Log in
    

Polska wyprawa w rejon Solo Khumbu w Nepalu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

khumbu-mini10 października 2010 rusza wyprawa do Nepalu, w rejon Solo Khumbu w składzie: K. Sadlej, M. Woźniak i R. Zając. Celem jest poprowadzenie nowej drogi na północnej ścianie szczytu Kongde Ri (6187 m n. p. m.).

Wyprawa organizowana jest przez członków Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego, Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu oraz Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego w Warszawie. Celem jest poprowadzenie nowej drogi wspinaczkowej w szeroko pojętych okolicach sławnej północnej ściany szczytu Kongde Ri (6187m n.p.m.). Północne ściany piętrzące się w tej okolicy na wysokość około 1500m dotychczas nie gościły wielu polskich zespołów, choć były one obiektem zainteresowań m.in. wrocławskiego himalaisty Bogdana Stefki – właśnie on zainspirował nas do tego przedsięwzięcia. Powrót planowany jest na połowę listopada.

khumbu

Potencjalny cel wyprawy. Fot. Bogdan Stefko

Uczestnicy wyprawy

Krzysztof Sadlej Uniwersytecki Klub Alpinistyczny w Warszawie

krzysztof-sadlej

Wspina się od 10 lat. Przeszedł m.in. Filar Walkera na Grandes Jorasses i drogę Ginat na Les Droites w zimie. Zdobywca Piku Lenina (7134m n.p.m) oraz najwyższego szczytu peruwiańskiej Kordyliery, Huascaran (6768m n.p.m), na który wszedł samotnie w niezwykle krótkim czasie. Aktywny ski-alpinista, prekursor tego sportu w Polsce. Maratończyk i  uczestnik rajdów typu adventure-racing.

Marcin Woźniak Klub Wysokogórski w Poznaniu

marcin-wozniak

Jeden z najaktywniejszych letnich i zimowych alpinistów w Wielkopolsce: wejście na Chan Tengri (6995 m n.p.m.) od północy, pierwsze polskie przejście drogi Colton-Brooks na pn  cianie Les Droites, liczne wspinaczki w Alpach, na Kaukazie i w Tatrach o długości ponad pięćset metrów każda, m.in. pn ściana Grandes Jorasses zimą drogą przez Całun. Wcześniej jako wioślarz zdobył kilka medali na Mistrzostwach Polski.

 

Rafał Zając czyli „Waldorf” Wrocławski Klub Wysokogórski

rafal-zajac

Obecnie jeden z najaktywniejszych wspinaczy zimowych na Dolnym Śląsku. Najważniejsze wspinaczki: I-sze polskie przejście diretissimy pd ściany Caraz I (6025m) w Andach  Peruwiańskich. Pierwsze polskie przejście drogi Colton-Brooks na pn ścianie Les Droites. Dwie nowe drogi poprowadzone w stylu alpejskim w trudno dostępnym łańcuchu górskim Zachodni Kokszał-Tau w Kirgizji.

Źródło: pza.org.pl