Log in
    

Mnich / Próg Mnichowy / Wesołej Zabawy 4+

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wesołej Zabawy (IV, lub 4+ zimowe) to łatwa - godna polecenia dla początkujących taterników zimowych - droga na której będziecie mieli okazję poznać charakter tatrzańskiej wspinaczki. Dobre dojście, w miarę krótka droga, dobre zejście sprawiają, że jest to dobra propozycja na krótki zimowy dzień.

Wycena: (IV, lub 4+)

Długość:  około 200 metrów

Czas przejścia: 3 godziny

Lokacja:  Morskie Oko / Próg Mnichowy

Uroda: 3/5

Wystawa: E

Charakter: trawy / zacięcia / 

Zagrożenia obiektywne: Lawiny na trawersie Progu Mnichowego

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Dojście

Ze schroniska w Morskim Oku idziemy żółtym szlakiem na Szpiglasową Przełęcz. Gdy zobaczymy próg, to ukaże nam się również dobrze widoczna Rysa Strzelskiego i Kuluar Kurtyki. Z szlaku odbijamy na wysokości progu w lewo. Mijamy Kuluar Kurtyki i z jego lewej strony wbijamy się w Wesołej Zabawy.

Czas podejścia to około 45 min - 1 godzina przy dobrych warunkach

Opis

Pierwszy wyciąg biegnie typowym tatrzańskim mikstem gdzie będziemy mieli za zadanie pokonywać skalne prożki (IV) i zadawać z dobrych traw. Stanowisko zakładamy przy krzaku kosówki.

Drugi wyciąg to łatwe popylanie po trawach. Stan z kosówki.

Pokonujemy zacięcie (IV), a następnie łatwym terenem z kosówkami do kolejnego zacięcia, które wyprowadza nas do kociołka z trzema zacięciami. Tutaj możemy założyć trzecie stanowisko.

Czwarty wyciąg biegnie najbardziej lewym zacięciem (M4), skąd już łatwo po trawach, a pod sam konie lekko w prawo i stan z kosówek.

Opis alternatywny (autor: Szymon Jaranowski)

Start - kilka(naście) metrów poniżej dobrze widocznego Kuluaru Kurtyki. Jeśli z miejsca, z którego chcemy wystartować, widać ok. 10 metrów wyżej (i lekko po prawo) zbiór pętli (najlepiej widoczna szeroka, czarno-niebieska) z Maillonem, to jesteśmy za wysoko (widzimy zjazd z zapychu). Schodzimy ok. 15 metrów niżej i startujemy tam. Około 20-30 metrów powyżej miejsca startu widać stanowisko z liny (jest zbudowane na dosyć szerokiej półce). Przechodzimy przez skalne prożki (bywa czwórkowo) i dochodzimy do półki ze stanowiskiem. Mijamy je i idziemy zachodem dalej w lewo do dużego krzaka kosówki (wokół korzenia owiniętych jest kilka repów). Tam zakładamy stanowisko.

Drugi wyciąg (dosyć krótki) to przejście dalej na lewo po zwężającym się zachodzie i do góry trawkami pod charakterystyczne zacięcie, oddzielone z lewej strony ścianką od łatwiejszej półki, idącej dalej w górę. Po zewnętrznej stronie (od półki) ścianki jest hak. Tam możemy założyć stanowisko.

Trzeci wyciąg zaczynamy idąc półką po lewej, a następnie, przebijając się przez kosówki, zygzakiem do góry pod charakterystyczną formację skalną z zacięciem po środku (kilka metrów wysokości) i wyraźną półką u podstawy (tu możemy założyć stanowisko, ze względu na przesztywnienie liny). W zacięciu widać haki i zaklinowanego frienda z pętelką (po lewej).

Czwarty wyciąg prowadzi przez zacięcie (czwórkowe, wychodzimy z niego na lewo), następnie do góry, po trawkach, aż do charakterystycznego kociołka z odchodzącymi kilkoma zacięciami. Zacięcie najbardziej na lewo jest oddzielone od wspomnianego kociołka pionową ścianką z dwoma hakami (były połączone szeroką, niebieską taśmą). Tam zakładamy stanowisko przed ostatnim wyciągiem.

Piąty wyciąg wspomnianym zacięciem (czwórka): po lewej stronie zacięcia dobrze widoczny hak (który z pewnością można by skrócić), oraz (mniej widoczny) zaklinowany friend po prawej stronie. Po pokonaniu zacięcia intuicyjnie do góry i lekko na lewo (bywa czujnie), do łatwego terenu. Stanowisko z kosówki, którą pewnie będzie trzeba odkopać.

Zejście

Idziemy ponad Ponad Progiem Mnichowym do żółtego szlaku, a konkretnie do miejsca w którym od żółtego odbija czerwony na Wrota Chałubińskiego. Stamtąd już żółtym do schroniska

Info dla skiturowców.

Jeśli macie skitury, to warto sobie je zostawić około 100 metrów pod drogą za którymś z kamieni, a później zjechać nad Czarny Staw :-)

Sprzęt

Zestaw standardowy wystarczy w zupełności

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

 

Schemat topo Rysy Strzelskiego M5 i Wesołej Zabawy M4+ na Progu M nimchowym

Schemat topo Rysy Strzelskiego i Wesołej Zabawy na Progu Mnimchowym. Topo: Damian Granowski

Próg Mnichowy fototopo

Próg Mnichowy fototopo. Opracowal Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!