Log in
    

Galeria Osterwy / Správny čas VIII

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Správny čas VIII - obita sportowa droga znajdująca się w pobliżu Drogi Dieski. Oferuje techniczne wspinanie z kilkoma boulderami, bardzo zróżnicowana i testująca obycie w wielu o płaszczyznach wspinaczkowych. Dla mnie jedna z najciekawszych sportowych dróg w Tatrach.

Wycena: VIII

przyp. dg. - Choć pamiętam, że kilka lat temu funkcjonowała wycena VIII/VIII+, ale pewnie się już dotarło na VIII (według mnie sprężne).

Długość:  5 wyciągów

Czas przejścia: 2-4 godziny

Lokalizacja:  Galeria Osterwy

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: W

Charakter: płyty / przewieszenie / rysy

Pierwsze przejście: 2010, 23 sierpnia - Peter Hal'ko

Wspinanie na trzecim wyciągu

Dojście

Pod Galerie Osterwy podejdziemy w 1 godzinę od parkingu elektriczki "Popradzkie Pleso". Idziemy niebieskim szlakiem (asfaltowa droga). Po około 30-40 minutach odbijamy na żółty szlak w kierunku symbolicznego cmentarza pod Osterwą. Na cmentarzu idziemy do dużej tablicy Klimka Bachledy (tuż pod kaplicą) i odbijamy ścieżką w prawo. Dochodzimy szybko do kamienistego żlebu i nim pod ścianę. Można też iść na samą górę (kaplicę mijamy z prawej), gdzie znajdziemy ścieżkę (przegradza ją barierka) prowadzącą w kosówki. Przedzieramy się chwilę przez suche kosówki i wychodzimy na piargi pod Galerią.

Tego drugiego sposobu używałem przez kilka lat, ale pierwszy jest zdecydowanie wygodniejszy :).

Droga startuje połogą płytą na lewo od drogi Polski Komin.

"Gizbern" i "Beton" na początku drogi Správny čas. Fot. dg

Opis

 

Pierwszy wyciąg VII- to start po połogiej płycie, następnie odbicie w lewo i przejście skośnego odciągu/podchwytów z trudną (?) wpinką. Grzejemy do góry i przechodzimy mały okapik. Nad nim znajdziemy stanowisko na wygodnej półce.

Drugi wyciąg VII+/VIII- (według mnie bliżej mu do VIII-) to przejście w prawo (przekroczenie drogi Polski Komin) i wbicie się zacięciem pod przewieszkę, skrajnie z prawej strony. Z stanowisko widoczne są dwie linie spitów - my wybieramy prawą :). Przechodzimy pierwszy okapik i delikatnie w lewo do delikatnej przewieszki z kluczowym miejscem na wyciągu. Może być parametrycznie ;-). Stamtąd wprost do góry na stanowisko.

Pierwsze trudności na drugim wyciągu

Trzeci wyciąg VII+/VIII- (według mnie VII+) to wyjście z stanowiska delikatnie w prawo, mały okapik do sforsowania, płytka (z delikatnym odbiciem w prawo). Przewieszka z ciasnym kominkiem i wyjście na półkę z stanem.

Trzeci wyciąg

Trzeci wyciąg

Czwarty wyciąg VII to świetnie wyglądająca rysa. Pierwsza część dobrze uklamiona, a druga to już jedna wielka klama :). Wychodzimy w połogi teren i kierujemy się wprost pod kolejną przewieszkę.

Czwarty wyciąg

Piąty wyciąg VIII to klasyczny kilku wpinkowy bulder. Wychodzimy w połogie zacięcie, skąd odbijamy w prawo (warto wydłużyć przeloty górskim ekspresem) i przechodzimy delikatnie przewieszoną ściankę. 10 metrów wyżej znajdziemy stanowisko z lewej strony żebra skalnego.

Zejście

Zjazdy wzdłuż linii drogi lub zejście na piechotę (10 min).

Wydaje mi się, że nie należy łączyć zjazdu piątym i czwartym wyciągiem, ponieważ spadająca lina może zaklinować się nam w dużych dziurach (w połogu na czwartym wyciągu). Byłem świadkiem takiej akcji, więc sugeruję zjechać tamtędy na dwa razy.

Raczej też pierwsze trzy wyciągi mają błędne długości liny na fototopo, ponieważ da się zjechać te 3 wyciągi na linach 2x60m (informacja od Pawła Olendzkiego).

Sprzęt

10 ekspresów. Warto mieć 2-3 górskie. Lina pojedyncza 50 metrów lub 2x50 metrów).

Topo

Oryginalne fototopo drogi (wtedy jeszcze bez piątego wyciągu). Raczej też pierwsze trzy wyciągi mają błędne długości liny, ponieważ da się zjechać te 3 wyciągi na linach 2x60m (informacja od Pawła Olendzkiego) Fot. tatry.nfo.sk

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)