Log in
    

Test kurtki adidas terrex™ GTX Active Shell Jacket

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na początku października otrzymaliśmy do testów kurtkę adidas terrex™ GTX Active Shell Jacket i spodnie icefeather Pant. Od tego czasu miałem okazję kilka razy przetestować je w warunkach górskich (pierwsze wrażenia), a dziś czas na opublikowanie finalnego testu kurtki. Niedługo ukaże się test spodni.

Testowanie spodni i kurtki adidas w Gorcach na skiturach. Fot. Joanna Wolańska

Na pytanie: "Jaka powinna być idealna kurtka outdoorowa?" można odpowiedzieć "Wygodna, komfortowa, odpowiednia do danej działalności". Trochę takie masło maślane, więc postaram się krótko rozwinąć temat. 

Idealnie ubierać się na "cebulkę" mając do dyspozycji kilka warst ubrań. Pierwszą taką warstwą zewnętrzną (zimą) powinna być kurtka z softshella. Chroni przed wiatrem, w miarę przed zimnem oddycha, itp. Jeśli jest ładna pogoda to sprawdza się idealnie.

Podczas "pięknego, upalnego lipcowego dnia" na Drodze Kutty. Fot. Maciej Chmielecki

Drugą warstwą może być kurtka lekka, zajmująca mało miejsca w plecaku, wodoodporna, która będzie nas izolować od wszystkiego co mokre i zimne. Taką kurtką będzie na pewno adidas terrex GTX Active Shell.

Zimą może izolować nas od śniegu, lodu, czasem deszczu. Latem przeciwdeszczowa i przeciwwietrzna. A idąc w terenie np. na skiturach, gdzie będziemy potrzebujemy ochrony przed wiatrem, to sprawdzi się również dobrze, ale po kolei.

Kurtka adidas terrex™ GTX Active Shell

Przymierzanie w Rudawach. Fot. Magdalena Dudek

Pierwsze co zrobiłem, to sprawdziłem czy kurtka dobrze leży gdy mamy na sobie kask i uprząż. Terrex przeszedł ten mały test pozytywnie.

Następnie przyszedł czas na testowanie wszystkich możliwych ściągaczy i mankietów:

Mankiety można dobrze dopasować do nadgarstków i nie odpinają się podczas wspinania.

Pozostałe ściągacze (dwa wokół kaptura i jeden z tyłu głowy) optymalnie dopasujemy do konkretnej sytuacji.

Brak jest ściągacza u dołu kurtki, zamiast tego mamy dwa miejsca z wszytą gumką, która sprawia, że dół ściśle przylega. Po kilku miesiącach używania wychodzę z założenia, że rezygnacja z ściągaczy wyszła kurtce na dobre. Tak naprawdę z ściągaczy na dole kurtek korzystam sporadycznie. W akcji górskiej zazwyczaj nie ma czasu się zastanawiać nad takimi rzeczami. Tutaj producent pozbawił nas tej opcji, przez co kurtka jest lżejsza, a i tak przylega do ciała i nie zawiewa.

Zamki są wodoodporne i na oko solidne. Dodatkowo producent na samym dole dorzucił guzik, który zapobiega rozpinaniu się zamka na dole. Wzdłuż całego zamka jest plisa, wyściełana przy brodzie i szyi miękkim w dotyku materiałem.

Kurtka posiada dwie kieszenie osadzone w miarę wysoko, przez co nie ma problemu z dostępem do nich, bedąc ubranym w uprząż.

Kurtka adidas terrex™ GTX Active Shell Jacket z założoną uprzężą. Fot. Magdalena Dudek

Kaptur można spokojnie założyć na kask, a jeśli nie mamy kasku, to dodatkowym ściągaczem możemy dopasować do głowy.

Do kurtki producent nie dołączył pokrowca. Jak dla mnie minus w poszczególnych przypadkach - np. ciasne spakowanie się na wyprawę. Podczas wspinaczek jednodniowych nie ma już to tak wielkiego znaczenia.  W ramach patentów na skompresowanie kurtki podsyłam dwa sposoby:

Pierwszy to spakować ją do jednej z kieszeni...

