Log in
    

Maraton Wspinaczkowy „Big Wall w Sokołach 2012” – podsumowanie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Za nami już czwarta edycja Maratonu Wspinaczkowego „Big Wall w Sokołach”, która odbyła się 29 września 2012 r. w Górach Sokolich koło Jeleniej Góry. Jak co roku ideą zawodów było pokonanie w ciągu siedmiu godzin jak najdłuższego dystansu wspinaczkowego, ponadto uzyskując dodatkowe punkty za trudność przebytych dróg.

Niektórzy już w piątkowy wieczór na Taborze pod Krzywą obmyślali taktykę działania na sobotni maraton. Na starcie, przy pięknej pogodzie, stawiło się 20 zespołów, w tym jeden zespół trójkowy. O godzinie 10.00, po krótkiej odprawie, uczestnicy wyruszyli w skały. Rywalizacja przebiegała w miłej, towarzyskiej atmosferze. Wszyscy uczestnicy odczuwali satysfakcję i radość z przebytych dróg. Czas płynął nieubłaganie. Punkt 17.00 lekki deszczyk zasygnalizował wspinaczom, że czas zawodów dobiegł końca. Drużyny zmęczone, ale jednocześnie zadowolone z siedmiu godzin wspinania powracały na Tabor na pyszną grochówkę oraz kiełbaskę.

Zwieńczeniem rywalizacji był wieczorny Superfinał, który poprowadził Sławek Eysmont. Zespoły wspinaczkowe ponownie stanęły do rywalizacji. Jednej osobie z zespołu przypadało „fizyczne” zadanie wyciskania przysiadów z obciążeniem w ciągu 30 sekund, natomiast drugiej „rozrywkowe” – picie piwa – też na czas. Na wynik składała się suma przysiadów pomniejszona o ilość sekund jaka była potrzebna danemu zawodnikowi na wypicie piwa. Konkurencję wygrała trzyosobowa para , w składzie: Mariusz Krawczyk, Andrzej Szymański, Michał Zieliński, drugie miejsce zajął zespół kobiecy, w składzie: Marta Góźdź i Kamila Górowska, który wprawił męską część w zakłopotanie, wypijając piwo w najkrótszym czasie. Trzecie miejsce zajęli Zuzia Banaś i Krzysiu Nosal. Nagrody w postaci przewodników wspinaczkowych ufundował Ośrodek Szkoleniowy „Tabor pod Krzywą”.

Po Superfinale przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Sławek Eysmont odczytał werdykt Komisji, która obradowała pod przewodnictwem Michała Kajcy.

W kategorii OPEN najlepsi byli:

1. Jarosław Liwacz, Jakub Wrzesień (GM PZA) – 1795 punktów, 1005 metrów

2. Paweł Behnke, Paweł Sikorski – 1055 punktów, 440 metrów

3. Michał Górecki, Michał Kajca – 1000 punktów, 600 metrów

4. Wojciech Wajda, Piotr Wierzyk (GM PZA) - 885 punktów, 615 metrów

5. Marcin Sokołowski, Arkadiusz Tabisz - 880 punktów, 510 metrów

6. Marta Dąbrowska, Mateusz Jabłoński - 795 punktów, 490 metrów

7. Wojtek Kaczmarek, Rafał Szewczyk - 735 punktów, 410 metrów

8. Małgorzata Grabska, Ewa Pakulska-Szczypka - 615 punktów, 400 metrów

9. Zuzanna Banaś, Krzysztof Nosal - 605 punktów, 330 metrów

10. Kamila Górowska, Marta Góźdź - 460 punktów, 340 metrów

11. Aneta Cieplińska, Tomek Ciepliński - 425 punktów, 290 metrów

12. Konrad Cichos, Sebastian Chrząszcz - 420 punktów, 285 metrów

13. Jagoda Adamczyk, Andrzej Janka - 410 punktów, 250 metrów

14. Jacek Kaim, Marcin Wagemann - 395 punktów, 275 metrów

15. Piotr Linda, Mikołaj Winiarski - 390 punktów, 220 metrów

16. Paweł Marchlewicz, Witold Hoffman - 340 punktów, 245 metrów

17. Jakub Leński, Adrian Lisowski - 250 punktów, 115 metrów

18. Mariusz Krawczyk, Andrzej Szymański, Michał Zieliński-205 punktów, 165 metrów

19. Dorota Jarosławska, Mariusz Jarosławski - 195 punktów, 180 metrów

20. Zbyszek Grzela, Teodor Lubieniecki - 170 punktów, 145 metrów

W kategorii TRAD najlepsi byli:

1. Jarosław Liwacz, Jakub Wrzesień – 1390 punktów

2. Michał Górecki, Michał Kajca – 1000 punktów

3. Wojciech Wajda, Piotr Wierzyk – 845 punktów

W kategorii Najlepszy zespół Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego najlepsi byli:

1. Michał Górecki, Michał Kajca – 1000 punktów

2. Wojciech Wajda, Piotr Wierzyk – 885 punktów

3. Małgorzata Grabska, Ewa Pakulska-Szczypka – 615 punktów

W kategorii „Master” zwyciężył zespół w składzie Marcin Sokołowski, Arkadiusz Tabisz – 880 punktów. W kategorii „Najlepszy zespół kobiecy” zwyciężyły Ewa Pakulska Szczypka i Małgorzata Grabska – 615 punktów. W kategorii „Najlepszy zespół damsko – męski” zwyciężyli Marta Dąbrowska, Mateusz Jabłoński – 795 punktów.

Konrad Cichos i Sebastian Chrząszcz otrzymali wyróżnienie za najczystszy styl, wszystkie drogi pokonywali w stylu OS. Gospodarz Taboru pod Krzywą przyznał im darmowy roczny karnet na noclegi na Taborze.

Na koniec kilka ciekawostek: najstarszym zawodnikiem maratonu był Wojciech Wajda, a najmłodszym Jakub Wrzesień. Zespół w składzie: Wojciech Wajda „Dozent” i Piotr Wierzyk był zespołem o największej różnicy wieku (33 lata). Rekord imprezy należy wciąż do ubiegłorocznych triumfatorów - Tomasza Zwolaka i Pawła Wiśniewskiego, którzy wykręcili astronomiczny wynik 1945 punktów. W tym roku padł natomiast rekord pokonanego dystansu - Jarek Liwacz i Kuba Wrzesień w ciągu siedmiu godzin przewspinali drogi o łącznej długości 1005 metrów!

Ogromne podziękowania należą się sponsorom imprezy, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dziękuję również organizatorom maratonu: Michałowi Kajcy, pomysłodawcy i koordynatorowi imprezy, Sławkowi Eysmontowi z Taboru za świetne wcielenie się w rolę konferansjera, Anicie Burban za uwiecznienie imprezy za zdjęciach oraz pozostałym wolontariuszom z Wrocławskiego KW.

Dzięki środkom zebranym w ramach opłaty wpisowej udało się zasilić konto Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” kwotą 540 złotych.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia galerii z maratonu.

Kasia Tomsia

Wrocławski Klub Wysokogórski

 

Organizatorzy

  

 

Ośrodek Wspinaczkowy „Tabor pod Krzywą”

Sponsorzy

 
 
 
 

Patroni medialni  

 

Partnerzy