Log in
    

Wieści z Tatr

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trzęsienie ziemi w pobliżu Tatr

"Pod Tatrami dwa razy zatrzęsła się ziemia" - taki tytuł nosi tekst na słowackim portalu Korzar.sk

alt

Widok na Czerwone Wierchy, Fot. 24tp.pl

Pierwsze trzęsienie miało miejsce w nocy z czwartku na piątek o godz. 23.35 i miało siłę 2,7 w skali Richtera. Kolejne wstrząsy pojawiły się w piątek rano - były słabsze 2,1 st. Co prawda epicentrum trzęsienia znajdowało się w okolicach Słowackiego Raju, ale było także odczuwalne w pobliżu Tatr - w Popradzie. Po polskiej stronie gór wstrząsów nie odczuliśmy.
Przypomnijmy, że najmocniejsze trzęsienie ziemi w ostatnich latach na Podhalu miało miejsce 30 listopada w 2004 r. Sejsmografy zanotowały wtedy 4,9 stopni w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się w okolicach Czarnego Dunajca.

W Tatrach zimno, ślisko i śnieżnie

- 2 czerwca ratownicy TOPR interweniowali dwukrotnie. Najpierw zostali wezwani do turystki, która zasłabła w Dolinie Olczyskiej, a następnie udzielali pomocy turyście, który w Morskim Oku miał zawał serca.alt

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed wyprawami w wyższe partie Tatr. Na wysokości 2 tys. m. n. p.m. leży świeży śnieg, a dodatkowo jutro ma padać deszcz. - Mieliśmy wezwanie do 73-letniego turysty, który miał zawał serca w Morskim Oku, natomiast wcześniej w Dolinie Olczyskiej zasłabła kobieta - wyjaśnia ratownik dyżurny Andrzej Mikler. Ratownicy podkreślają, że w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki: jest ślisko, miejscami szlaki zalega śnieg, w niedzielę może padać deszcz. Natomiast bez większych trudności można dotrzeć do schronisk PTTK.

 

Śmiertelny wypadek pod Zawratem

- wczoraj w niedzielę jak poinformował nas ratownik dyżurny dwójka turystów poślizgnęła się na płacie śniegu między Niebieską Turnią a Zawratem. Niestety kobieta nie przeżyła upadku. Ciało ofiary przetransportowano do zakopiańskiego szpitala na Kamieńcu.  Ratpwnicy długo ratowali męża nieżyjącej kobiety, który utknąłw trudnym terenie.

Źródło: 24tp.pl