Log in
    

Mnich / Próg Mnichowy / Rysa Strzelskiego 5+

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rysa Strzelskiego (V+, lub 5+ zimowe) to jedna z ciekawszych zimowych propozycji dla początkujących (aczkolwiek nie całkiem) na Progu Mnichowym. Stosunkowo krótkie podejście, urozmaicone formacje, dogodne zejście sprawiają, że droga jest idealna na krótki zimowy dzień.

Wycena: 5+ zimowe, lub V+ letnie

Długość:  220 metrów

Czas przejścia: 3-4 godziny

Lokacja:  Morskie Oko / Próg Mnichowy

Uroda: 4/5

Wystawa: E

Charakter: Kominy / trawy / zacięcia / prożki skalne / Betony (jak są :-) )

Zagrożenia obiektywne: lawiny na trawersie Progu Mnichowego!

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Dojście

Ze schroniska w Morskim Oku idziemy żółtym szlakiem na Szpiglasową Przełęcz. Gdy zobaczymy próg, to ukaże nam się również dobrze widoczna Rysa Strzelskiego. Z szlaku odbijamy na wysokości progu w lewo. Mijamy Kuluar Kurtyki, Wesołej Zabawy, i kilkadziesiąt metrów dalej zaczyna się charakterystyczny komin Rysy Strzelskiego.

Czas podejścia to około 45 min - 1 godzina przy dobrych warunkach

Opis

Opis nr 1 (Damian Granowski)

Startujemy łatwą, trawiastą depresją, a następnie dochodzimy do małej nyży skalnej. My podczas przejścia mieliśmy tam iście patagońskie grzyby śnieżne, które przeszliśmy z lewej strony. Prawdopodobnie w zwykłych warunkach będzie tam w miarę łatwo (M4). Wyciąg kończy się w charakterystycznej nyży skalnej, w której zakładamy stan (haki).

Drugi wyciąg zaczyna się charakterystyczną płytą (V+, M5). Najpierw idziemy lekko w prawo, a następnie już do góry lekko w prawo trawiastym zachodem (II). Stanowisko zakładamy w kosówce

Trzeci wyciąg biegnie głównie w kosówkach :-) Mamy jednak na tym wyciągu do pokonania skalny prożek (II), Po nim do góry "korytarzem w kosówkach", a następnie lekko w prawo na grzędę (założyliśmy tam stanowisko (lina 50 m)), którą idziemy prosto do góry. Po lewej znajdziemy duży krzak kosówki pod ścianą. Tam możemy założyć stanowisko.

Czwarty wyciąg idzie skośnie w prawo do góry (II, III) do Kociołka z którego rozbiegają się trzy zacięcia. Wybieramy środkowe i pod nim zakładamy stanowisko.

Piąty - nominalnie łatwiejszy niż kluczowy - wyciąg jest całkiem niebanalny. Najpierw idziemy zacięciem do góry, odbijając lekko w prawo (M4+, IV+). Gdy pokonamy zacięcie, wyjdziemy na mały filarek z siodełkiem, przy którym odbijamy w lewo. Pokonujemy małe prożki skalne (II), a następnie odbijamy w lewo i pokonujemy ostatni już próg skalny (II - III). Zakładamy stanowisko z kosówki i rozkoszujemy się pokonaniem drogi :-)

Opis nr 2 (użytkownik "h")

Errata 12.2020

1 wyciąg, start na lewo poniżej płytkiego zacięcia u wylotu rynny/komina, Nim cały czas do góry poprzez wąski komin (bo rysa to chyba jest ale widziana z schroniska), miejscami bardzo ciasno (problemy dla osób z plecakiem) idziemy do pierwszej z trzech nyży skalnych, gdzie robimy stan nr 1 (liczne haki nowe i stare), długości wyciągu koło 20-30 m.
Uwaga - stan pod ścianą należy wykonać na lewo od komina ponieważ sam komin jest miejscami kruchy i można na stanowisku oberwać kemerdolcem.

2 wyciąg, z nyży idziemy 2 metry w prawo na płytę (czujne miejsce, brak asekuracji, ewentualny lot grozi wylądowaniem w kominie) i nią ku górze jakieś 3-5 metrów liny do kolejnej nyży (nyża nr 2), z niej znów na prawo przez kolejna płytę, a następnie zacięciem z hakami (lub bardziej na prawo płytami z często występująca polewką lodową) do kolejnej nyża (nyża nr 3) – tam stan, są stare haki, Długość wyciągu około 30-40 m, problemy w komunikacji.

3 wyciąg startuje z nyży nr 3 również w prawo (po około 4 metrach hak w progu skalnym) i do góry II terenem trawkowym poprzez tunele z kosówki dochodzimy do skalnego zacięcia zakończonego małym prożkiem którego w tym wyciągu nie przekraczamy (długość wyciągu około 55-58 metrów liny). Tam zakładamy stanowisko z bloku skalnego (trudności w komunikacji między stanowiskami).

4 wyciąg to droga przez wspomniany próg, następnie płytkimi trawiastymi zacięciami przez kolejny mini próg, kierujemy się do prawie pionowej ścianki skalnej (z dwoma wbitymi hakami, obecnie oba haki są powiązane oczojebnym zielonym repem) od którego na lewo obchodzą charakterystyczne skalne zacięcie (droga Wesołej Zabawy). Długości wyciągu około 40-50 metrów

Uwaga:
- ze stanu numer 4 widać lewe zacięcie (droga Wesołej Zabawy) oraz środkowe zacięcie posiadające prożek – to nasza następna droga (idące lekko w prawo, zacięcie owo jest widoczne miej więcej na godzinę 2), Natomiast prawego zacięcia nie widać, gdyż zaczyna się ono delikatnie poniżej stanowiska. Nr 4.
- stan jest usytuowany bliżej lewego zacięcia niż jest to pokazane na skałoplanie.

5 wyciąg - droga zgodny z opisem Damiana.

mam nadzieje ze pomogłem
h

Zejście

Idziemy ponad Ponad Progiem Mnichowym do żółtego szlaku, a konkretnie do miejsca w którym od żółtego odbija czerwony na Wrota Chałubińskiego. Stamtąd już żółtym do schroniska

Sprzęt

Zestaw standardowy w zupełności wystarczy.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Schemat topo Rysy Strzelskiego M5 i Wesołej Zabawy M4+ na Progu M nimchowym

Schemat topo Rysy Strzelskiego i Wesołej Zabawy na Progu Mnimchowym. Topo: Damian Granowski

Próg Mnichowy fototopo

Próg Mnichowy fototopo. Opracowal Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!