Log in
    

Nowe Góry (Kwiecień, 203)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W najnowszym numerze polecamy tekst Martiny Čufar - mistrzyni świata we wspinaczce i instruktorki jogi - pt. „Joga i wspinanie”. Martina specjalnie dla GÓR demonstruje asany na alpejskiej grani! Poza tym rozmowa z Pawłem Wyrwą, który od dwóch lat zmaga się z chorobą.Trzymamy kciuki! Także fotoreportaż z pobytu we francuskim la Grave i cały pakiet wartościowych materiałów w stałych działach...

Nowe Góry

„Pełne zespolenie z tą chwilą, tym ruchem, tym oddechem – oto czego z pasją poszukiwałem, oto do czego dążyłem. Wszystko, co było we mnie i wokół mnie próbowałem połączyć w jedno” – pisał kiedyś świetny wspinacz amerykański Ron Kauk w książeczce o znamiennym tytule „Spirit of the Rock”. Nie ulega wątpliwości, że pod identyczną sentencją mógłby podpisać się każdy jogin.

Sporty wspinaczkowe i joga od dawna idą wspólną ścieżką. Wraz z nimi podążają biegi górskie i slackline. Zimą do tego kwartetu dołącza narciarstwo pozatrasowe we wszelkich odmianach: skituring, freeride, skialpinizm. O ile o slackline i nartach piszemy regularnie, od czasu do czasu wracamy do zagadnień związanych z biegami górskimi, o tyle tematyka jogi była przez nas traktowana po macoszemu. Mała jaskółka w postaci obszernej recenzji instruktażowego filmu „Yoga for Climbing”, którą zamieściliśmy kilka lat temu, wiosny nie uczyniła. Wprawdzie nie planujemy, póki co, radykalnie zmieniać tego stanu rzeczy i inicjować stałego działu poświęconemu indyjskiemu systemowi ćwiczeń ciała i ducha, ale przynajmniej raz postanowiliśmy oddać jodze, co jej się słusznie należy. Raz, a porządnie – bo śmiało można tak określić szeroko zakrojone przedsięwzięcie, w ramach którego Łukasz Warzecha robił specjalnie dla nas zdjęcia Martinie Čufar, demonstrującej asany na alpejskiej grani. Sama Martina, łącząca kompetencje byłej mistrzyni świata we wspinaczce i instruktorki jogi, napisała dla GÓR tekst „Joga i wspinanie”. Najlepszą jego reklamą jest świetna okładka z Martiną „w akcji”. 

Jak zwykle ważną pozycją w repertuarze numeru są wywiady. Nikogo nie pozostawi obojętnym rozmowa z Pawłem Wyrwą, której głównym tematem jest – oprócz, co oczywiste, wspinania – walka z chorobą, z którą od dwóch lat zmaga się sympatyczny zawodnik z Opola. Tak jak całe środowisko, mocno trzymamy kciuki za jego powrót do zdrowia. Gorąco namawiamy też do zapoznania się z treścią apelu, który zamieszczamy pod wywiadem.

Dwa kolejne obszerne wywiady to kopalnia wiadomości dotyczących prężnego, a stosunkowo rzadko obecnego w mediach środowiska dolnośląskiego. O swoich nietuzinkowych karierach zajmująco opowiedzieli Jarek „Blondas” Liwacz i Jasiu „Paker” Krajewski. Obie rozmowy to zarówno gratka dla miłośników historii wspinania, jak i po prostu tych, którzy szukają inspiracji do wspinu w dzisiejszej, zupełnie już innej rzeczywistości.

Rozmowa z Nickiem DeVore jest kolejnym dowodem na wspomnianą wyżej pokrewność sportów przestrzeni i jogi. Mistrz telemarku opowie nam też o wspinaczce i slackline. Prawdziwy górski czwórbój! Inny rodzaj wszechstronności prezentuje Jonathan Griffith, który łączy duże kompetencje wspinaczkowe ze znakomitym warsztatem zawodowego fotografa. Rezultatem na naszych łamach jest ciekawa rozmowa ilustrowana znakomitymi zdjęciami z akcji. I to takimi, o których z całą pewnością nie można powiedzieć „pozowane”. O żadnym udawaniu nie ma też mowy w kolejnej odsłonie Młodych Gniewnych. Wydaje się bowiem, że Agnieszka Banaszek została uwiedziona przez wspinanie – jak pisał pewien nadużywany ostatnio poeta – „na zawsze i bez wybaczenia” :).

