Log in
    

Brytyjsko-rosyjski team na Arktyce

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

8 osobowa brytyjsko-rosyjska ekspedycja zdobyła dziewiczy wierzchołek na Arktyce. Szczyt znajduje się w środkowej części lodowca Wooley na południowy wschód od Gunnbjornsfjeld (najwyższego szczytu Arktyki).


Mt. Augustine

Mt. Augustine. Fot. Maxim Bouev

Ekspedycja w składzie Ian Barker i Mark Basey-Fisher (kierownicy), oraz członkowie Warren Allen, Julian Cooper, Mark Morrison, Sebastian Sloane. Plus Rosjanie Maxim Bouev i Andrey Pogudin zdobyła Gunnbjornsfjeld (zwany też Hvitserk, 3694), najwyższy szczyt Grenlandi (po raz pierwszy na szczycie stanęli Rosjanie)

Szybko po tym wejściu postanowili zaatakować drugą (Dome, 3683m) i trzecią (Cone 3669m) górę co do wielkości. Zwrócili również uwagę na niezdobyty 3000 tysięcznik.

Szczyt został zauważony w 2009 roku, były nawet próby zdobycia w 2010 roku (ekspedycja Paula Rosa), lecz głęboki śnieg uniemożliwił wejście na ten dziewiczy wierzchołek.

W tym roku Brytyjczycy i Rosjanie założyliu ABC, na lodowcu i zaatakowali stromy kuluar, zagrożony do tego spadającymi serakami. Udało im się go przejść, lecz przy wejściu na grań spotkała ich niespodzianka w postaci 18 metrowej wieży, która broniła dostępu do łatwiejszej już grani. Chłopaki 2 godziny zdrowo tam walczyli i w końcu ominęli ją 60° terenem z lewej. Wysokość szczytu po zmierzeniu to 3150 metrów.

Już po powrocie do BC, nie mogło zabraknąć dyskusji nad nazwą. Casting ostatecznie wygrała nazwa Mt. Augustine, po pierwszym zdobywcy Gunnbjornsfjeld w 1935 roku. Póki co, jest to nazwa nieoficjalna.

Źródło: bmc.co.uk