Log in
    

4. Krakowskie Spotkania Podróżników

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Krakowski prolog Kolosów

Dobrze znana z Kolosów atmosfera, znakomici prelegenci (m.in. Baranowska, Cichy, Flaczyńscy, Moskal, Opacian) i ambitny, eksploracyjny charakter wypraw, których prezentacje będzie można zobaczyć, to główne atuty 4. Krakowskich Spotkań Podróżników. Czterodniowa impreza rozpocznie się 18 listopada w  Zajeździe Kościuszkowskim należącym do Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki". Kolejne trzy dni to prelekcje i pokazy w nowym obiekcie - Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

 

Dzięki wytrwałości, determinacji i wierze we własne możliwości, mimo młodego wieku stała się już symbolem kobiecego himalaizmu w Polsce i na świecie. Kinga Baranowska w tym roku zdobyła swój siódmy ośmiotysięcznik (Annapurnę) oraz uczestniczyła w wyprawie na najtrudniejszy z najwyższych szczytów Ziemi – K2. Przebiegu żadnej z tych ekspedycji jeszcze publicznie nie prezentowała. W Krakowie zrobi to po raz pierwszy.

 

 

Sukcesy Kingi tworzą historię najnowszą polskiego himalaizmu, a jak wyglądały jego pionierskie czasy? Sporo na ten temat wiedzą goście 4. KSP, Stanisław Biel i Marian Bała, uczestnicy pierwszych po II wojnie światowej polskich wypraw w góry wysokie, którzy w sierpniu świętowali 50-lecie zdobycia Noszaka (7492 m, ówczesny polski rekord wysokości). Leszek Cichy, pierwszy człowiek, który zimą stanął na wierzchołku Mount Everestu, przypomni natomiast lata siedemdziesiąte XX wieku i historyczną wyprawę, w trakcie której wspiął się na Gaszerbrum II. Historyczną, bo było to pierwsze polskie wejście na ośmiotysięcznik.

 

Nie lada atrakcją będzie też prezentacja Wojciecha Moskala. Wybitny badacz polarny opowie w niej m.in. o działalności, jaką prowadzi ostatnio na Spitsbergenie.

 

Wiadomo jednak, że ambitne cele można sobie stawiać nie tylko w górach czy za kołem podbiegunowym. Najlepszym tego przykładem jest działalność Piotra Opaciana, który przedstawi relację z pierwszej w dziejach Amazonii wyprawy kajakowej nurtem rzeki Xingu, płynącej przez dziewiczą dżunglę i obszary zamieszkane przez strzegących swojej niezależności Indian.

 

 

Ale to oczywiście nie wszystko, bo także Maciej Tarasin opowie o przedsięwzięciu mającym charakter pionierski - spływie tratwą po rwącej boliwijskiej Rio Altamachi, zaś kpt. Henryk Wolski o niezwykłym rejsie do Ziemi Ognistej repliką XIX-wiecznej łodzi wielorybniczej w hołdzie upamiętniającym 200. rocznicę urodzin Karola Darwina. Ponadto dwie rowerowe przeprawy przez Afrykę (jedna z nich to bezprecedensowa sztafeta śladami Kazimierza Nowaka, wybitnego polskiego reportera i podróżnika, który 80 lat temu, rowerem i pieszo, przemierzył ten kontynent z północy na południe i z powrotem), godzący zainteresowania kajakarzy i rowerzystów trawers Ameryki Południowej w wykonaniu Andrzeja Ziółkowskiego, rodzinna wyprawa na Mount Logan Lecha i Wojciecha Flaczyńskich, motocyklowy wypad do Afganistanu (tak, teraz) i szereg innych atrakcji. Łącznie ponad 20 godzin opowieści, zdjęć, filmów i prawdziwych emocji w mogącej pomieścić prawie 600 osób sali Centrum Dydaktyki AGH.

 

 

Pokazy na AGH rozpoczną się w piątek i potrwają do niedzieli (19-21 listopada), ale już w czwartek (18 listopada) w Zajeździe Kościuszkowskim należącym do Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” będzie można wziąć udział w seminarium „Jak podróżować z dziećmi”, którego gośćmi będą zarówno doświadczony lekarz-pediatra (dr Danuta Jurkiewicz-Badacz, kierownik Centrum Szczepień Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II), jak i rodzice zabierający swoje pociechy w najdalsze zakątki świata.

Organizatorem Krakowskich Spotkań Podróżników jest agencja MART. Impreza odbywa się pod marką Kolosów i stanowi część cyklu, którego centralnym wydarzeniem jest największy w Polsce festiwal podróżników, organizowany co roku w marcu w Gdyni. Wybór Krakowa na miejsce prologu do Kolosów to powrót do historii i początków tej prestiżowej nagrody. To w tym mieście zrodził się ponad 10 lat pomysł nagrody przyznawanej za eksploracyjno-podróżnicze dokonania roku (jego autorem jest Janusz Janowski), tu również oraz nieopodal, w Wieliczce, gościły finały trzech pierwszych edycji Kolosów. Nawiązaniem do dobrych krakowskich tradycji podróżniczych jest ponadto powierzenie współorganizacji 4.KSP dwóm zasłużonym stowarzyszeniom akademickim. Istniejący od 1964 r. Akademicki Klub Podwodny „Krab” oraz ledwie 8 lat młodszy Akademicki Klub Turystyki Kajakowej „Bystrze” to środowiska, dzięki którym z Krakowa wyruszyło w świat wiele bardzo ambitnych wypraw.

 

 

Szczegóły i opisy prelekcji znajdziecie tutaj.