Log in
    

Kieżmarski Szczyt / Oda do Radości (Oda na Radost) VII+

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Oda na Radost VII+ to nowa droga z 2018 roku, praktycznie w pełni obita, ale raczej S2 niż S1, więc ze sprzętu można wziąć tylko ekspresy i kilka friendów (np. od małego niebieskiego do zielonego). Wszystkie stanowiska posiadają 2 spity i kolucha zjazdowe.

Wycena: VII+

Asekuracja: S2

Długość:  około 150m / 5 wyciągów

Czas przejścia: 2h

Lokalizacja:  Kieżmarski Szczyt

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: S

Charakter: płyty

Okres do wspinania: wiosna-jesień

Pierwsze przejście: 2018 - P. Ondrejovič, A. Holovič, Niekoľko prelezov, OS prelez Denisa šulcová

Dojście

Patrz tutaj: Kieżmarski Szczyt

Opis

Droga idzie pierwszą linią spitów na lewo od wielkiego zacięcia, stanowisko startowe znajdziemy na półce pod przewieszką. Alternatywnie można zacząć pierwszym wyciągiem z sąsiedniej drogi Tulak po hviezdach (podpisana na starcie skośna rysa w prawo za V+ z 1 spitem) - obie drogi mają wspólne stanowisko po pierwszym wyciągu.

 

Start drogi. Fot. Filip Orewczyk 

Pierwszy wyciąg (~20m, VI, 1 spit) startuje lekkim przewieszeniem w prawo (VI), gdzie bardzo szybko (praktycznie jeszcze z ziemi) możemy wpiąć się w spita - jeśli dobrze wymacamy chwyty i ułożymy ciało to jest zdecydowanie łatwiej niż wydaje się z początku. Dalej już łatwo (IV) po klamach do stanowiska, po drodze można dorzucić coś swojego. 

Drugi wyciąg (~20m, VI, 3 spity) to czujna połoga płyta (V) zakończona lekko przewieszonym fragmentem z dobrymi chwytami (VI), na którym ewentualnie można dołożyć coś swojego. Zaraz za tą trudnością jest stanowisko (wspólne z Wielkim Zacięciem).

Trzeci wyciąg (~30m, VII+, 7 spitów) to czujne płytowe wspinanie przecięte kluczowym okapem (VII+). Nad okapem w płycie mamy kilka spitów, ale można też dołożyć małego frienda (np. niebieskiego) w poziomej rysie. Stanowisko znajduje się po lewej stronie drogi.

B. Pawłowicz na wyjściu ze wspomnianego wcześniej okapu. Fot. Jakub Ciechański

Czwarty wyciąg (~45m, VII+, 9 spitów) to długie i czujne wspinanie w litej płycie, przez bite 40-50 m. Trudnościa, które cały czas trzymają, a wręcz narastają. Dołożyć cokolwiek swojego raczej nie ma gdzie, a przeloty nie są zbyt blisko siebie, więc są dość psychiczne momenty, szczególnie lekki trawers w lewo w drugiej części wyciągu - po 6 spicie.

Dwa zespoły na najdłuższym, czwartym wyciągu. Fot. Jakub Ciechański

Piąty wyciąg (15-20m, VII+, 3 spity) to niemal sportowe wspinanie - 3 dość blisko umiejscowione spity asekurują nam wyjście, po malutkich chwytach na skos w prawo (VII+); po 3 spicie idziemy pionowo do góry i po klamach do stanowiska, ewentualnie jeszcze kilka metrów wyżej łatwym terenem do spita z mailonem na wielkim głazie na tej samej wysokości, na jakiej kończy się też Wielkie Zacięcie. Tutaj można przewiązać się do lotnej i udać na szczyt lub zjechać w linii drogi.

Zejście

Patrz tutaj: Kieżmarski Szczyt

Sprzęt

10 ekspresów i zestaw friendów (małe + ewentualnie średnie)

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach! 

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Tatry nfo - droga nr 23

Climber.com.pl

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)