Log in
    

Rosjanie zdobyli zach. ścianę Latok III

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rosyjska ekspedycja w składzie Aleksander Odintsow, Alexey Lonchinskiy, Ivan Dozhdev i Eugeniy Dmitrienko zdobyła zachodnią ścianę Latok III! Według mountain.ru, po aklimatyzacji na Latok V Rosjanie uderzyli od razu na jeszcze nie zdobytą zachodnią ścianę, którą próbowali zdobyć już 2 razy. Wspinaczka rozpoczeła się 10 czerwca, a na szczycie stanęli 25 czerwca (zespół założył 8 obozów). 2 dni później wrócili bezpiecznie do bazy.

topo zachodnia ściana Latok III

Linia drogi, z zaznaczonymi obozami. Fot. mountain.ru

Rosjanie swój sukces okupili, dwoma poprzednimi wyprawami, które nie przyniosły sukcesu. Odintsow, który również prowadził ekspedycję na Jannu w 2004, pierwszy raz próbował przejść ścianę w 2000 roku, lecz szybko musieli zrezygnować z tego zamiaru, gdy 3 uczestników wyprawy porwała lawina (doznali poważnych obrażeń). Rok później Odintsov wrócił wraz z większą ekipą (Klenov, Ruchkin, Devy, Khadzhinov i Barikhin), lecz wyprawa po raz kolejny załamała się, gdy Igor Barikhin zginął w wypadku.

Alexander Odintsov

Aleksander Odintsow. Fot. Anna Pionuva

Latok III został po raz pierwszy zdobyty w 1979 roku, przez japońską ekspedycję prowadzoną przez Yoji Teranishi, przez południowo-zachodnią grań. Masyw Latoku tworzą 4 szczyty (I, II, III, IV), które leżą niedalego znanej grupy Ogre.

Źródło: mountain.ru, planetmountain.com