Log in
    

Pierwsze wejścia Brytyjczyków w Torugart-too

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

mur-samirJohn Proctor, Adam Russell i Robert Taylor z Uniwersytetu w Edynburgu wrócili niedawno z udanej wyprawy do Kirgistanu. Zdobyli trzy dziewicze szczyty w mało znanym rejonie Torugart-too.

 

Tylko dwa główne szczyty w rejonie, przekraczają 5000 metrów. Barney Harford i Pat Littlejohn z ISM Expedition, w 2007 roku, wspięli się na najwyższy Mustyr (5108 metrów). Proctor i Taylor wspięli się na drugi.

Śnieżny szczyt o wysokości 5008 metrów, według rosyjskich map, leży na początku nienazwanej doliny, na wschód od Mustyr. Wspinacze weszli na szczyt północno-wschodnim grzbietem, o trudnościach AD. Wskazania GPS pokazały 5035 metrów na szczycie. Nazwali go The Peak Mur Samir.

Następnie uderzyli na szczyt w paśmie naprzeciw Mustyr, wspięli się północnonym grzbietem (PD+), nazywając go Karyshkyr (po kirgisku: Wilk). Nazwa wzięła się od wilków, które uprzykrzały życie Brytyjczykom w Base Campie ;)

mur-samir
Fotografia pokazuje południowy kraniec nienazwanego lodoca. Mur Samir to śnieżny szczyt widoczny na pierwszym planie. Droga pierwszego wejścia biegnie z lewej strony grzbietem. Fot. John Proctor

Na koniec, Proctor i Russel skierowali się na zachód i próbowali się wspiąć się na Pik 4850m, ponad lodowcem Teke-Lutor. Uderzyli na szczyt z zachodu. Wspięli się ładną śnieżno-lodową drogą o trudnościach AD, aby na koniec zdać sobie sprawę, że wspięli się na fałszywy wierzchołek, a prawdziwy szczyt jest daleko, do tego prowadzi do niego trudna technicznie grań.

Pierwsza znana ekspedycja w ten rejon została zoorganizowana przez ISM w 2007 roku, kiedy to ekipa wspinaczy wspięła się na 5 głównych wierzchołków. W 2008 roku angielsko-grecka wyprawa eksplorowała rejon, zdobywając 7 kolejnych szczytów.

Źródło: thebmc.co.uk