Log in
    

Mnich / Próg Mnichowy / Rysa Strzelskiego 5+

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rysa Strzelskiego (V+, lub 5+ zimowe) to jedna z ciekawszych zimowych propozycji dla początkujących (aczkolwiek nie całkiem) na Progu Mnichowym. Stosunkowo krótkie podejście, urozmaicone formacje, dogodne zejście sprawiają, że droga jest idealna na krótki zimowy dzień.

Wycena: 5+ zimowe, lub V+ letnie

Długość:  220 metrów

Czas przejścia: 3-4 godziny

Lokacja:  Morskie Oko / Próg Mnichowy

Uroda: 4/5

Wystawa: E

Charakter: Kominy / trawy / zacięcia / prożki skalne / Betony (jak są :-) )

Zagrożenia obiektywne: lawiny na trawersie Progu Mnichowego!

Pierwsze przejście: ?

Pierwsze przejście zimowe: ?

Dojście

Ze schroniska w Morskim Oku idziemy żółtym szlakiem na Szpiglasową Przełęcz. Gdy zobaczymy próg, to ukaże nam się również dobrze widoczna Rysa Strzelskiego. Z szlaku odbijamy na wysokości progu w lewo. Mijamy Kuluar Kurtyki, Wesołej Zabawy, i kilkadziesiąt metrów dalej zaczyna się charakterystyczny komin Rysy Strzelskiego.

Czas podejścia to około 45 min - 1 godzina przy dobrych warunkach

Opis

Opis nr 1 (Damian Granowski)

Startujemy łatwą, trawiastą depresją, a następnie dochodzimy do małej nyży skalnej. My podczas przejścia mieliśmy tam iście patagońskie grzyby śnieżne, które przeszliśmy z lewej strony. Prawdopodobnie w zwykłych warunkach będzie tam w miarę łatwo (M4). Wyciąg kończy się w charakterystycznej nyży skalnej, w której zakładamy stan (haki).

Drugi wyciąg zaczyna się charakterystyczną płytą (V+, M5). Najpierw idziemy lekko w prawo, a następnie już do góry lekko w prawo trawiastym zachodem (II). Stanowisko zakładamy w kosówce

Trzeci wyciąg biegnie głównie w kosówkach :-) Mamy jednak na tym wyciągu do pokonania skalny prożek (II), Po nim do góry "korytarzem w kosówkach", a następnie lekko w prawo na grzędę (założyliśmy tam stanowisko (lina 50 m)), którą idziemy prosto do góry. Po lewej znajdziemy duży krzak kosówki pod ścianą. Tam możemy założyć stanowisko.

Czwarty wyciąg idzie skośnie w prawo do góry (II, III) do Kociołka z którego rozbiegają się trzy zacięcia. Wybieramy środkowe i pod nim zakładamy stanowisko.

Piąty - nominalnie łatwiejszy niż kluczowy - wyciąg jest całkiem niebanalny. Najpierw idziemy zacięciem do góry, odbijając lekko w prawo (M4+, IV+). Gdy pokonamy zacięcie, wyjdziemy na mały filarek z siodełkiem, przy którym odbijamy w lewo. Pokonujemy małe prożki skalne (II), a następnie odbijamy w lewo i pokonujemy ostatni już próg skalny (II - III). Zakładamy stanowisko z kosówki i rozkoszujemy się pokonaniem drogi :-)

Opis nr 2 (użytkownik "h")

Rysa Strzelskiego- droga, której przejście pamiętam inaczej:

1 wyciąg, start na lewo poniżej płytkiego zacięcia u wylotu rynny/komina, Nim cały czas do góry poprzez wąski komin (bo rysa to chyba jest ale widziana z schroniska), miejscami bardzo ciasno (problemy dla osób z plecakiem) do pierwszej z trzech nyży skalnych, gdzie robimy stan nr 1 (liczne haki nowe i stare), długości wyciągu koło 20-30 m.
Uwaga - stan pod ścianą należy wykonać na lewo od komina ponieważ sam komin jest miejscami kruchy i można oberwać kemerdolcem.

2 wyciąg, z nyży idziemy 2 metry na lewo na płytę (czujne miejsce, brak asekuracji, ewentualny lot grozi wylądowaniem w kominie) i nią ku górze jakieś 3-5 metrów liny do kolejnej nyży (nyża nr 2), z niej znów na lewo przez kolejna płytę a następnie zacięciem z hakami (lub bardziej na lewo płytami z częstą polewką lodowa) do kolejnej nyża (nyża nr 3) – tam stan, są stare haki, długość wyciągu około 30-40 m, problemy w komunikacji.

3 wyciąg startuje z nyży nr 3 również w lewo (po około 4 metrach hak w progu skalnym) i do góry II terenem trawkowym poprzez tunele z kosówki dochodzimy do skalnego zacięcia zakończonego małym prożkiem którego w tym wyciągu nie przekraczamy (długość wyciągu około 55-58 metrów liny). Tam zakładamy stanowisko z bloku skalnego (trudności w komunikacji między stanowiskami).

4 wyciąg to droga przez wspomniany próg następnie płytkimi trawiastymi zacięciami przez kolejny mini próg o długości około 40-50 metrów do prawie pionowej ścianki skalnej (z dwoma wbitymi hakami, obecnie oba haki są powiązane oczojebnym zielonym repem) od którego na lewo obchodzą charakterystyczne skalne zacięcie (droga Wesołej Zabawy).

Uwaga:
- ze stanu numer 4 widać lewe zacięcie (droga wesołej zabawy) oraz środkowe zacięcie posiadające prożek - nasza następna droga (idące lekko w praow, jest ono widoczne miej więcej na godzinę 2), Natomiast prawego zacięcia nie widać, gdyż zaczyna się ono delikatnie poniżej stanowiska.
- stan jest usytuowany bliżej lewego zacięcia niż jest to pokazane na skałoplanie.

5 wyciąg - opis zgodny z opisem.

mam nadzieje ze pomogłem
h

Zejście

Idziemy ponad Ponad Progiem Mnichowym do żółtego szlaku, a konkretnie do miejsca w którym od żółtego odbija czerwony na Wrota Chałubińskiego. Stamtąd już żółtym do schroniska

Sprzęt

Zestaw standardowy w zupełności wystarczy.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Schemat topo Rysy Strzelskiego M5 i Wesołej Zabawy M4+ na Progu M nimchowym

Schemat topo Rysy Strzelskiego i Wesołej Zabawy na Progu Mnimchowym. Topo: Damian Granowski

Próg Mnichowy fototopo

Próg Mnichowy fototopo. Opracowal Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!