Log in
    

Aluhohl (240m, WI4/IV)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dzisiaj mam przyjemność zaprezentować piękny lodospad Aluhohl w Maltatal. Na mapce na stronie z opisem doliny ma on numer 3.

Topo lodospadu Aluhohl w Austrii

Aluhohl. Fot. Florian Thamer

Jadąc drogą mijamy punkt poboru opłat (nieczynny przynajmniej w zimie), przejeżdżamy przez most i na końcu drugiej serpentyny wyszukujemy miejsce do bezpiecznego zostawienia samochodu (są zatoczki). Idziemy leśną drogą ok. 300m, przy karmniku dla zwierząt skręcamy w prawo. Podchodzimy lasem prosto pod lodospad – całość zajmie nam około 30minut.

Topo rysunkowe lodospadu Aluhohl -Maltatal

W zależności od warunków nasz lodospad liczy 200-240m, jak widać z rysunku poprzerywany jest często połogim terenem. Lodospad wyceniony został na WI 4 IV – o ile wycena techniczna jest rzetelna bo to naprawdę solidna czwórka – to moim zdaniem IV za zagrożenie obiektywne itp. trudności jest nieco przesadzona, chyba że uwzględnia się takie sprawy jak możliwość zaklinowania liny podczas zjazdu. Zjazd następuje z drzew po lewej stronie lodospadu, ostatni wyciąg schodzimy lasem na sam dół do ścieżki.

Początek lodospadu Aluhohl w Maltatal.

Aluhohl w Maltatal Fot. Łukasz Zioła

W tym roku w styczniu ten 90* sopel niestety nie istniał w całości więc wspinaliśmy się prawą stroną lodospadu –mimo, że było dość ciepło i mokro, to wszyscy byliśmy zachwyceni urodą lodospadu.

Autor: Łukasz Zioła