

Pierwsze przejście zimowe: 1978, 20 marca - Piotr Lutyński i Paweł Mularz

Dojście

Z Doliny Kieżmarskiej, przez próg Doliny Dzikiej pod ścianę ok. 2 godziny. Patrz: Czarny Szczyt.

Opis

czarny-szczyt-fototopo-pld-wsch-sciana-male-foto.jpg

 

Płd.-wsch. ściana Czarnego Szczytu. Fot. Damian Granowski

Pierwszy wyciąg startuje z Niżnej Papirusowej Drabiny łatwymi zacięciami, którymi podążamy w stronę bananowatej rysy. Idziemy na prawo od niej, by w pewnym momencie odbić w lewo (jeden ring), przez przewieszkę (V). Wychodzimy zacięciem do góry i szybko odbijamy w lewo na mały balkonik, gdzie znajdziecie stanowisko z dwóch ringów.

Drugi wyciąg idzie od razu na wprost przez “wypychający okapik” (~IV+). Lekko w prawo do zacięcia, a następnie wprost w kierunku filara. Po minięciu okapu z lewej strony wyjdziemy na filar, gdzie na wygodnej półce znajdziemy stanowisko z dwóch ringów.

Trzeci wyciąg to wspinaczka filarem, przez łatwe ścianki (głównie II, miejscami III).  Pierwszą przewieszkę mijamy z prawej strony. W drugiej połowie wyciągu wspinamy się mniej wieęcej płytką i wychodzimy małym zacięciem na półkę ze stanowiskiem.

Czwarty wyciąg możemy iść wprost do góry ścianką, następnie delikatnie depresją., a później staramy trzymać się filara. Ładne płytowe wspinania i lite rysy na wyjściu na wierzchołek Czarnej Kopy, skąd w kilka chwil jesteśmy na wierzchołku.

Zejście

Patrz: Czarny Szczyt.

Możemy również zjechać pokonaną wcześniej drogą. Na końcu filara mamy stanowisko z repów i taśmy (mailon). Nie jestem pewien, czy można zjechać pełne 55 metrów do stanowiska. My skorzystaliśmy z ringa na filarze i rozbiliśmy pierwszy zjazd na dwa, aby uniknąć zaplątania liny - mamy tam wygodną półkę przy ringu. Później już bezproblemowe zjazdy.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Droga została objęta akcją "Tatry bez kladiva", czyli odpowiednikiem naszej akcji "Tatry bez młotka". na większości dróg objętych tą akcją zostały dołożone stanowiska z ringów. Obecnie na tych drogach do asekuracji wystarczą tylko kości, friendy. Haki "w większości" są niepotrzebne. Więcej o akcji na goryonline.com.

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)