... drugi (według mnie lepszy) to włożyć kurtkę do jednego z rękawów. Kurtka się w miarę złoży, a dodatkowo później można ją skompresować bardziej w plecaku. Fot. dg

Ogólnie adidas terrex jest wygodny podczas noszenia. zaciągnięte zamki w żadnym przypadku nie przeszkadzały. Podczas wspinania nie odczuwałem dyskomfortu.

Kurtka waży 370 gram dla rozmiaru M. Więcej zdjęć poniżej w galerii (zdjęcia są ustawione losowo. Po kliknięciu na zdjęcie przejdziecie do galerii, gdzie będą wszystkei zdjęcia kurtki)

 • Autor: Magdalena Dudek
 • Autor: Magdalena Dudek
 • Autor: Magdalena Dudek
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: adidas
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: adidas
 • Autor: Magdalena Dudek
 • Autor: Magdalena Dudek
 • Autor: Magdalena Dudek
 • Autor: Magdalena Dudek
 • Autor: Damian Granowski
 • Autor: Magdalena Dudek
 • Autor: adidas
 • Autor: Magdalena Dudek

Deszcz

Kurtka dzięki membranie Gore-Tex Active Shell jest wodoodporna. Używam od listopada i parę razy zdarzyło się mi wędrować w niej w deszczu, śniegu i nie zauważyłem, aby gdzieś przemakała.

Kurtka od wewnątrz. Fot. dg

Skitury

Tegoroczna zima, nie rozpieszczała wspinaczy. W sumie dużo czasu przez to spędziłem na skiturach. Moje wrażenia są bardzo pozytywne. Przede wszystkim kurtka świetnie chroni przed wiatrem. Nierzadko poruszałem się w niej (pod spodem miałem (bieliznę termoaktywną, koszulkę i polar) i przy dużym wysiłku (podchodzenie i zjazdy) miałem zapewniony komfort termiczny. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.

Membrana bardzo dobrze oddycha, co się chwali, z drugiej strony utrata ciepła w kurtce jest znaczna. Jeśli się ruszamy to nie ma problemu, jeśli stoimy w miejscu (np. przymusowy postój) to raczej puchówka powinna być. Lecz to sprawa indywidualna. Cały weekend spędziłem w niej i dla mnie nie było problemów (zmarzluchem jednak nie jestem).

Wspinanie

Chociaż adidas do wspinania zimowego w lodzie poleca inną kurtkę (patrz linia odzieży Icefeather), to postanowiłem sprawdzić kurtkę w Tatrach. 

Tutaj akurat na Orolinie. Fot. Łukasz Nowak

Jeden wyjazd sprawił, że nigdy chyba już nie pojadę bez kurtki z membraną na lodospady. Rosnąca temperatura sprawiła, że Oczy Pełne Lodu miał asekurant, a prowadzący (niżej podpisany) robił raczej "Oczy Pełne Wody". W każdym razie, pod regularnym prysznicem, wkręcając śrubę pod kluczowym miejscem Oczów... mogłem stwierdzić, że kurtka raczej nie przecieknie. Dopiero podczas wkręcania śrub, i wiszenia na dziabkach, woda delikatnie wlała mi się przez rękawy. Na szczęście dzięki mocnemu zaciągnięciu mankietów efekt był mocno ograniczony i skończyło się tylko na mokrych przedramionach.

Podczas biwaku na Filarze Ganku. Fot. Maciej Chmielecki

Podczas wspinania w tatrzańskim mikście adidas terrex dawał radę. Kurtka nie krępuje ruchów, dobrze trzyma się ciała.

W poprzednim artykule zastanawiałem się nad wytrzymałością kurtki. Póki co to wspinałem się i chodziłem w niej łącznie kilkanaście dni. Pomimo tego, że materiał wygląda pozornie delikatnie, to na kurtce, poza brudem i delikatnym zmechaceniem na mankietach, nie ma żadnych śladów.

Lekkie przetarcie na mankiecie. Fot. dg

Podsumowanie

Jeśli szukacie lekkiej, ładnie wyglądającej, wodoodpornej kurtki z oddychającą membraną to adidas terrex™ GTX Active Shell Jacket powinna spełnić wasze oczekiwania i dobrze służyć przez kilka sezonów. Od skałek po wspinanie mikstowe.

Damian Granowski

Sklep adidas online