Log in
    

UP Aoraki DSCC New Zealand Expedition 2011 - wieści

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Marek Żołądek i Michał Apollo z wyprawy UP Aoraki DSCC New Zealand Expedition 2011, musieli niestety zakończyć akcję górską na Mount Cook , ze względu na kiepskie warunki (obrywy seraków i spadające wszędzie kamienie). Ale depozyt na przyszły sezon jest :) Zapraszamy do poczytania migawek z ich podróży.

Mt Cook w całej okazałości

Mt Cook w całej okazałości

3 lutego

Dotarliśmy do Tokio, gdzie mieliśmy okazję trochę pozwiedzać miasto

Kolorowe uliczki Tokio

Kolorowe uliczki Tokio

6 lutego

Dotarliśmy do miejscowości Mount Cook Village

Mt Cook Village

Mount Cook Village

17 lutego

Pozdrowienia z masywu Aoraki/Mt Cook. Wróciliśmy z rekonesansu w okolice Grand Plateau - czekamy na okno pogodowe.

Mozolne podejście pod przełęcz Cimera

Mozolne podejście pod przełęcz Cimera. fot. Marek Żołądek

22 lutego

Kilka dni temu zakończyliśmy działalność na Aoraki/Mt Cook.

Zmienna pogoda oraz złe warunki śniegowe uniemożliwiły ekipie Apollo - Żoladek wejście na wierzchołek Aoraki/Mt Cook. Warunki lodowe panujące na i powyżej Grand Plateou okazały się bardzo złe (freezing level 3500 m) i w naszym odczuciu zbyt ryzykowne (liczne lawiny kamienne i obrywy seraków). Po powrocie do Mt Cook Village (MCV) podeszliśmy lodowcem Hooker’a pod SW ścianę pod drogę Clit Route, gdzie sytuacja okazała się jeszcze gorsza.

Wybitność góry i wyeksponowana grań szczytowa sprawiła, iż w MCV zostawiliśmy namiot, gaz oraz część szpeju by wrócić w następnym sezonie (najprawdopodobniej na przełomie listopada i grudnia tego roku).

Podczas spotkania z rangerem DOC dowiedzieliśmy się, iż tegoroczny sezon wspinaczkowy na Mt Cook’a zakończył się blisko 2 miesiące wcześniej, gdyż zima 2010 nie przyniosła dostatecznej ilości opadów w wyższych partiach gór. Większość przewodników podaje sezon wspinaczkowy na Aoraki/Mt Cook’a grudzień – kwiecień, biorąc jednak pod uwagę ocieplenie klimatu w tej części świata końcówkę marca i kwiecień w zasadzie trzeba odrzucić, z naszego (niestety przykrego) doświadczenia luty również.

Christchurch na kilka godzin przed trzęsieniem ziemi.

Właśnie wylądowaliśmy w Auckland na Wyspie Północnej, opuszczając na dosłownie kilka godzin przed trzęsieniem ziemi (6,3 R) Christchurch na Południowej. Z niedowierzaniem patrzymy jak CNN pokazuje niesamowicie zniszczone ulice po których spacerowaliśmy kilka godzin wcześniej.

Sponsorzy wyprawy