Log in
    

Bula pod Bandziochem / Fat Boy Slim M8+

Wspinaczka na kluczowym wyciągu Fat Boy Slim. Podczas tego przejścia J. Kuczera wytyczył swoją drogę/wariant

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Fat Boy Slim M8+ to krótka droga na Buli pod Bańdziochem o dobrej asekuracji i świetnych ruchach. Jej połączenie w kombinację z Ganją (pierwszy wyciąg za M8) sprawi, że będzie to najtrudniejsza kombinacja na Buli.

Wycena: M8+ [oryg. M8 1xA0), zimowoklasycznie 8+/9-

Długość:  Ok. 130 metrów

Czas przejścia: 3-6 godzin

Lokalizacja: Bula pod Bandziochem

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: NW

Charakter: przewieszenia/trawki/zacięcia

Okres do wspinania: zima

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 2009, 12 lutego - Adam Pieprzycki i Andrzej Sokołowski

Dojście

Patrz: Bula pod Bańdziochem.

Opis

Pierwszy wyciąg biegnie drogą Wejście Smoka M6+, która aktualnie jest obita spitami, więc nie trzeba brać ze sobą żadnego sprzętu do własnej.

Drugi wyciąg to przejście po śniegu ~45 metrów do podstawy filara (duży odpęknięty głaz). Z prawej strony zakładamy stanowisko.

Trzeci wyciąg za około M6+ to najpierw czujne wspinanie w zacięciu z dobrą asekuracją, ale trzeba się nieco natrudzić z jej zakładaniem. Później przejście w teren trawkowy i na koniec pokonanie skalnego prożku. z prawej strony rysą (zaklinowany hak). Najlepiej założyć stanowisko na drzewie.

Widok na kluczowy wyciąg Fat Boy Slim. Fot. Tomasz Reinfuss

Czwarty wyciąg M8+ jest kluczowy, ale o bardzo dobrej asekuracji z kości i friendów (choć warto wziąć haki). Startujemy trawersem po półce, a następnie wspinamy się skośnie w prawo do szerokiej rysy.Po dojściu do przewieszki odbijamy lekko w lewo i wychodzimy w trawki i kosówki.

Droga kończy się w tym miejscu. Ewentualnie możemy iść jeszcze go góry i wyjść na szczyt Buli np. drogą W Samo Południe.

Wspinaczka na kluczowym wyciągu Fat Boy Slim. Podczas tego przejścia J. Kuczera wytyczył swoją drogę/wariant "Para w Gwizdek 8+". Fot. arch. Jan Kuczera

Zejście

Patrz: Bula pod Bańdziochem.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Połączenie Ganja i Fat Boy Slim to najtrudniejsza droga technicznie na Buli, oferująca dwa wyciągi ósemkowe. Pierwsze przejście tej kombinacji należy prawdopodobnie do Roberta Jaspera, który pokonał ją w stylu OS.

Tuż obok Jan Kuczera wytyczył swoją krótką dwuwyciągową propozycję Para w Gwizdek 8+. Droga jednym wyciągiem dochodzi do kluczowego wyciągu Fat Boy Slim. Startuje bardziej na wprost i po kilku wspólnych metrach odbija w prawo. Linia drogi wyrysowana w topo.

Cytaty

Cytat z podsumowania zimy w GÓRach:

Natomiast zespół w składzie: Adam Pieprzycki i Andrzej Sokołowski, wbił się w projekt, który wcześniej Adam próbował przejść w towarzystwie Michała Króla (tamta wspinaczka zakończyła się przejściem ściany kombinacją nowego terenu i fragmentu istniejących dróg, jednak bez przejścia kluczowego problemu).
Tym razem Adam z Andrzejem przeszli w stylu OS kluczowy pierwszy wyciąg z drogi Wejście Smoka (M8), a następnie przeszli nowy wyciąg (M6+) podprowadzający pod kluczowe, lekko przewieszone spiętrzenie. Po wcześniejszym przehaczeniu i zostawieniu przelotów Andrzej naparł na ten wyciąg, który pokonał w stylu M8, 1xA0. Wspinaczka trwała sześć godzin, a nowość otrzymała nazwę Fat Boy Slim.
Dzień póżniej:
Natomiast wytyczona dzień wcześniej droga Fat Boy Slim stała się celem najmocniejszego chyba słoweńskiego zespołu, czyli Alne Jeglića i Davida Debeljaka. Słoweńcy przeszli ją w stylu RP. Według Davida linia jest przepiękna, wymagająca i posiada doskonałą asekurację. Propozycja wyceny to solidne, ciągowe M8+...

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Niepełne (na razie) topo Buli pod Bandziochem. Fot./topo Damian Granowski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)