Na wywiadach nie kończą się oczywiście kwietniowe GÓRY. Znajdziecie w nich chociażby świetny fotoreportaż z pobytu we francuskim la Grave i cały pakiet wartościowych materiałów w stałych działach: 1+1, Felietonach, Kąciku Tatromaniaka, BulderKornerze, Slackline Cornerze…

Kończąc, tradycyjnie życzę miłej lektury. A tymczasem, zmęczony pracą nad zamykaniem numeru, idę wykonać Adho-mukha-śv?n?sanę. Om! :)

Piotr Drożdż
 

ECHA Z GÓR

O Superparanoi i nie tylko, czyli rozmowa z Jaśkiem Kuczerą · 8

Rozmawiał: Maciek Ciesielski

Fotograf od alpejskich zadań specjalnych

Jonathan Griffith · 12

Rozmawiał: Maciek Ciesielski

RELACJE

VII Przegląd Filmów Górskich w Ustrzykach Dolnych · 18

Ispo 2011 · 18

W skałach i lodzie

La Meije · 22

Tekst: Kamil Tamiola i Marta Capała

Zdjęcia: Kamil Tamiola / www.alpine-photography.com

Wystarczy wspomnieć o spektakularnie górującej nad wsią północnej ścianie la Meije i groźnie wyglądających serakach Glacier de la Meije, okalających skałach, które zdobią piękne, kilkusetmetrowe lodospady, szczególnie okazałe na osłoniętych od słońca, północnych ścianach przełęczy. La Grave i pięć innych małych miejscowości wzdłuż Col du Lautaret tworzy najważniejszy w Alpach Francuskich kompleks sektorów wspinaczki lodowej.

Linia życia

Paweł Wyrwa · 30

Rozmawiał: Andrzej Mirek

Zdjęcia: Maciek „Lesser” Gajewski

(…) wszystko zrealizowałem, a moja ostatnia droga w skałach to Nabrzmiałe gruczoły na Słoniu. Nazwa dla mnie symboliczna z wielu względów. Zdziwiłem się, że mogę zrobić VI.5, nie trenując. Tak skończył się sezon, potem znowu dopadła mnie choroba.

Jarek „Blondas” Liwacz: książę Sukiennic · 36

Rozmawiał: Andrzej Mirek

Moje definicje stylów są niezmienne od czasu zdefiniowania tychże. Nie jestem purystą, to raczej dzisiejsi wspinacze rozmywają zasady. Smutne, że idzie za tym rozmycie wspinaczkowych autorytetów, a na nich przecież wzorują się młodzi. Dlaczego mają się męczyć, skoro guru pokazuje, jak łatwiej można zrobić dużą cyfrę?

Jasiu Paker Krajewski: między granitem, piaskowcem i wapieniem · 44

Rozmawiał: Andrzej Mirek

Nick DeVore: mistrz telemarku · 52

Tekst i zdjęcia: Piotr Drożdż 

1+1: Sławkowski Szczyt · 54

Opracowanie: Wojtek Kozub

TATROMANIAK · 56

Hruba Turnia. Droga-widmo na południowym filarze

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Folta

SKITURY · 59

Lodowa znaczy przyjaźń…

Tekst i zdjęcia: Wojciech Szatkowski

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

Wiesław Głowacki. Na nartach przez Beskid · 62

Rozmawiała: Agnieszka Szymaszek

BOULDERKORNER · 64

Zima na kamykach

Opracował: Maciek Szopa

Joga i wspinanie · 66

Tekst: Martina Čufar

Tłumaczenie: Ola Stelmach

Zdjęcia: Łukasz Warzecha

W ciągu ostatnich lat joga stała się bardzo popularna wśród wspinaczy. Dlaczego? Z powodu zdjęć przedstawiających medytującego Chrisa Sharmę publikowanych w magazynach górskich? Możliwe, że pod ich wpływem niektórzy wspinacze wzięli udział w swojej pierwszej lekcji jogi, mając nadzieję na osiągnięcie podobnej mocy. Ale tak naprawdę jest więcej powodów.

MŁODZI GNIEWNI · 72

Agnieszka „Banan” Banaszek

Rozmawiała: Aga Adamiecka

FELIETONY

Historia Ludzkości” tom 2011 · 75

Tekst: Konrad Ociepka

Dopiero co podchodzę pod drogę wspinaczkową, a już jestem zdenerwowany, od pół godziny nikt się do mnie nie odzywa. Przeszkadzają mi najdrobniejsze szczegóły: piasek na płachcie, obrócony karabinek przy pierwszym ekspresie i czeskie krzyki z sąsiedniego sektora. Mimo że znam każdy chwyt i stopień na drodze i jestem dobrze rozgrzany, to mam wrażenie, że sukces nie będzie zależeć od tego, ale od przychylności jakiejś nieokreślonej siły, którą utożsamiam z czekającą na mnie drogą.

Bezmyślni wandale w Tatrach · 76

Tekst: Piotr Michalski

Taternik to trochę taki urodzony buntownik. Bez powodu. A dodatkowo, kto nie rozumie, temu niszczyć jest najłatwiej. W uproszczeniu – wandalem najłatwiej być idiocie. Właśnie dlatego i my mamy w tym względzie doświadczenie... Nam takie akty wandalizmu i bezmyślności zdarzyły się już wiele razy. Przyznaję się. Bez bicia. Ale...

Roman Kordys, Internet i doping w Himalajach · 77

Tekst: Bogusław Kowalski

SLACKLINE CORNER · 78

Highline Topo. Sokoliki

Opracowanie: Jan Gałek

GORE-TEX

Wywiad na szczycie. Martin Lankes · 80

 

SZPEJ · 82