Log in
    

Zimowa wyprawa PZA na Broad Peak 8047m - 2010/11

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zimowa wyprawa PZA na Broad Peak 8047m - 2010/11!

Rusza zimowa wyprawa! Celem ekspedycji będzie pierwsze zimowe wejście na ośmiotysięcznik w Karakorum - 12 szczyt świata - Broad Peak o wysokości 8047 m. Wyprawa będzie działać od grudnia 2010 do marca 2011 roku i wspinać się będzie drogą pierwszych zdobywców od zachodu, z lodowca Goldwin - Austin w rejonie Baltoro. Jest to 3 zimowa polska wyprawa w ten rejon i 6 w historii.

 

Wcześniej działały tu: Polsko-Kanadyjska wyprawa Andrzeja Zawady (1987/88), Wyprawa Artur Hajzera (2008/09), 2 wyprawy włoskie Simone Moro (2007 i 2008), 1 wyprawa hiszpańska Juanito Oiarzabala (2003). Podczas wyprawy Andrzeja Zawady Maciej Berbeka w ataku na Broad Peak ustanowił zimowy rekord wysokości w Karakorum - dotarł do przedwierzchołka 8027 m - do dnia dzisiejszego nie został on bobity. Teraz w wyprawie Polskiego Związku Alpinizmu uczetsniczy 9 osób a kierownikiem jest Artur Hajzer. Ekspedycja jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu, Polskiego Związku Alpinizmu i Fundacji Kukuczki.

trasa wejścia na szczyt

widok na Broad Peak

Uczestnicy:

Artur Hajzer - Klub Wysokogórski Katowice. Kierownik wyprawy. Zamieszkały w Mikołowie. Przedsiębiorca. Zdobywca 6 szczytów ośmiotysięcznych w tym 3 nowymi drogami. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę 8091 m.
Rafał Fronia - Sudecki Klub Wysokogórski. Zamieszkały w Jeleniej Górze. Kartograf, Wydawnictwo Turystyczne PLAN. Wieloletni zawodnik w biegach górskich, były członek kadry Polski w Biegu na Orientację. Zdobywca Gasherbruma II 8035 m, uczestnik wypraw m.in. na Broad Peak, Dhualagiri i Nanga Parbat.
Jarosław Gawrysiak - Uniwersytecki Klub Wysokogórski Warszawa. Zamieszkały w Warszawie. Informatyk. Zdobywca Ama Dablam w Himalajach Nepalu i uczestnik wyprawy na Nanga Parbat 2010 gdzie osiągnął wysokość 7900 m.
Arkadiusz Grządziel - Klub Wysokogórski Jastrzębie Zdrój. Zamieszkały w Jastrzębiu Zdroju. Ratownik górniczy. Zdobywca Cho Oyu 8201 m., uczestnik wielu wypraw w najwyższe góry świata.
Marcin Kaczkan - Klub Wysokogórski Warszawa. Pracownik Naukowy. Ma tytuł "Śnieżnej Pantery" za zdobycie 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR. Uczestnik zimowej wyprawy Netia K-2 2003. Zdobywca Nanga Parbat 8125 m.
Robert Kaźmierski - Klub Wysokogórski Wrocław. Instruktor Alpinizmu PZA związany z Fundacją Czarodziejska Góra. Uczestnik wielu wypraw w najwyższe góry świata.
Jerzy Natkański - Klub Wysokogórski Warszawa. Zamieszkały w Warszawie. Przedsiębiorca. Podjął się roli kierownika bazy na wyprawie. Nestor polskiego himalaizmu i himalaizmu zimowego, uczestnik zimowych wypraw Andrzeja Zawady. Zdobywca Gasherbruma II i Broad Peak.
Krzysztof Starek - Klub Wysokogórski Kraków. Zamieszkały w Krakowie . Laureat prestiżowej nagrody "Jedynka" za najlepsze osiągnięcie alpinistyczne 2009 roku i pokonanie ściany Malaphulan w Himalajach Nepalu. W 2010 roku wszedł na Pik Pobiedy.
Robert Szymczak - Klub Wysokogórski Trójmiasto. Zamieszkały w Gdańsku. Doktor nauk medycznych; specjalista medycyny ratunkowej. Zdobywca Dhaualagiri i Nanga Parbat . Uczestnik wielu wypraw, w tym dwóch zimowych na ośmiotysięczniki.

 

Patroni medialni:

banner-drytooling-170px

 

 

 

 
 
 
 


Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl