Log in
    

Kieżmarski Szczyt / Płyty Kriššáka VI

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Płyty Kriššáka (Kriššákove Platne) VI to jeden z klasyków południowej ściany Kieżmarskiego Szczytu. Kluczowa część drogi znajduje się w górnej części ściany. Jest to sześć wyciągów ładnego wspinania w wyśmienitej jakości skale.

Wycena: VI (oryg. V+/A2). Można się spotkać z różną wyceną (od VI- na tatry.nfo.sk po VI (np. Mastertopo). Kilka osób sugerowało zaś VI, które po głębszym zastanowieniu może być najbardziej adekwatne :-).

Długość:  ok. 550 m deniwelacji ściany

Czas przejścia: 6 godzin

Lokalizacja:  Kieżmarski Szczyt

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: S

Charakter: płyty / kominy / zacięcia

Okres do wspinania: lato

Pierwsze przejście: 1970, 20 września - M. Kriššák, G. Haak, M. Neuman, V. Petrík

Pierwsze przejście samotne: 1985, 17 lipca -  M. Kapusta V+/A0

Dojście

Spod Łomnickiego Stawu

Obchodzimy staw naokoło i tam gdzie wpada potok, przechodzimy przez mostek na wygodną ścieżkę. Ścieżką około 30-45 minut pod ścianę.

Orientacyjnie zaznaczony przebieg ścieżki pod południową ścianę Kieżmarskiego Szczytu. W sumie też do Lejkowego Kotła. Fot. Damian Granowski

Z Doliny Kieżmarskiej

Najłatwiej przejść Tatrzańską Magistralą (szlak czerwony). Blisko schroniska Skalnate Pleso znajdziecie ścieżkę odbijającą w prawo. Czas podejścia około 2,5-3 godziny.

Opis

Pierwsze wyciągi Płyt Kriššáka są wspólne z Drogą Birkenmajera. Startujemy wybitnym zacięciem. Można też iść skalnym zachodem wspólnym z Wielkim Zacięciem.

Na początku mamy (według schematu) pięć wyciągów terenu około III z dwoma miejscami za IV+. Ogólnie wszystkie te wyciągi są logiczne i idziemy właściwie jak puszcza.

Kacper Tekieli na dole Płyt Krissaka. Fot. Damian Granowski

Kacper Tekieli w dolnej części Płyt Kriššáka. Fot. Damian Granowski

Na czwartym wyciągu po pokononaniu kominka wychodzimy na dość duże płyty (z prawej duże przewieszki. Tutaj odbijamy delikatnie w lewo i dostajemy się na charakterystyczną półkę, zwaną "Balkonem".

Widok na Rampę. Fot. Damian Granowski

Z Balkonu idziemy w lewo, a następnie ścianką za III+ wychodzimy na Rampę. Nią podążamy pod górną część drogi Krissaka. Znajdziecie tam stanowiskowego spita (lub parę metrów wyżej jest miejsce na stanowisko z własnej. O klasie Płyt Kriššáka decyduje 5-6 górnych wyciągów nad Rampą.

Pierwszy wyciąg to w moim odczuciu solidne IV+ z nieco wymagającą asekuracją. Idziemy najpierw ryską z prawej strony Okapu, a po jego minięciu czujny trawers w lewo do stanowiska ze spitów.

plyty-krissaka-kiezmarski-szczyt-tatry.jpg

Pierwszy wyciąg od Rampy. Fot. Damian Granowski

Drugi wyciąg to piątkowe wspinanie po obitych płytach. Momentami można poczuć się jak na drogach Pioli, tylko cyfra bardziej lajtowa ;).

Trzeci wyciąg w startuje z dobrej póły i możemy mieć niezłą zagwozdkę gdzie iść. Jest spit z prawej strony, którym idzie (według Mastertopo głazka) sportowy wariant, ubezpieczony kilkoma spitami. Myślę, że warto zastanowić się właśnie nad przejściem nim :-).

dg-plyty-krissaka.jpg

DG na trzecim wyciągu. Fot. Przemek Mlonek

My korzystając z Mastertopo uderzyliśmy ryską z lewej strony. Asekurajca była dość wymagająca na początku i mimo, że IV+, to jakieś trudne ;). Po przejściu okapiku już łatwiej w prawo ciągami rys i zachodów do stanowiska za kancikiem. Znajdziemy tam stanowisko z dwóch ringów (chyba lepiej) lub można iść dalej na dobrą półkę, z wbitym hakiem typu “buldog” i zbudowanie własnego.

kiezmarski-szczyt-plyty-krissaka.jpg

Widok na trzeci wyciąg od Rampy. Fot. Damian Granowski

Czwarty wyciąg to spionowana rysa za V+, dość mocna w swojej wycenie. Nią do góry i wyjście kominkiem na półkę. Tutaj można zastanowić się nad zbudowaniem stanowiska, ponieważ czeka nas jeszcze kluczowe miejsce. Ja szedłem bez zakładania stanowiska (tak jak w Mastertopo), aczkolwiek ciężko było mi uniknąć przesztywnienia liny, więc musiałem trochę powalczyć.

Piąty wyciąg to odciągi w rysce na palce (ok. VI/VI+ moje odczucia. Na tatry.nfo.sk VI-, a w Mastertopo VI+)), a następnie przewieszka. Po jej przejściu zakładamy stanowisko na wygodnej półce.

Szósty wyciąg to jedno piątkowe miejsce i następnie już łatwiejszym terenem podążamy do wielkiej trawiastej półki. Stamtąd można już przebrać buty i iść na lotnej. Dwójkowym kominkiem do góry, a następnie łatwiejszym terenem i lawirując pomiędzy turniczkami dostaniemy się na wierzchołek Kieżmarskiego Szczytu.

Zejście

Z kopuły szczytowej Kieżmarskiego Szczytu schodzimy po głazach granią do Wyżniej Kieżmarskiej Przełęczy. Stamtąd idziemy w prawo w stronę Huncowskiej Przełęczy. My szliśmy w warunkach zimowych, więc nie kojarzę ścieżki i kopczyków (ale powinny być). Trzymamy się lewej strony grani.

Zejście w kierunku Huncowskiej Przełęczy. Fot. Damian Granowski

Dochodzimy na Huncowską Przełęcz (ok. 30-45 min) i tutaj mamy dwie opcje do wyboru.

Zejście do Doliny Kieżmarskiej

Schodzimy żlebem do Doliny Huncowskiej. Dnem Doliny trawersujemy w lewo w kierunku Rakuskiej Przełęczy. Z niej schodzimy w dół czerwonym szlakiem do Doliny Kieżmarskiej. Około 3 godzin (ze szczytu).

Zejście do Doliny Łomnickiej

Z Huncowskiej Przełęczy schodzimy wyraźną ścieżką w dół. Z czasem przechodzimy w prawo na wyraźną grzędą, którą schodzimy zygzakami. Pod koniec schodzimy w lewo po dobrze urzeźbionej płycie do dna żlebu. Nim po piargach, a później wyraźną ścieżką do Lejkowego Kotła. Stąd wyraźną ścieżką do Łomnickiego Stawu. Około 2 godzin (ze szczytu).

Podczas zejścia żlebem do Doliny Łomnickiej. Fot. dg

Dół ww. żlebu. Fot. dg

Sprzęt

Zestaw standardowy

Topo

Południowa ściana Kieżmarskiego Szczytu
Opracowanie na podstawie Mastertopo Grzegorza Głazka i własnych doświadczeń. Kluczowy wyciąg z Płyt Krissaka raczej ma VI.

 

Schemat topo. Fot. źródło: tatry.nfo.sk

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)