Log in
    

Nowa bigwallowa droga na Baffin Island

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

baffin_island2miniPiąta co do wielkości wyspa świata przyciąga do siebie dzikością, pięknem a przede wszystkim bigwallami, które dostarczają wspinaczom tony tęgiego wspinania. Na kanadysjki archipelag przybył dwuosobowy zespół hiszpański.

Hiszpańscy wspinacze David Palmade „Pelut” i Josep Maria Esquirol wykonali pierwsze wejście nową drogą w Stewart Valley na Baffin Island.

David Palmada „Pelut” jest specjalistą w ekstremalne hakowej wspinaczce,  dzięki czemu  ostatniej zimy dokonał pierwszego zimowego wejścia na Vivencias en solitario' al Naranjo de Bulnes.

Josep Maria Esquirol jest wszechstronnym wspinaczem z doświadczeniem w różnym terenie i wieloma pierwszymi wejściami na koncie.

Ostatniej zimy oboje odebrali nagrodę z Federación Española de Deportes de Montaña y Escalad (czyli Hiszpańskiej Federacji Sportów Górskich i Wspinaczki, FEDME), Pelut  za Oyu Peligro, czyli pierwsza propozycje za A6+, a Esquirol za solowe zimowe przejście trzech ścian Gavernie w ciągu jednego dnia.

Pomimo dzikości rejonu, dwie drużyny były obecne w Stewart Valley tej wiosny: Rrytyjski zespół w składzie: Stuart McAleese, Mark Thomas i Mike Twido Turner na drodze Arctic Monkeys oraz dwóch hiszpańskich wspinaczy.

 

baffin_island3

Biwak w ścianie (fot. Desnivel)

Warunki, z którymi musieli się zmierzyć Palmade i Esquirol były bardzo ciężkie.

„Przez 40 dni, które spędziliśmy na Baffin Island, mielismy słońce tylko przez dwa dni w obozie bazowym i dwa w ścianie. Przez resztę czasu wiatr, śnieg i temperatury sięgające -200C… Paskudne!”- podsumowują swoją przygodę wspinacze.

Rezultaty ich wyprawy są sensacyjne: C4, M6, 6c+.

 

baffin_island1

Hiszpański zespół na szczycie (fot. Desnivel)

baffin_island2

Strome zerwy na Baffin Island (fot. Desnivel)