Log in
    

Elbrus Race - Brama do prawdziwej wysokości!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

elbrus_raceW dniach 21-23 września odbędzie się Elbrus Race. W tym roku przypada 20 rocznica pierwszego biegu na Elbrus. 20 lat temu wyróżniający się wspinacze rywalizowali Na Elbrusie. Rosjanie i Amerykanie. Dlaczego postanowili  uczestniczyć w tak niecodziennej i trudnej konkurencji. Dlaczego w 2005  roku postanowiono wskrzesić tą ideę?

 

Jest po temu parę powodów.

  • Po pierwsze, zawodnicy uwielbiają rywalizować ze sobą. Elbrus Race jest wyzwaniem (dla tych którzy chcą wygrać) "na ostrzu noża". Zwycięstwo jest możliwe tylko dla tych którzy potrafią "wycisnąć z siebie wszystko" i walczyć do końca.
  • Po drugie jeśli wiesz kiedy jest twój limit, nauczysz się go osiągać i PRZEKRACZAĆ, to będziesz lepiej przygotowany na ekstremalne warunki podczas wspinaczki w Himalajach, lub innych górach wysokich.
  • Po trzecie, dobry wynik w Elbrus Race jest wskaźnikiem, czy dany wspinacz może odnieść sukces w wysokościowych wspinaczkach, gdzie liczy się szybkość. Był to jeden z powodów zorganizowania w ZSSR szybkich wspinaczek na Elbrus i Pik Komunizmu, jako zaprawa przed Himalajami.

elbrus-trasa-duze

Trasa biegu na Elbrus.

Wspinacze, którzy wybierają się pierwszy raz na duże wysokości (7000, 8000 metrów) nie mogą być pewni, jak ich ciało zareaguje tam. Czy uda się przezwyciężyć wszystkie przeciwności (wyczerpanie, niebezpieczeństwo, konieczność utrzymywania długo maksymalnej koncentracji). Wyścig na Elbrus może być pierwszym testem. Każdy wspinacz może porównać swoją kondycję, z kondycją znanych himalaistów, którzy też tam startują.


Jedna z największych gwiazd Himalaizmu, Anatoly Boukreev stał się symbolem niesamowitej wytrzymałości w Himalajach (zdobył 11 ośmiotysięczników). Wspinał się bardzo szybko. W 1990 roku wygrał on Elbrus Race na trasie Priut 11 do wschodniego wierzchołka Elbrusa w czasie 1 godziny i 47 minut

elbrus_race_1990_toly_patrick_kevin
1990, Elbrus Race uczestnicy. Anatoly Boukreev stoi, drugi z lewej.

Również bardzo dobrze znany wspinacz z Kazachstanu - Denis Urubko (zdobył koronę Himalajów, bez tlenu z butli, włączając w to 3 nowe drogi, i szybkie wejście, oraz zdobywając tytuł Śnieżnej Pantery w jeden letni sezon!) ustanowił w 2006 roku fantastyczny rekord w wyścigu. Czas 3 godziny 55 minut, nie został pobity do tej pory.

denis_urubko

Denis Urubko

Rosjanin Andrew Mariev, członek Rosyjskiej drużyny narodowej (2 nowe drogi: Północna Ściana Everestu i Zachodnia ściana K2), dwa razy osiągnął świetny wynik: w 2008 zajął drugie miejsce w klasie Extrem (Azau-Zachodni wierzchołek) i w 2009 - na tej samej linii udało mu się zbić czas o godzinę!

Jest jeszcze parę świetnych przykładów:

  • Abdulhalim Elmezow w 2006 wbiegł drogą klasyczną z bardzo dobrym czasem, a mając 50 lat wspiął się na Everest.
  • Amerykanie Kevin Cooney i Patrick Healy, którzy w 1990 zajęli 2 i 3 miejsce, wspięli się na Everest bez butli tlenowych (nota bene ich pierwszy ośmiotysięcznik).
  • 19 letnia Ukrainka Masha Hitrikova, zwyciężczyni na drodze klasycznej w 20009 roku jeszcze nie wspięła się na żaden ośmiotysięcznik, lecz jest to pewnie kwestia czau, bo do tej pory zdobyła Ama Dablam, Pik Korżniewskiej, Khan Tengri i Pik Lenina.

Międzynarodowy Bieg na Elbrus jest doskonałą możliwością testu dla wspinaczy, którzy chcą realizować się w Himalajach!

masha_khitrikova

Maria Khytrykova

Nickolay Shustrov, Elena Laletina

Źródło: russianclimb.com