Log in
    

Za cenę życia - Dobrusia "Mrówka" Miodowicz

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Film dokumentalny o Dobrusi Miodowicz, która wierna ideałom Wawrzyńca Żuławskiego mimo skrajnych warunków pozostała przy swoich kolegach do samego końca. Jej postawa przyczyniła się do uratowania dwóch alpinistów.

K2

K2

Zginęła w Karakorum podczas zejścia po próbie zdobywania szczytu K2. Była instruktorem taternickim, od 1983 również trenerem alpinizmu.

Reżyserem filmu jest znana reportażystka i alpinistka Anna Teresa Pietraszek.

Anna Pietraszek: "Film o Mrówce to mój ostatni film górski. O mojej wspaniałej koleżance, idealnej Polce, o pięknym człowieku, o ideałach, którymi obie chciałyśmy żyć „do końca swoich dni". Tak marzyłyśmy, gdy poznałyśmy się zimą w Dolinie Pięciu Stawów. Dostałam od Dobrusi wtedy święty obrazek, na pierwszą moją wyprawę w Hindukusz Centralny. Od tamtej pory, 30 lat, mam ten obrazek zawsze ze sobą. Nie wyjeżdżam bez niego i nie wychodzę bez niego z domu, nigdy. Ten obrazek przez 10 sekund jest w moim filmie. Zostanie w nim na zawsze, tak, jak chciałam, aby o Dobrusi dowiedział się „cały świat". I przy tym filmie spotkały mnie dodatkowe trudności: na decyzję o zamówieniu w TVP czekałam ponad rok. A tuż przed zdjęciami...złamałam rękę, tym razem nie w Delhi a w Warszawie, na torze łyżwiarskim, trzy tygodnie przed rozpoczęciem zdjęć w Morskim Oku.

Dostałam w kość strasznie, miotałam się z inscenizacjami, płacząc z bólu, gdy gips przemarzał. Miałam wspaniałą ekipę i troskliwych kolegów: Michał Kochańczyk, Czesiek Lakarewicz, no i Edytka - dzielna, wrażliwa, niezawodna, podobna do Mrówki. Edytka towarzyszyła mi na kolaudacji w TVP i wie, na samym początku swojej drogi dziennikarskiej (też zaczyna już robić swoje filmy !), jak łatwo zniszczyć film i autora...Ale nie dałyśmy się. Film wyemitowano, po wielkich bojach, byle gdzie. Nagrody były dwie: duży, mocny list telewidzów zamieszczony w Gazecie Wyborczej, protest wobec emisji bez zapowiedzi....i druga nagroda, specjalny pokaz w Wielkiej Brytanii, podziękowania Boningtona i innych angielskich kolegów, którzy pamiętali Mrówkę spod K2.