Log in
    

Zimowa wyprawa PZA na Broad Peak - w drodze

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Osiągnięcie miejscowości Askole w północno-wschodnim Pakistanie, skąd rozpocznie się już tylko piesza karawana do bazy planowane jest na 15 stycznia. Himalaiści w drodze do bazy będą mieli do pokonania blisko 100 km - w tym ok. 50. km odcinek lodowca Baltoro i kilkukilometrowy lodowca Godwin-Austen. Jeżeli zgodnie z planem, doświadczeniami ostatnich lat i prognozami nie będzie nadmiernych opadów śniegu wtedy uczestnicy mają szansę dotrzeć do bazy 21 stycznia.

 

Broad Peak, droga klasyczna. Fot. Polskihimalaizmzimowy.pl

Wyprawie w drodze do bazy towarzyszyć będzie tylko ok 20 tragarzy, niosących niezbędny sprzęt biwakowy, minimum żywności i osobisty uczestników. Pozostałe 2500 kg sprzętu, żywności i paliwa zostało bowiem zgromadzone w miejscu obozu bazowego już we wrześniu.

Lodowiec Baltoro zimą jest niezwykle trudny do pokonania dla tubylców. Jeszcze 3-4 lata temu w ogóle nie było możliwe znalezienie chętnych do tej pracy i bazy wyprawy zimowe osiągnąć mogły jedynie helikopterem. Teraz m.in dzięki wyposażeniu i wysokiej stawce pojawiła się grupa tragarzy na tyle wyspecjalizowanych, że wynajmowanie helikoptera nie jest już konieczne.

Z/w na brak źródeł prądu po drodze lodowcem Baltoro nie należy się spodziewać żadnych relacji ani wiadomości od wyprawy przed 21 stycznia. Rozpoczęcie akcji górskiej planowane jest na 23 stycznia.

Zobaczcie Państwo jak pokonywaliśmy Baltoro zimą w drodze powrotnej z Broad Peaka w 2009 roku: