Log in
    

Słoweńcy na Triglavie i Travniku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 23-26 grudnia słoweński zespół w składzie Matevž Mrak i Matevž Vukotič dokonali drugiego przejścia zimowego (pierwszego od podstawy ściany)  drogi Obraz Sfinge (jedna z najsłynniejszych słoweńskich dróg) na północnej ścianie Triglavu. Wycenili to przejście na VI, M6+ R, AI4, VII- A1 (1000 m, 1600 m długość drogi ). Kilkanaście dni później 10 stycznia wzmocnieni o Nejca Marčiča przeszli Drogę Sveča (VII-, 800 m. 18 godzin) na szczycie Travnik.

Matevž Mrak na Triglavie. Fot. Matevž Vukotic

Słoweńcy postanowili sobie przejść północną ścianę Triglavu przez tzw. Sfinga (sfinks). Dostać się tam zamierzali drogą Prusik-Szalay (1929, IV+/V. 1000 m)

Po kilkunastu wyciągach do M6 osiągnęli pierwszy biwak pod Amfiteatrem. Tam zjedli większość swoich zapasów, z myślą, że jutro ukończą drogę. Jednak ze względu na kiepskie warunki na trawersie Zlatorogove musieli jeszcze raz biwakować.

Drugi biwak wypadł im na starcie drogi Obraz Sfinge, która po uklasycznieniu w 1995 roku była najtrudniejszym tradem w słoweńskich Alpach. Pierwsze zimowe przejście tej drogi zapisał sobie w 1977 roku legendarny Franček Knez.

Linia wspinaczki słoweńców na Triglavie. Fot. Matevž Vukotic

150 metrów trawersu pod headwallem zajęło im 6 godzin. Mieli zamiar go uklasycznić, lecz ze względu na ciemności, zdecydowali się na hakówkę. Po wejściu na szczyt schodzili jeszcze 7 godzin do samochodu (mgła).

Źródło: planetmountain.com