Log in
    

Kazalnica Mięguszowiecka / Wish You Were Here VIII+

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wish You Were Here VIII+ - jedna z najtrudniejszczych zimowych dróg na Kazalnicy. Latem nie jest zbyt popularna, ze względu na kruszyznę i mokre odcinki. Rzadko przechodzona, lecz w dniach 25-27 stycznia 2020 przeszedł ją zespół Małgorzata Jurewicz i Józef Soszyński. Wrzucam ich opis + kilka fotek.

"Zrobiliśmy z Gosią tzw. "Łisza" czyli Wish you were here A3 na Kazalnicy Mięguszowieckiej. Przejście trwało łącznie 55 godzin (2,5 dnia) w tym efektywnego wspinania 26-27 godzin. Założeniem taktycznym był "family style" - wypoczynek w górach - i został w 100% zrealizowany😁. Wspinanie od 8:30 do 17:00, dużo spania i wygodny portal. Jeszcze tacy wypoczęci z Kazalnicy nie schodziliśmy🤣. Warunki wyśmienite. Szacun dla autorów drogi: Andrzeja Marcisza i Jacka Kozaczkiewicza.

Kluczowy wyciąg wizjonerski i nabiera coraz większej powagi, bo tasiemki na jedynkach (które są jedynymi w miarę porządnymi punktami asekuracyjnymi na kilku metrach) są z biegiem czasu coraz słabsze. Kiedyś na pewno pękną pod ciężarem kolejnego wspinacza, a wymienić nie ma jak. Copperheady w niezłym stanie, na koniec trochę krucho i - jakże rzadki w Tatrach - expanding flake. Hakowe cudo😁. Na wyjściu z wielkiego A wywaliło nam płytę 20x50x100 cm i tu, jak zwykle, mieliśmy trochę szczęścia: draśnięte stanowisko i lina, dużo hałasu, ale bez strat😅. Piękna droga."

Wycena: VIII+

Długość:

Czas przejścia: 8h

Lokalizacja:  Kazalnica / Kazalnica Mięguszowiecka

Uroda:

Wystawa: ?

Charakter: ?

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście letnie: 1990, 1 września. Zespół: Lucjan Mżyk i Edward Tomaszek.

Pierwsze przejście zimowe: 1982, 26 marca. Zespół: Andrzej Marcisz i Jacek Kozaczkiewicz.

Pierwsze przejście letnie (klasyczne): 2007, 2 sierpnia. Zespół: Jacek Kantyka i Jacek Zaczkowski.

Pierwsze przejście (samotne): 1995, 10 lipca - Marek Raganowicz.

Dojście

Ze schroniska w Morskim Oku podchodzimy czerwonym szlakiem na próg Czarnego Stawu, skąd idziemy w prawdo pod ścianę Kazalnicy Mięguszowieckiej. Czas podejścia to około 1 godzina.

Opis

 

Początek hakówki. Fot. M. Jurewicz

Początek Wielkiego A. Fot. J. Soszyński

Wyjście z Wielkiego A. Fot. J. Soszyński

Kluczowy wyciąg. Fot. J. Soszyński

Nikt jesze nie dodał opisu. Możesz być pierwszy!

Zejście

Zjazdy, lub przez wierzchołek Kazalnicy

Sprzęt

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Dla osób myślacych o uklasycznieniu, komentarz Józka:

"Końcówka drugiego wyciągu dość trudna (M7-M8?), wyjście z Wielkiego A bardzo bardzo trudne (M8+ a może i lepiej - naprawdę słabo z placementami i przewieszone). Na tych dwóch odcinkach nie widziałem możliwości dobicia niczego więcej poza tym co już jest wbite (w "A" na dłuższym odcinku) ale skoro latem puściło to możne na gołych dłoniach się da i zasięg dziab większy, zwłaszcza w Twoim przypadku ;). Kluczowy wyciąg moim zdaniem jest fizycznie nie do przejścia ani letnio ani (już na pewno) zimowo. Oprócz tego co już jest tam wbite nie ma na paru metrach nawet szczelinki na beaka, rurpa ani heada, ani nawet krawądki na hooka, a cały czas jest przewieszone. Ale skoro obejście kluczowego wyciągu latem zostało uznane za przejście drogi klasycznie (co dla mnie jest trochę kontrowersyjne, bo ten wyciąg to wizytówka drogi, ja bym to raczej nazwał wariantem letnim) to teoretycznie może się udać. Choć dla mnie - jak już byś się uporał klasycznie z tymi dwoma trudnymi miejscami - bardziej wartościowe byłoby przehaczenie kluczowego wyciągu niż obchodzenie go po prawej (zupełnie na oko oceniam - trochę przewieszone ale rzeźba jest: M8?). Z tym, że przy Twoich gabarytach (mam nadzieję, że weźmiesz to za komplement 🤣) i stanie tasiemek od jedynek oraz grubości cięgien od headów (1 mm?) Tobie tu sukcesu nie wróżę😆 - weź kogoś lekkiego do tej roboty😉. W takim przypadku byłaby to zimowo najhonorniejsza droga na Zerwie: bardzo trudna technicznie drajtoolowo, poważna i niebezpieczna hakowo. Ideał. M9 A3. Jak to by brzmiało!😁"

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!