Log in
    

XI Puchar Pilska - "Słoneczne zakosy"

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

XI już Puchar Pilska w Narciarstwie Wysokogórskim odbył się 29 stycznia 2011 w masywie Pilska. Co najbardziej zaskoczyło organizatorów i zawodników to słoneczna pogoda jakiej nie było na zawodach na Pilsku od 6 lat, zarówno w czasie przygotowań do imprezy, jak i podczas rywalizacji na trasie zawodów.

Zawody miały w tym roku rangę Mistrzostw Polski w skialpinizmie oraz były edycją Berghaus Cup - Pucharu Polski Amatorów w Narciarstwie Wysokogórskim. 28-go stycznia polskie środowisko skialpinistyczne zaczęło gromadzić się w gościnnych progach schroniska Rodziny Porębskich na Hali Miziowej, gdzie mieściło się biuro zawodów. Ci, którzy lubią ranne wstawanie mogli dojechać na start również w sobotę, porannym… ratrakiem.

mp2011_1

Pierwszy podbieg - fot. Tomasz Król

W sobotni, mroźny poranek na starcie stanęło 40 par zawodników ( 33 męskie i 7 żeńskich) oraz grupa młodzieży rywalizująca indywidualnie. Szeregi seniorów w tym roku zasilili również Czesi, którzy stają się powoli stałymi bywalcami polskich zawodów.

Trasa tegorocznego Pucharu Pilska wiodła z Hali Miziowej na Kopiec skąd zawodnicy zjeżdżali do nartostrady i dalej "końską drogą" na Szczawiny. Nastepnie używając raków na najbardziej stromym odcinku drugiego podejścia oraz zakosami musieli dostać się na Solisko Miziowe i dalej do czerwonego szlaku oraz kolejnymi już zakosami na kopułę szczytową Pilska. Stąd następowała kolejny zjazd, tym razem kończący się poniżej Szczawin. Tu czekały na zawodników kolejne… zakosy, ponownie prowadzące na Solisko Miziowe. Dalej trasa pokrywała się z pierwszym odcinkiem do czasu zjazdu do Hali Szczawiny. Tu należało założyć narty na plecak i ostatni stromy odcinek do mety pokonać podchodząc czarną nartostradą na butach.

mp2011_2

Zwycięzcami XI Pucharu Pilska zostali Jacek Żebracki i Szymon Zachwieja (obaj GOPR Podhale) zdobywając tym samym Mistrzostwo Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w roku 2011. Wśród kobiet ten sam tytuł otrzymały Anna Figura i Julia Wajda, obie reprezentujące barwy KS Kandahar. Drudzy wśród mężczyzn byli Czesi Radoslav Groh i Miroslav Duch, trzecie miejsce zajęli Tomasz Brzeski i Jakub Przystaś (obaj SN PTT 1907). Wśród kobiet na drugim miejsce podium staneły Justyna Żyszkowska (TKN Mountain Hardwear Team) i Paulina Figura (KW Zakopane), a za nimi na metę dotarły Aleksandra Dzik i Agnieszka Solik (obie KS Kandahar). Te ostatni wygrały tym samym rywalizację amatorek. Pierwsi wśród amatorów byli Adam Gomola i Jarosław Prokop (obaj KS Kandahar).

mp2011_3

Szczegółowe wyniki na stronach: www.kandahar.pl, www.berghauscup.pl, www.pza.org.pl

mp2011_4

Kopuła szczytowa Pilska - fot. Tomasz Król

Zmagania zawodników z trasą, konkurencją i własnymi słabościami zakończyło wręczenie nagród, dyplomów oraz pucharów. Klub Skialpinistyczny KANDAHAR serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji zawodów oraz sponsorom nagród. Puchar Pilska 2011 oraz Berghaus Cup nie mógłby odbyć się bez wsparcia: właścicieli schroniska na Hali Miziowej, Gliwickiej Agencji Turystycznej, Ośrodka Narciarskiego PILSKO i Polskiego Związku Alpinizmu oraz firm i marek: Berghaus, Odlo - Oficjalny Partner Kadry Polski w Narciarstwie Wysokogórskim, Alpinka, Ski Trab, Drewnostyl, Hannah, Craft, Mammut, Ecco, Pajak, Scarpa, HiMountain, Viking, Uvex, Meindl, Coll Tex, Tracker, BCA, Arva, jak i patronów medialnych: Onet.pl, Wspinanie.pl, Goryonline.com, Ceneria.pl, 4outdoor.pl oraz Planeta Gór.

mp2011_5

[ 3 lutego 2011, Marek Karnecki]

Źródło: pza.org.pl