Log in
    

Nowości na Jurze południowej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Maj był okresem, gdy miałem więcej wolnego, więc postanowiłem wkleić kilka ringów w takich miejscach jak Pochylec i Leśna Turnia. Powstały Skrzydła Nocy VI.1+, Depresja Pyszności V-, Ostry Cień Mgły VI+, a Wariat i Zakonnica doczekały się wymiany asekuracji.

Pochylec

Podczas wspinania na Pochylcu moją uwagę zwróciła połać skalna na prawo od Kaszalocika. Rokowało na drogę w przedziale VI/VI.2. Po konsultacjach z Włodkiem Porębskim wyczyściłem i w sobotę 16 maja powstały Skrzydła Nocy (7R + ST. Dwa pierwsze ringi wspólne z Kaszalocikiem) - współautorzy Dorota Lech, Angelika Konecka, Bartosz Pawłowicz. Propozycja wyceny to VI.1+ - droga nawet całkiem, całkiem.
Zakleiłem również klejem dziury po starych ringach na Wzlocie. Dzięki temu będzie nieco estetyczniej.

Leśna Skała

Urokliwa skałka w Dolinie Szklarki, gdzie zazwyczaj nie ma zbyt dużo ludzi. Dodatkowo oferuje naprawdę dobrej jakości drogi. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej ludzi się wspina to sugeruję wybierać na realizowanie swoich życiówek mniej oblegane rejony. Dzięki temu unikniemy tłumów, nie będziemy musieli czekać w kolejkach i nie wkurzamy właścicieli posiadłości. W tym zacienionym rejonie jest kilka dróg wartych zrobienia, takich jak Liczenie Oddechów VI+, Mały Manitou VI+, Kill Gill VI.1+, Filarek w Stylu Retro VI.1+, Boogie Woogie VI.2, Bajka o Naleśniku VI.2+, Pyknik pod Wiszącą Skałą VI.3, Pippi Langstrumpf VI.3, Piękna Strzyga VI.4+ i kilku innych dróżek.

Wymiana asekuracji na Wariat i Zakonnica VI.2+/3. Fot. Kasper Skoczek

Jednym z klasyków była droga Wariat i Zakonnica, droga M. Marcinka i A. Winnickiego z 1994 roku. Droga była wyposażona w ringi z pręta zbrojeniowego i około 2-3 lat temu ktoś wyciągnął drugiego ringa, przez co droga tak sobie nadawała się do przejścia :). Aktualnie Wariat i Zakonnica posiada nowe obicie, atestowanymi ringami - wbił o jednego więcej, aby było bezpieczniej (akt. 6R+ST). Stare kolucho stanowiskowe zostało wycięte i w jego miejsce wklejono ring, przez co droga kończy się w stanowisku z Pykniku pod Wiszącą Skałą. Dodatkowo wyczyściłem dojście do stanowiska. Zrzucając sporo luźnych bloków.

Kasper Skoczek na Depresji Pyszności V-

Następnie zabraliśmy się w większej ekipie do wytyczenia dwóch nowych (łatwych) dróg. Tak powstała Depresja Pyszności V-, autorstwa duetu Sylwia Bromek i Kasper Skoczek. jest to teraz najłatwiejsza droga na skale, całkiem urokliwa i może być fajną rozgrzewką lub projektem dla bardziej początkujących osób. Druga droga to Ostry Cień Mgły VI+, duetu Dorota Lech i D. Granowski. Droga - podobnie jak niektóre utwory popkultury - nie grzeszy urodą, ale dramatu nie ma.

Dorota Lech na Ostry Cień Mgły VI+. Fot. Kasper Skoczek

Obie drogi mają po 6 ringów + ST. Wyceny to nasze propozycje. Łatwo jest zawiesić wędkę na nich (łatwe dojście od tyłu skały).

Dziękuje Naszym Skałom (niezawodny Włodek!), PZA, Krzyśkowi Baranowi za użyczenie sprzętu do ekiperki, Dorocie, Sylwii, Kasprowi oraz dwóm gościom z Zakrzówka, którzy sprezentowali zimą ringi ("Nam zostały z roboty, a ty pewnie lepiej je wykorzystasz").

 Damian Granowski